S3 Mk II zajmuje miejsce pomiędzy kolumnami głośnikowymi S1 Mk II i S5 Mk II. Model ten wyposażony jest we wszystkie zaawansowane elementy, które wykorzystywane są w konstrukcjach z serii S, w tym nowy 230-milimetrowy przetwornik niskotonowy. Ta wyróżniająca się najniższymi mierzalnymi zniekształceniami jednostka powstała w oparciu o inżynierię i wzornictwo pierwotnie wprowadzone w limitowanej edycji, przygotowanej z okazji 10-lecia M-Project.
Doskonałe wysokie tony, jakie zapewnia S3 Mk II, to zasługa 25-milimetrowego przetwornika Magico z berylową membraną pokrytą diamentową powłoką. Jednostka ta, w porównaniu z oryginalnym głośnikiem z serii S, charakteryzuje się wysoką czułością, szeroką dyspersją i większą mocą. Nowa aluminiowa obudowa dla struktury magnetycznej minimalizuje całkowity rezonans i poprawia parametry izolacyjne jednostki wysokotonowej. Cewka typu long-throw gwarantuje niższe zniekształcenia i zapewnia optymalną częstotliwość odcięcia, która poprawia zharmonizowanie przetwornika z głośnikiem średniotonowym.
Nadzwyczajne odwzorowanie zakresu średniotonowego jest konsekwencją zastosowania opatentowanego 150-milimetrowego przetwornika, który wyznacza nowy standard pod względem możliwości i wydajności. Membrana głośnika wykonana jest z wielościennych nanorurek węglowych i warstwy nanografenu XG. Materiał ten jest 20 proc. lżejszy i 300 proc. sztywniejszy niż dotychczas stosowany w serii S. Specjalnie opracowana wewnętrzna obudowa z opatentowanego polimeru tworzy odizolowaną i zoptymalizowaną przestrzeń, wewnątrz której pracuje przetwornik średniotonowy.
Głęboki, mocny i precyzyjny bas dostarczają dwa nowo opracowane głośniki (230 mm), powstające przy użyciu zaawansowanych technik produkcyjnych, które wykorzystują taką samą membranę z nanografenem i wielościennym karbonem. Potężny układ magnetyczny napędza 127-milimetrową cewkę z tytanu, która porusza się liniowo w amplitudzie 12,7 milimetra, zapewniając czysty dźwięk bez zniekształceń z ciśnieniem sięgającym 112 dB przy 50 Hz/1 m.
Obudowa S3 Mk II typu monocoque uformowana została z pojedynczego kawałka tłoczonego aluminium o grubości 9,5 mm i średnicy 30,5 cm. Nowa, znajdująca się na szczycie aluminiowa płyta ma wypukły kształt 3D, dzięki czemu minimalizuje dyfrakcję obudowy i rozprasza pionowe fale stojące. Masywna podstawa wykorzystuje nowo opracowany 4-punktowy system wsporników, który obniża środek ciężkości całej kolumny głośnikowej i zwiększa jej stabilność, co skutkuje niższym poziomem szumów i zwiększonym zakresem dynamiki.
Wszystkie cztery przetworniki w S3 Mk II zostały akustycznie zintegrowane za pośrednictwem unikatowego rozwiązania opracowanego przez Magico – Elliptical Symmetry Crossover – wykorzystującego najnowocześniejsze komponenty firmy Mundorf. Zwrotnica głośnika maksymalizuje pasmo przenoszenia przy jednoczesnym zachowaniu liniowości fazy i minimalizowaniu zniekształceń intermodulacyjnych. Indywidualna wydajność przetworników i kolumny głośnikowej w jej ostatecznej postaci były testowane i optymalizowane pod kątem akustycznego, mechanicznego, elektromagnetycznego i termicznego zachowania przy użyciu najnowocześniejszego urządzenia do symulacji metodą elementów skończonych.
Najnowsze kolumny głośnikowe Magico w sprzedaży pojawią się pod koniec I kwartału 2017 r. Model S3 Mk II dostępny będzie w dwóch wersjach wykończenia: M-Cast (teksturowana warstwa satynowa) oraz M-Coat (gładki lakier na wysoki połysk). Cena polska nie jest znana. W USA kolumny w zależności od wykończenia kosztują 28 000 i 32 000 dolarów.