MAG-LEV

MAG-LEV
Pierwszy na świecie lewitujący gramofon!

W portalu Kicstarter rozpoczęła się właśnie zbiórka funduszy na realizację projektu niezwykłego urządzenia, który został przygotowany przez grupę słoweńskich inżynierów i dizajnernów. Wymyślili oni gramofon, w którym talerz obraca się dosłownie w powietrzu, wykorzystując zjawisko lewitacji magnetycznej. Powstaje ono wskutek przyciągania lub odpychania magnesów stałych lub układ elektromagnesów.

 

Technologie maglev są rozwijane m.in. w Japonii, gdzie prototyp pociągu poruszającego się na poduszce magnetycznej osiągnął rekordową prędkość 603 km/h. Słoweńcy zatem nie sięgają po żadne przełomowe rozwiązania, choć intrygujące jest to, w jaki sposób udało im się osiągnąć precyzyjną kontrolę obrotów talerza. Na razie nie ujawniają tej tajemnicy, informując jedynie, iż jest to metoda opatentowana przez nich.

Gramofon jest półautomatyczny. Zostanie wyposażony fabrycznie w ramię Pro-ject 8.6 oraz wkładkę Ortofon OM 5E. Kiedy jest wyłączony talerz opiera się na trzech wysuwających się słupkach. Na wypadek nagłej przerwy w dostawie prądu, grożącej katastrofą dysku, przewidziano UPS, który pozwoli na bezpieczne parkowanie talerza. W podstawie znajduje się podświetlany na pomarańczowo krąg, który podkreśla futurystyczny charakter tego projektu. Gramofon jest dwubiegowy (33 1/3 i 45 RPM), waży 8,8 kg i ma wymiary 450x150x330 mm. W przedsprzedaży na stronie Kicstarter jego cena wynosi 780 dolarów.

 

Kategorie: NOWOŚCI, VINYL

Skomentuj