E-460, oddający moc 2×180 W dla obciążenia 8 Ω, 2×220 dla 6 Ω i aż 2×260 dla 4 Ω, był jednym z większych sukcesów firmy Accuphase. Bazując w dużej mierze na wcześniejszych konstrukcjach, zawierał wiele nowatorskich rozwiązań, które całkowicie zmieniły jego status w obrębie oferty producenta. Zastosowano w nim innowacyjny układ regulacji siły głosu oraz potrójny, równoległy układ push-pull w końcówce mocy, oparty na tranzystorach typu MOSFET. Zbalansowana budowa wszystkich sekcji wzmacniacza – w tym również końcówki mocy – pozwoliła na znaczące zmniejszenie szumów i zniekształceń, przy zachowaniu czystego sygnału muzycznego. We wzmacniaczu zastosowano prądowe sprzężenie zwrotne oraz poprawioną topologię MCS+.
A poprzedników E-460 miał wyjątkowych. Wielokrotnie nagradzany, produkowany przez długi okres wzmacniacz E-400 zebrał znakomite opinie zarówno wśród użytkowników, jak i profesjonalistów, w Japonii i za granicą. To właśnie dzięki temu seria 400 zyskała status kluczowej w ofercie Accuphase. E-460, który zastąpił popularnego E-450, to kolejny krok w rozwoju. Najważniejszym wyróżnikiem była w jego przypadku jeszcze bardziej dopracowana wersja rewolucyjnego układu regulacji wzmocnienia AAVA.
E-470 jest następcą modelu E-460 i występuje w roli flagowej integry w grupie wzmacniaczy z końcówki mocy pracującymi w klasie AB. Wśród jego technicznych zalet należy wymienić przede wszystkim ultraniskie zniekształcenia oraz bardzo wysoki współczynnik tłumienia. Rozwiązania, dzięki którym to osiągnięto, zostały zaczerpnięte wprost z modeli przygotowanych na 40-lecie firmy: przedwzmacniacza C-3800 oraz monobloków A-200. E-470 jest konstrukcją ewolucyjną – inżynierowie Accuphase’a, pozostając w duchu japońskiej filozofii, uznali, że lepiej doskonalić sprawdzone rozwiązania niż zmieniać je na lepsze, zaczynając od nowa.
Wyższa moc wyjściowa
Wprawdzie moc wyjściowa urządzenia wciąż wynosi 180 W przy obciążeniu 8 Ω, to jednak E-470 ma znacząco poprawiony tzw. headroom. Jest on w stanie oddać przy sygnale muzycznym (czyli w szczycie) 200 W dla 8 Ω i 290 W dla 4. Mówimy więc o wzmacniaczu zintegrowanym o bardzo wysokiej mocy realnej.
Niższe szumy
Zmianą wręcz nieprawdopodobną jest obniżenie poziomu szumów. Choć już w poprzednim modelu był on bardzo niski, na wyjściu E-470 można zmierzyć 34 µV szumów własnych, co oznacza zmniejszenie ich aż o 68 % (-4 dB) w stosunku do poprzednika! Pamiętajmy, że zmniejszenie szumów jest tu raczej środkiem do celu, a nie samym celem – przekłada się ono na znacznie lepszy dźwięk. Tak wybitne parametry osiągnięto przez połączenie równolegle dwóch (zamiast jednego) konwerterów V-I w układzie regulacji siły głosu AAVA. Pozwoliło to obniżyć szumy własne tej sekcji o 2.5 dB.
Współczynnik tłumienia
Kolejną zmianą jest zastosowanie bardziej wyrafinowanego układu sprzężenia zwrotnego w sekcji wzmacniacza mocy. W E-470 pracuje układ sprzężenia zwrotnego o ultraniskiej impedancji. Rozwiązanie to w porównaniu do E-460 obniżyło szumy o kolejne 1.5 dB, poprawiło także współczynnik tłumienia wejścia – wynosi on 500. Zauważmy, że to 2,5 razy więcej niż w E-460, a zarazem dokładnie tyle samo, co w najlepszym wzmacniaczu zintegrowanym firmy A-klasowym modelu E-600. Wartość 500 jest gwarantowana dla każdego egzemplarza, a w praktyce wynosi ona jeszcze więcej, bo około 700.
Współczynnik tłumienia to wartość, która określa możliwości wzmacniacza w dziedzinie kontroli nad podłączonymi do niego głośnikami. Oblicza się ją jako stosunek impedancji znamionowej (np. 8 Ω) do impedancji wyjściowej wzmacniacza. Im wyższy wynik, tym lepsza kontrola wzmacniacza nad głośnikami, zwłaszcza w obszarze spadku charakterystyki impedancji.
Remote Sensing
W obniżeniu impedancji wyjściowej – oprócz zmiany sprzężenia zwrotnego – pomogła również technika o nazwie Remote Sensing, gdzie sygnał zwrotny jest pobierany możliwie blisko zacisków głośnikowych. W E-470 zastosowano zbalansowany układ tego typu, co znacząco poprawiło jego działanie. Technika ta poprawiła również zniekształcenia harmoniczne i intermodulacyjne.
Przekaźniki MOSFET
Najczęściej stosowanymi we wzmacniaczach elementami służącymi do zabezpieczania głośników są przekaźniki mechaniczne. W E-470 zastosowano znacznie lepsze rozwiązanie, a mianowicie przełączniki półprzewodnikowe MOSFET. Zdecydowano się na tę zmianę dlatego, że kontakt jaki zapewnia taki przełącznik jest znacznie pewniejszy, lepiej zachowuje się po długim upływie czasu, a rezystancja przejścia (kontaktów) jest niższa. Pod kątem zmniejszenia rezystancji dobrano również komponenty – w tym duże, solidne gniazda głośnikowe oraz niskorezystancyjne cewki na wyjściach. Na płytkach drukowanych naniesiono natomiast odpowiednio grubsze ścieżki.
Opcje
E-470 akceptuje płytkę przetwornika cyfrowo-analogowego DAC-40, a na jego wyświetlaczu można odczytać częstotliwość próbkowania sygnału wejściowego. Są tu też do dyspozycji wejścia do końcówki mocy i wyjścia z przedwzmacniacza w obydwu formach – niezbalansowanej RCA oraz zbalansowanej XLR.
E-470 jest najlepszym i najbardziej zaawansowanym konstrukcyjnie wzmacniaczem zintegrowanym z końcówką pracującą w klasie AB, jaki do tej pory wyprodukowała firma Accuphase.