AMADEUS QUARTET – COMPLETE DG RECORDINGS

AMADEUS QUARTET – COMPLETE DG RECORDINGS
Antologia płytowa jednego z najważniejszych kwartetów smyczkowych w historii

Brytyjski kwartet smyczkowy działał w okresie 1947-1987 w stałym składzie, który tworzyli: Norberta Brainin (pierwsze skrzypce), Siegmund Nissel (drugie skrzypce), Peter Schidlof (altówka) i Martin Lovett (wiolonczela);

Brainin (12 marca 1923 – 10 kwietnia 2005), Nissel (3 stycznia 1922 – 21 maja 2008) i Schidlof (9 lipca 1922 – 16 sierpnia 1987) trafili do Anglii jako uchodźcy z anektowanej przez Hitlera w 1938 roku Austrii. Poznali się w obozie dla internowanych w Prees Heath, z którego zostali potem przetransportowani – jak wielu niemieckich Żydów traktowanych podejrzliwie przez władze brytyjskie – na wyspę Man.

Po uzyskaniu zezwolenia na pobyt w Wielkiej Brytanii, trójka muzyków podjęła naukę u znanego pedagoga Maksa Rostala, który – sam będąc uchodźcą z Niemiec – uczył ich za darmo. Za jego namową Brainin, Nissel, Schidlof oraz wiolonczelista Martin Lovett założyli w 1947 roku Brainin Quartet, który zadebiutował 10 stycznia 1948 roku. W tym samym roku ku czci Wolfganga Amadeusza Mozarta kwartet zmienił nazwę na Amadeus. Zespół grał przez 40 lat; rozpadł się w 1987 roku po śmierci Schidlofa. Pozostali członkowie uznali, że nie będą już w stanie występować w nowym składzie. W interpretacjach kwintetów i sekstetów smyczkowych regularnie uczestniczyli Cecil Aronowitz (druga altówka) i William Pleeth (druga wiolonczela).

Podstawę repertuaru kwartetu stanowiły utwory klasyków wiedeńskich oraz kompozytorów ery romantycznej. Wśród ponad 200 nagrań pozostawionych przez Amadeusa znajdują się m.in. komplety kwartetów Mozarta, Beethovena i Brahmsa. Brytyjscy muzycy rzadziej sięgali po współczesne dzieła, chociaż trzeci kwartet Benjamina Brittena został napisany specjalnie dla nich. Oni też również byli autorami pierwszego wykonania.

Amadeus Quartet otrzymał wiele nagród i odznaczeń państwowych. Królowa brytyjska wyróżniła muzyków Orderem Imperium Brytyjskiego, Niemcy przyznali Order Zasługi Republiki Federalnej Niemiec, Austriacy zaś – Österreichisches Ehrenzeichen für Wissenschaft und Kunst. Kwartet trafił również do Hall of Fame miesięcznika Gramophone.

Książkę o działalności zespołu napisała i wydała w Londynie w 1996 roku Muriel Nissel. Nosi tytuł „Married to the Amadeus: Life with a String Quartet”.

Wydany przez Deutsche Grammophon zbiór zawiera 70 płyt; to wszystkie fonogramy zarejestrowane przez Amadeus Quartet dla tej wytwórni.

Kategorie: MUZYKA, NOWOŚCI

Skomentuj