Prace nad tym sprzętem zostały zapoczątkowane już w 2008 roku, jednak ostateczny kształt gramofon zyskał w 2012 roku. Autorem tego niezwykłego obiektu jest mieszkający we Francji turecki dizajner Deniz Karashin, absolwent wydziału projektowego uniwersytetu w Izmirze. W kształcie Calliope przejawia się fascynacja stylem lat 50. i 60. ubiegłego wieku, który jest połączeniem miękkich, opływowych form i najwyższej jakości materiałów.
Deniz wykorzystał do produkcji swojego gramofonu m.in. drewno różane, mosiądz i nierdzewną stal. W konstrukcji zostało zastosowanych szereg oryginalnych rozwiązań, dzięki którym gramofon jest wyjątkowo stabilny, odporny na wibracje i precyzyjny w sterowaniu. Jako napęd służy silnik prądu stałego IP65, produkowany w Japonii i wykorzystywany m.in. w celach medycznych.
Gramofon posiada zdalne sterowanie, a pilot, będący sam w sobie dziełem sztuki, waży aż 9 kilogramów. Moduł zasilania ma masę 5 kg. Baza z 22-kilogramowym talerzem i lustrzanym wykończeniem to w sumie 48 kg. Cena Calliope nie jest znana, lecz projektant nie kryje, że nie należy do najniższych. Gramofon w tym roku zdobył nagrodę A’Design Award i prawdopodobnie nie jest ostatnią, jaką zdobędzie ten niepowtarzalny gramofon. Strona Calliope Audio – tutaj.