Drukowanie ramienia zajęło aż 24 godziny, ale pamiętajmy, że to początek rozwoju technologii, o której mówi się, iż zrewolucjonizuje projektowanie, handel, produkcję, dystrybucję i wiele innych dziedzin życia. Ramię VPI to jednoczęściowy element stworzony z ultralekkiej masy epoksydowej. Amerykańska firma jest pierwszą na świecie, której udało się stworzyć tego rodzaju produkt audio – wcześniej podejmowane były próby wykreowania m.in. słuchawek i… płyty winylowej.
Fachowcy ze Stanów chcą, by z wykorzystaniem technologii trójwymiarowego drukowania można było przygotowywać ramiona o długości 9, 10 i 12 cali. Na razie barierą dla masowej produkcji są wysokie koszty i ograniczenia techniczne, można jednak w bardzo bliskiej perspektywie spodziewać się pokonania ograniczeń natury inżynierskiej i ekonomicznej.
Co to będzie oznaczać w praktyce? Możliwość samodzielnego wyprodukowania w domowej drukarce wielu części systemów audio, a z czasem całych systemów. Do tego potrzebna będzie tylko odpowiednia natryskarka 3D oraz cyfrowe kody produktów.
A jak z funkcjonalnością uzyskanych w ten sposób rzeczy? Bez obaw! Portal Digital Trends, który miał okazję usłyszeć w akcji sztuczne ramię VPI twierdzi, że wszystko jest okej!