Wygrzewanie sprzętu to ta część audiofilskiej konwencji, która nie ma jeszcze nic wspólnego ze sprawami wiary
Problem zaczyna się jednak komplikować, gdy przychodzi do oceny gadżetów, wymyślonych do wygrzewania elektroniki i akcesoriów. Niestety, jedyną metodą weryfikacji ich skuteczności jest osobiste doświadczenie, które zazwyczaj ląduje w sferze wyznań, emocji i objawień, stając się elementem audiofilskiej mitologii. Ich stosowanie ma zatem często charakter szamańskich rytuałów, dopóki jednak nie wiążą się one z podpalaniem komisariatów i obalaniem znaków drogowych, należy je traktować jako normalny wymiar rzeczywistości.
Aby jednak nie tworzyć całkowicie fałszywego obrazu, w którym gadżety do wygrzewania sprzętu są niepotrzebną fanaberią lub przejawem głębokiej nerwicy, powiedzmy, że wiele z prezentowanych tu produktów jest elementem praktyki recenzenckiej sporej liczby uznanych krytyków audio oraz zostało wyróżnionych rekomendacjami renomowanych pism i magazynów, m.in. „Stereophile’a” i „The Absolute Sound”. Zobaczmy zatem, co ludzkość wymyśliła ciekawego w temacie wygrzewania audiofilskich zabawek.
Płyta „XLO/REFERENCE RECORDINGS TEST & BURN-IN CD” kosztuje 29,98 $ (złoty nośnik) i jest wszechstronnym narzędziem nie tylko do wygrzewania i demagnetyzacji, ale również testowania i konfigurowania systemów.
„The Full System Enhancer CD” brytyjskiego IsoTeka służy m.in. do wygrzewania i demagnetyzowania sprzętu. Producent zapewnia o naukowym podejściu do sprawy, a audiofilska prasa nie szczędzi komplementów.
Bluhorizon Proburn to urządzenie, które dramatycznie redukuje czas wygrzewania kabli. Założyciel firmy Keith Martin (wcześniej w IsoTek) twierdzi, że przewody osiągają pełnię swoich możliwości w ciągu najwyżej 48 godzin. Kosztuje 695 funtów.
Burninwave Generator jest prostym programem do wygrzewania słuchawek i przewodów słuchwkowych. Program jest darmowy i można do ściągnąć tutaj.
„Clearaudio Cartridge Break-in Test Record” pomaga w formowaniu wkładek gramofonowych. Kosztuje niemało, bo aż 95 dolarów. Winyl 180 g.
Nordost Vidar wyceniony został na 3500 dolarów. To uniwersalne urządzenie do formatowania wszelkiego rodzaju przewodów cyfrowych, analogowych, sygnałowych i głośnikowych, z wyjątkiem zasilających.
„Cardas Frequency Sweep and Burn-In Record 2” – 180-gramowy winyl, który przyda się nie tylko do wygrzewania systemu, ale także do ustawień, diagnostyki i napraw gramofonu.
„GRANITE AUDIO – EXTREME SYSTEM ENHANCEMENT CD” pozwala m.in. wygrzać i zdemagnetyzować system. Możesz dopalać sprzęt w poszczególnych zakresach częstotliwości. Cena – 35 $.
Płyta CD przyspieszająca wygrzewanie przedwzmacniaczy gramofonowych. Uruchamiasz odtwarzacz płyt, a interkonekty CD wkładasz do terminali phono preampa. Cena – 35 $. „GRANITE AUDIO – PHONO BURN IN CD” możesz nabyć tutaj.
„CARDAS – AYRE ACOUSTICS BURN IN CD” kosztuje 19,99 $ i umożliwia wygrzanie, a także demagnetyzację całego systemu, łącznie z kablami. Jedna z popularniejszych propozycji tego rodzaju.