MARCIN DUTKA: ZĘBY WIELORYBA

MARCIN DUTKA: ZĘBY WIELORYBA
Przedstawiamy wyjątkową płytę autorstwa Marcina Dutki. Artysta, malarz i muzyk w jednej osobie, wykorzystał do nagrania tylko jeden instrument - fortepian preparowany. Audio Lifestyle jest patronem medialnym tego niezwykłego albumu.

Album „Zęby wieloryba” to nagranie, w którym jedynym użytym instrumentem jest fortepian preparowany. Zarejestrowany materiał oparty jest na improwizacji. „Preparowanie fortepianu przyszło do mnie jakby samo – w wyniku poszukiwania nowych brzmień, potrzebnych do komponowania. Fortepian preparowany, dzięki swej różnorodności brzmień i nieograniczonym możliwościom, pozwalał się zbliżyć do brzmienia orkiestry, zastępował orkiestrę. Myślę, że jej obecność wyczuwalna jest w moich improwizacjach” – mówi Dutka.

Marcin Dutka urodził się w 1974 roku w Warszawie. Zdobył gruntowne wykształcenie zarówno w dziedzinie sztuk plastycznych, jak i w muzyce. Malarstwo studiował na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych w latach 1993-99 w pracowni Stefana Gierowskiego. Dyplom obronił w pracowni malarstwa Krzysztofa Wachowiaka oraz w pracowni malarstwa ściennego Edwarda Tarkowskiego. W swoim dorobku ma ponad pięćset obrazów, ponad tysiąc rysunków, a także freski i grafiki. Znajdują się one obecnie w kolekcjach prywatnych w Polsce i za granicą. Komponuje, zajmuje się improwizacją, specjalizuje się w preparowaniu fortepianu. Jego dorobek, dotąd nie publikowany na płycie, składa się z materiału zorganizowanego w kilka albumów.

Kiedy pada pytanie o przyczynę dwoistości jego artystycznej, malarsko-muzycznej drogi, mówi, że „jako chłopiec był zamkniętym w sobie, uważnym obserwatorem, wsłuchującym się w rzeczywistość”. O tym, jak dalece rozwinął zmysł wzroku świadczy chociażby łatwość, z jaką przedstawia zjawiska świetlne, igrając z nimi, konstruując obrazy, których „kręgosłupem” jest właśnie światło, blask. Jest w tym bliski Stefanowi Gierowskiemu –
niewątpliwie jednej z najważniejszych postaci w artystycznym rozwoju Dutki.

Na każdy plenerowy wyjazd Dutka zabiera zarówno to, co niezbędne do malowania, jak i elektryczne pianino – by móc efektywnie podążać obiema obranymi ścieżkami.

Wydawcą płyty jest firma DUX.

Premiera albumu – 06.04.2017. Z okazji premiery odbędzie się koncert i wernisaż akwareli artysty w Kawiarni Nowy Świat Muzyki (Warszawa, Nowy Świat 63) – 06.04.2017 o godz. 20.00.

Strona wydarzenia:

https://www.facebook.com/events/395405084175881/

 

Kategorie: MUZYKA, NOWOŚCI

Skomentuj