PROBLEM ALKOHOLOWY

PROBLEM ALKOHOLOWY
EUR 44.00 Chciwość w branży audiofilskiej ma długą tradycję, a jej przejawy widoczne są na każdym kroku. Weźmy na przykład płyny do czyszczenia sprzętu albo płyt. Czy ktokolwiek zdaje sobie sprawę z tego, że są one droższe od najlepszej whisky na świecie?

Czy płyn Mobile Fidelity do czyszczenia igieł wkładek gramofonowych jest przygotowywany na bazie wody źródlanej z Tybetu? Czy dojrzewał przez 12 lat w dębowych beczkach z winnic państwa Rotschildów? Czy zajmowali się nim master blenderzy z zapoznanych szkockich destylarni? A może ich receptura jest efektem wieloletnich badań w laboratoriach DuPont i jest objęta globalnym patentem?

Nic o tym nie wiadomo, a jedynym uzasadnieniem dla 25 dolarów za 15-mililitrową buteleczkę są zazwyczaj entuzjastyczne recenzje kilku nawiedzonych audiofilów, którzy w swoich fanatycznych kompulsjach potrafią bredzić godzinami o brzmieniowych różnicach między wodą zdemineralizowaną a destylowaną.

Weźmy inny płyn – Chisto. Setka “Disk Analoguera”, który na pewno nie był sezonowany w baryłkach po francuskiej wiśniówce, kosztuje 44 euro. Łatwo policzyć, że pół litra Chisto kosztowałoby 220 euro. Blisko 1 tysiąc złotych!!!

Przypomnijmy więc może w tym miejscu, że światowy znawca whisky, Jim Murray, za najlepszy napój w tej kategorii uznał japoński Yamazaki Single Malt Sherry Cask 2013, przyznając mu w “World Whisky Bible” 97,5 na 100 możliwych punktów. Czy ten genialny napój jest droższy niż audiofilskie miksturki dla zboczeńców?

  Nie! Jest dużo tańszy – butelka kosztuje zaledwie 100 funtów, czyli mniej więcej 570 złotych. Ale przecież nie trzeba wydawać aż takich pieniędzy, by delektować się dobrym burbonem czy dobrą whiskey. W cenie do 25 dolarów, które trzeba zapłacić za pół uncji cieczy Mobile Fidelity, jest szeroki wybór pysznych napojów z bardzo pozytywnymi opiniami fachowców oraz zwykłych konsumentów, którzy lubią i potrafią wypic z klasą.

I szczerze polecamy ten sposób spędzania wolnego czasu. Wierzcie lub nie – znamy kilku wytrawnych audiofilów, którzy w czasie 20-25 lat nie zużyli ani jednej butelki specjalistycznego borygo do płyt czy sprzętu. Oczywiście, o napojach wysokoprocentowych nie da się tego powiedzieć.

Mobile Fidelity Sound Lab LP-9 Stylus Cleaner (0.5 Oz), $24.99
Johnny Drum Black Label ($20)
Johnny Drum Green Label ($15)
Black Bottle Blended Scotch ($23)
Old Forester Kentucky Straight ($18)
Elijah Craig 12 Year ($25)
Wild Turkey 101 ($23)
Old Weller Antique 107 ($24)
McAffee’s Benchmark ($15)
Very Old Barton Bottled in Bond, $14
Old Forester Classic 86 Proof, $20

Kategorie: NOWOŚCI

Skomentuj