MŁODA POLSKA FILHARMONIA x ADAM KLOCEK

MŁODA POLSKA FILHARMONIA x ADAM KLOCEK
Czy światowej sławy wiolonczelista Yo-Yo Ma będzie solistą jednej z pierwszych prywatnych orkiestr w Polsce? Czy można pracować 26 godzin na dobę? O tym, ale również o nadchodzących przesłuchaniach do Młodej Polskiej Filharmonii mówi w rozmowie z Weroniką Wawrzkowicz Adam Klocek, szef orkiestry, laureat GRAMMY, słynny wiolonczelista.

Młoda Polska Filharmonia powstała w 2011 roku. Jest kontynuacją programu stypendialnego dla młodych muzyków Agrafka Muzyczna, który został zapoczątkowany 16 lat temu. Dzięki prywatnym funduszom pozyskiwanym nieprzerwanie od 2001 roku udało się pomóc 450 adeptom. To jedna z pierwszych w Polsce prywatnych orkiestr grupująca najbardziej utalentowanych muzyków wyłanianych regularnie w otwartych przesłuchaniach dla uczniów i studentów szkół muzycznych. Są oni objęci programem stypendialnym.

Dyrektorem artystycznym Młodej Polskiej Filharmonii od początku jej istnienia jest światowej sławy wiolonczelista i dyrygent Adam Klocek. Artysta jest również szefem Filharmonii Częstochowskiej i Filharmonii Kaliskiej a także laureatem nagrody Grammy 2014 – najwyższego wyróżnienia przyznawanego przez amerykańską Narodową Akademię Sztuki i Techniki Rejestracji – otrzymanej za płytę „Night in Calisia” w wykonaniu Filharmonii Kaliskiej pod dyrekcją Adama Klocka z udziałem kompozytora i pianisty Włodka Pawlika i trębacza Randy Breckera.

Młoda Polska Filharmonia jest miejscem, gdzie zdobywa się praktykę i wiedzę konieczne do pracy w orkiestrze oraz w karierze solowej. Można w niej zgłębić kulisy sceny muzycznej, obserwować z bliska wybitne osobowości artystyczne, korzystać z ich rad i zaznajomić się z okazjami i ofertami prestiżowych europejskich i światowych zespołów i orkiestr. Dla wielu członków projektu Młoda Polska Filharmonia była udanym początkiem starań o udział w zagranicznych programach stypendialnych oraz praktyki w cenionych instytucjach muzycznych.

Dotychczas młodzi muzycy mieli możliwość wspólnej pracy z koncertmistrzami najsłynniejszych międzynarodowych orkiestr. Wśród nich byli m.in. Dmitrij Vassiliev – Moscow Soloists, Edicson Ruiz – Berliner Philharmoniker, Dudu Carmel, Eyal Ein-Habar i Yigal Meltzer – Israel Philharmonic Orchestra, Rafał Zambrzycki-Payne – koncertmistrz Ensemble Modern, Emanuel Salvador – Orquestra do Norte Portugal, Sonig Tchakerian z Accademia Nazionale di Santa Cecilia w Rzymie oraz Jan Mráček, najmłodszy solista w historii Orkiestry Symfonicznej Czeskiego Radia.

Stałym elementem programu Młodej Polskiej Filharmonii są trasy koncertowe. Orkiestra prezentuje się w najlepszych salach koncertowych oraz w popularnych miejscach występów plenerowych, gromadząc rzesze entuzjastycznie reagującej publiczności. Wykonuje klasyczny repertuar, ale sięga też po aranżacje utworów reprezentujących jazz, pop-rock czy muzykę filmową. Występowali z nią tej klasy artyści, co Kayah, Gaba Kulka, Dorota Miśkiewicz czy Marek Napiórkowski. Młoda Polska Filharmonia ma również w swojej historii współpracę z Grzegorzem Turnauem, zespołem Zakopower, Michałem Dąbrówką, Pawłem Dobrowolskim, Robertem Kubiszynem, Patrykiem Stachurą oraz kwintetem Vołosi. Ostatni projekt, realizowany z Radzimirem Dębskim w sierpniu br., to warszawski koncert Hip-Hop&Jazz History Orchestrated By Jimek.

W trakcie ostatnich 10 tras koncertowych odbyło się 48 koncertów, które łącznie obejrzało ponad 50 tysięcy osób. W 2015 roku orkiestra dwukrotnie zaprezentowała się podczas VI Festiwalu Muzycznego MISA 2015 w Szanghaju. Wystąpiła także przed publicznością 49. Bydgoskiego Festiwalu Muzycznego, Międzynarodowego Festiwalu „Wszystkie Strony Świata”, Międzynarodowego Festiwalu „Bursztynowy Szlak”, IX Festiwalu Wiolinistycznego im. Bronisława Hubermana oraz Festiwalu Filmu i Sztuki „Dwa Brzegi” i Festiwalu Młodych Talentów Kiepuriada w ramach 47. Festiwalu im. J. Kiepury oraz podczas 53. Festiwalu Muzycznego w Łańcucie.

Kategorie: MUZYKA, NOWOŚCI

Skomentuj