PMC FENESTRIA

PMC FENESTRIA
Flagowe kolumny spod znaku, który jest dobrze znany audiofilom, ale i profesjonalistom z branży dźwiękowej. W kraju producenta kosztują 45 tysięcy funtów.

Tworząc kolumnę głośnikową Fenestria firma PMC wykorzystała zaawansowane techniki projektowania, aby wyeliminować niechciane koloryzacje dźwięku, przeprowadzając w tym celu szeroko zakrojone badania akustyczne w zakresie linii transmisyjnej głośnika, jednostek głośnikowych i zwrotnicy. Wraz z ewolucją Fenestrii każdy element, który mógłby być narażony na niepożądane wibracje, został poddany analizie za pomocą akcelerometrów, a wyniki wykorzystano do ulepszenia projektu.

Badania te stały się bezpośrednią inspiracją do zaprojektowania charakterystycznego modułu centralnego głośnika, czyli „gniazda”, w którym znajdują się głośniki średnich i wysokich tonów. Frezowane z litego aluminium „gniazdo” jest „odseparowane” od reszty obudowy, aby zapobiec oddziaływaniu niechcianej energii pochodzącej od potężnych przetworników basowych i linii transmisyjnej. To doskonały przykład formy wynikającej z funkcji. Odporny na rezonanse materiał zastosowany w obudowie Fenestrii został również dodatkowo solidnie usztywniony, aby zminimalizować niepożądane wibracje.

Minimalistyczna, rzeźbiona forma gniazda wyklucza słyszalne zabarwienia, które wynikają z odbicia w tradycyjnych głośnikach, tworząc wrażenie, że przetwornik fenestrii średnich i wysokich częstotliwości zawieszony jest swobodnie w przestrzeni

 

Kopułkowa membrana średniotonowa wyposażona w tylną stożkową komorę gaszącą pracę tylnej strony membrany, ma 75 mm średnicy i stworzona jest specjalnie do zastosowania w Fenestrze. Miękka kopułka zapewnia piękną, namacalną i realistyczną reprodukcję wokalu i instrumentów, zachowując przy tym szeroki zakres dynamiki w szerokim paśmie 380-3800Hz.

Miękka kopułkowa membrana wysokotonowa SONOMEX™ ma 19.5 mm średnicy, neodymowy magnes, ferrofluid i szeroki zewnętrzny resor o średnicy 36mm. Całość umieszczona jest w specjalnie zaprojektowanej niewielkiej obudowie i zamocowana w „gnieździe” z wykorzystaniem silikonowego mocowania Aureole™.

Oba przetworniki znajdują się maksymalnie blisko siebie przez co wytwarzają dźwięk na tyle spójny by można go było określić jako wychodzący z punktowego źródła dźwięku.

 

Wysokie na 170 centymetrów kolumny składają się z specjalnie wyprofilowanych dwóch segmentów basowych połączonych od przodu „gniazdem” w którym zamocowana jest sekcja średnio/wysokotonową. Obie obudowy kryją w sobie po dwa ultranowoczesne przetworniki basowe, pompujące powietrze w długą na 240cm linię transmisyjną zakończoną aerodynamicznym wylotem „Laminair”. ATL (Advanced Transmission Line) poprawia nie tylko reakcję basową. Dodatkowo najniższe dźwięki są czyste, klarowne i nie maskują reszty muzyki, a wokale są pięknie ukształtowane i niezwykle żywe. Głośniki wykorzystujące ATL oferują jeszcze jedną znaczącą zaletę. Zwiększenie poziomu i zdolność do reprodukcji szerszego pasma basów ATL nie zmienia się wraz z głośnością – więc nawet podczas cichego słuchania bas jest zrównoważony i doskonale zdefiniowany.

Przetworniki basowe wyposażone są w płaskie membrany o średnicy 165mm, które wykonano jako trójwarstwowe. Zbudowane są ze sztywnego wielokomórkowego, tłumiącego drgania rdzenia, który umieszczony jest pomiędzy bliźniaczymi arkuszami z poprzecznie splecionego włókna węglowego. Tłok jest bardzo solidnie połączony z dwuwarstwową miedzianą cewką, a ta porusza się w niezwykle silnym polu magnetycznym wytworzonym przez potężny podwójny magnes ferrytowy o średnicy zbliżonej do średnicy membrany. Całość zamocowana jest przy pomocy resorów przystosowanych do dużych wychyłów w odlewanym koszu. Membrana tłokowa podlega bardzo dużym przeciążeniom mechanicznym, które zniszczyły by tradycyjne membrany stożkowe. Nowa konstrukcja zapewnia niezakłóconą pracę, ekstremalnie wydajne i błyskawiczne pompowanie ogromnych ilości powietrza w długi tunel linii transmisyjnej. To zapewnia czysty i głęboki bas.

Cztery głośniki tłokowe zapewniają efektywne odtwarzanie najniższych częstotliwości od 23 Hz poczynając. Częstotliwość pracy membran ograniczona jest od góry filtrem dolnoprzepustowym przy częstotliwości 380Hz.

Kategorie: NOWOŚCI

Skomentuj