W programie wieczoru zabrzmią następujące dzieła: Koncert na orkiestrę W. Lutosławskiego, II Koncert fortepianowy F-dur op. 102 i VI Symfonia h-moll op. 54 D. Szostakowicza oraz Uwertura tragiczna i Kołysanka A. Panufnika.
Warto zauważyć, że występ na festiwalu BBC Proms będzie ostatnim występem z Orkiestrą Filharmonii Narodowej maestro Antoniego Wita w jego kończącej się, prawie 12-letniej kadencji na stanowisku Dyrektora Naczelnego i Artystycznego Filharmonii Narodowej.
W partii solowej Koncertu Szostakowicza londyńska publiczność usłyszy Alexandra Melnikova. Ten znakomity rosyjski pianista jest zwycięzcą Schumann Piano Competition w Zwickau (1989) i Konkursu Królowej Elżbiety Belgijskiej w Brukseli (1991). Występuje z czołowymi orkiestrami świata, a jego nagrania zdobywają znaczące nagrody przemysłu fonograficznego (Diapason d’Or, Gramophone, BBC Music Magazine, Echo Klassik, Choc, nominacja do Grammy).
BBC Proms to festiwal, którego początki sięgają 1895 roku. To wielkie święto muzyki i sztuki. Każdego roku (a ciągłości festiwalu nie przerwała nawet II Wojna Światowa) przez dwa miesiące codziennie odbywają się znakomite koncerty z udziałem najlepszych artystów z całego świata, gromadzące wielotysięczną publiczność. Koncerty są także transmitowane przez radio i telewizję BBC.
W tegorocznej edycji londyńskiego festiwalu Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej z Antonim Witem wystąpi obok tak znakomitych zespołów jak BBC Symphony Orchestra, BBC Philharmonic, London Symphony Orchestra, Wiener Philharmoniker, Staatskapelle Berlin, Orchestra dell’Accademia Nazionale di Santa Cecilia i in. Wśród dyrygentów i solistów festiwalu odnajdujemy wybitnych artystów z całego świata, takich jak Lorin Maazel, Charles Dutoit, Valery Gergiev, Daniel Barenboim, Vladimir Jurowski, Midori, Peter Serkin, Ian Bostridge.
Programy festiwalowych koncertów układane są z najwyższą starannością i logiką. W repertuarze bieżącego festiwalu organizatorzy dużą uwagę poświęcają muzyce polskiej. Ze względu na trwający Rok Witolda Lutosławskiego w programach koncertowych znajdziemy wiele jego dzieł – już podczas koncertu inaugurującego Festiwal publiczność mogła usłyszeć Wariacje na temat Paganiniego, a następnie m.in. Paroles tisses, Partitę na skrzypce i fortepian, Koncert fortepianowy i Koncert wiolonczelowy, Wariacje symfoniczne i Koncert na orkiestrę. Ponadto słuchacze „Promsów” mają okazję poznać dzieła Karola Szymanowskiego, Henryka Mikołaja Góreckiego, Andrzeja Panufnika i Krzysztofa Pendereckiego, a także na jednym z koncertów muzyki dawnej Huelgas Ensemble przedstawił dzieła Krzysztofa Klabona i Mikołaja Zieleńskiego.
Bezpośredniej transmisji koncertu będzie można posłuchać za pośrednictwem Programu 3 Radia BBC, również przez internet: http://www.bbc.co.uk/radio3.
Więcej o festiwalu można przeczytać na stronie http://www.bbc.co.uk/proms.
O koncercie Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Narodowej: http://www.bbc.co.uk/proms/whats-on/2013/august-23/14666.