ACCUPHASE DC-37

ACCUPHASE DC-37
Przetwornik cyfrowo-analogowy z wieloma oryginalnymi rozwiązaniami

Accuphase to firma z długoletnim doświadczeniem w budowaniu cyfrowych źródeł sygnału: odtwarzaczy CD oraz Super Audio CD. Jest jednym z kilku producentów na świecie dysponujących własnymi napędami płyt oraz autorskimi rozwiązaniami w transporcie i dekodowaniu sygnału cyfrowego. Od lat na szczycie oferty znajdują się systemy dzielone, złożone z transportu SACD i przetwornika cyfrowo-analogowego. Obecnie najlepszym źródłem sygnału jest system DP-900 / DC-901, przygotowany na 40-lecie istnienia firmy.


DC-37 natomiast to pierwszy w historii Accuphase samodzielny przetwornik cyfrowo-analogowy. Sami twórcy natomiast mówią o nim: „procesor cyfrowy”. Wyposażony jest on bowiem w wiele wejść i wyjść, umożliwia przyjęcie sygnałów wysokiej rozdzielczości: 32 bit/384 kHz (PCM) oraz 1 bit/5.6 MHz (DSD). Konfiguracja oraz struktura DAC-a jest taka sama jak flagowego odtwarzacza zintegrowanego DP-720, a mierzalne osiągi niemal identyczne z tymi, jakimi dysponuje flagowy DAC DC-901. Jedno z wielu podobieństw dotyczy zasilania. Sekcje: cyfrowa oraz analogowa mają osobne, odseparowane od siebie układy zasilające z osobnymi transformatorami.


Wejścia

DC-37 wyposażono w sześć wejść czterech rodzajów: USB akceptuje sygnał do 32 bit/384 kHz (PCM) oraz 1 bit/5.6 MHz (DSD). Sygnał DSD można przesłać zarówno w formie DoP (DSD over PCM), jak i ASIO2.1. Firmowe łącze HS-LINK zostało poprawione, otrzymując status Ver.2. Starszy HS-LINK pozwalał na przesył sygnału „tylko” do poziomu 24 bit/192 kHz dla PCM lub 2.8224 MHz dla DSD. Nowa wersja pozwala przesłać PCM w postaci 32 bit/384 kHz oraz sygnał DSD 5.6 MHz. Kształt wtyczek i kable łączące pozostają dokładnie takie same. Przetwornik z wejściem HS-LINK Ver.2 akceptuje również sygnał HS-LINK.


8 przetworników d/a

W każdym kanale sekcji DAC-a zastosowano 8 przetworników cyfrowo-analogowych pracujących równolegle. Stanowią one podstawę układu MDS++ dla sygnałów PCM oraz tworzą oryginalny układ MDSD dla sygnału DSD. Aby wykorzystać te zalety, układy filtrów analogowych są w pełni zbalansowane.


MDS++

MDS++ to technika polegająca na równoległym prowadzeniu tego samego sygnału w wielu torach. Ten sam sygnał doprowadzany jest najpierw do ośmiu (na kanał) przetworników D/A. Sygnał wyjściowy wszystkich przetworników jest następnie sumowany. Potem następuje podział na składowe – prądową i napięciową – po to, aby zmniejszyć obciążenie konwertera I-U. Na końcu sygnały są ponownie dodawane – eliminowane są dzięki temu błędy konwersji oraz szumy. W rezultacie działanie całego układu zostaje znacząco poprawione. Stopień tej poprawy to kwadrat z liczby przetworników. Na wyjściu zastosowano precyzyjne źródło prądowe, optymalizujące punkt pracy konwertera I-U. Dzięki tym działaniom w DC-37 ogólną jakość przetwarzania sygnału poprawiono o współczynnik 2.8.


MDSD

MDSD to skrót od Multiple Double Speed DSD. Ponieważ sygnał DSD charakteryzuje się bardzo wysokimi szumami dla bardzo wysokich częstotliwości, które należy z niego odfiltrować, MDSD działa jak filtr dolnoprzepustowy, tłumiący szum wysokoczęstotliwościowy i działa jednocześnie jako układ MDS++, poprawiający sygnał dla częstotliwości niższych. Podstawą działania jest tu sposób przesyłu sygnału przez poszczególne przetworniki D/A. Do każdego z nich sygnał jest opóźniany o pół cyklu częstotliwości próbkowania, a ich wyjście jest sumowane. Ponieważ analogowy układ wyjściowy ma wówczas rozdzielczość połowy sygnału taktującego, umożliwia to pracę z podwójną prędkością. Układ ten działa jak filtr typu „moving-average”. Pracuje przy kompletnie liniowej fazie LPF, całkowicie odfiltrowując szum wysokiej częstotliwości z sygnału DSD.


Układ wyjściowy

Na wyjściu zastosowano układ w pełni zbalansowany. Zaprojektowano i wykonano również osobne filtry analogowe dla obydwu typów wyjść – zbalansowanych i niezbalansowanych. Można ich więc używać równocześnie, bez obaw o pogorszenie dźwięku. Wyjścia zbalansowane wyposażono w przełącznik zmieniający fazę absolutną.

Na wyświetlaczu urządzenia odczytamy częstotliwość próbkowania sygnału wejściowego oraz ilość bitów.

Kategorie: NOWOŚCI

Skomentuj