BMC to instytucja, która 17 lat temu powstała z inicjatywy László Gőza, trębacza i nauczyciela muzyki, zaś budynek, który w tej chwili zajmuje przy ulicy Matyas 8 jest spełnieniem niekończących się marzeń o miejscu przyjaznym muzyce i muzykom.
Działalność BMC to m.in. promocja jazzu, klasyki i awangardy, organizacja koncertów, festiwali i przeglądów, prowadzenie archiwum i bazy danych na temat muzyki węgierskiej, współpraca z zagranicznymi ośrodkami, np. IRCAM i Carnegie Hall, nagrywanie i wydawanie płyt – od 1998 roku pod marką BMC ukazało się ponad 100 pozycji z ambitnym repertuarem znajdującym uznanie wielu wymagających melomanów i krytyki.
W ubiegłym roku BMC znalazło swoją siedzibę we wspaniale odrestaurowanym i zaadaptowanym na jego potrzeby XIX-wiecznym obiekcie w stylu neoklasycznym, który wcześniej był m.in. domem towarowym i sztabem wojsk rosyjskich. Mieści się tutaj doskonale wyposażona fonoteka z dobrym sprzętem, klub jazzowy, gastronomia, studio nagrań, pomieszczenia konferencyjne i ponad 300-metrowa sala koncertowa.
Centrum powstało w znacznej mierze dzięki dotacjom państwowym, jednak znaczną część prac sfinansowali prywatni inwestorzy. W budowę placówki zaangażowali się trzej wybitnie węgierscy kompozytorzy: György Ligeti, György Kurtág oraz Péter Eötvös. Rodzina Kurtagów powołała nawet specjalny fundusz – Music Forum – którego celem jest finansowanie różnego rodzaju projektów BMC, zaś Péter Eötvös przeniósł z Paryża do Budapesztu swój instytut, co od razu podniosło międzynarodową rangę ośrodka przy Matyas 8.
Jednym z najbardziej charakterystycznych miejsc w BMC jest Music Information Database and Library, gdzie przechowuje się kilkadziesiąt tysięcy płyt oraz na bieżąco dokumentuje dokonania węgierskich twórców. Starannie rozplanowany system nagraniowy pozwala na jednoczesną rejestrację koncertów i wydarzeń aż w 7 różnych lokalizacjach BMC. Więcej o centrum – tutaj.