Firma Sony testuje moc głośników zestawu muzycznego MHC-V7D w serii eksperymentów cymatycznych, w rytm utworu „Hideaway” z repertuaru Kieszy
Seria doświadczeń z dziedziny cymatyki pozwoliła stworzyć niezwykły film łączący światło, kolor i dźwięk — wszystko po to, aby pokazać niesamowite ciśnienie akustyczne oraz możliwości świetlne nowego zestawu muzycznego MHC-V7D. Ten domowy zestaw muzyczny o dużej mocy to bohater każdej imprezy. Dzięki niemu wszyscy tańczą i wszystko się porusza. Naprawdę wszystko: wykorzystanie cymatyki (wizualnego odwzorowania dźwięku) sprawiło, że w tym filmie do dźwięków przeboju Kieszy „Hideaway” tańczą piasek, woda i farba.
Zjawisko wizualnego odwzorowania dźwięku jako pierwszy opisał w roku 1680 Robert Hooke. Później dział nauki zajmujący się kształtem fal akustycznych — i wizualizacją dźwięku — nazwano cymatyką. Najprostszą metodą osiągnięcia takiego efektu jest oddziaływanie drganiami akustycznymi na drobinki umieszczone na wibrujących płytkach czy membranach. W tym eksperymencie drgania generowane były przez potężny dźwięk z zestawu Sony MHC-V7D.
— Zestaw MHC-V7D łączy wspaniały dźwięk z niezwykłymi efektami wizualnymi — mówi Alberto Ayala, dyrektor działu Vision and Sound w Sony Europe. — Zestaw można obsługiwać gestami, a głośniki podświetlane diodami LED wywołują niepowtarzalne wrażenia dźwiękowe. Piękno zjawisk cymatycznych polega na tym, że można stworzyć efekty wizualne za pomocą ciśnienia akustycznego głośników zestawu MHC-V7D. Dzięki takiemu połączeniu dźwięku i obrazu każdy może spojrzeć na „Hideaway” w zupełnie nowy sposób — tak jakby słuchał tego utworu z jednego z naszych zestawów muzycznych o dużej mocy.
Film powstał przy współpracy ze studiem Unit 9 i jego projektantem innowacji Yifeim Chaim wraz z zespołem. Produkcja wykorzystuje rezonujący piasek, tańczącą farbę, powstające pod wpływem dźwięku wodne rzeźby i ferrofluid ukazujący kształt fal dźwiękowych. Widz odbywa fascynującą podróż do wnętrza zestawu MHC-V7D, podgląda jego działanie od momentu włączenia, zanurza się w tajemniczym świecie fal akustycznych.
Film pokazuje, jak głośnik niskotonowy wytwarza różne efekty wizualne, zaprojektowane tak, aby oddawały brzmienie instrumentów, nagłe zmiany natężenia dźwięku i głos wokalistki w piosence „Hideaway”. Widać na nim wizualne odwzorowanie całej linii muzycznej, zmierzającej od cichego i nieco mrocznego początku na głośniku niskotonowym do finałowego crescendo, budzącego do życia najbardziej efektowną stronę nauki o dźwięku.
„Wodne rzeźby” uzyskano, ustawiając na subwooferze zestawu MHC-V7D szalkę Petriego napełnioną wódką. Niewidzialna ścieżka dźwiękowa powoduje powstawanie koncentrycznych pierścieni pojawiających się w rytm odtwarzanego utworu.
Kolejny sposób na „zobaczenie” dźwięku to płyta Chladniego — cienka, metalowa płytka pokryta piaskiem i umieszczona nad głośnikiem. Drgania powstające w czasie odtwarzania „Hideaway” tworzą na piasku efektowne, ruchome wzory będące wizualizacją odtwarzanej piosenki.
Z kolei do zobrazowania obsługi zestawu MHC-V7D za pomocą gestów posłużył ferrofluid. Jest to substancja składająca się z cieczy nośnej i zawieszonych w niej mikroskopijnych (około 10 nm średnicy) cząsteczek substancji ferromagnetycznej. Ferrofluid ma fizyczne właściwości cieczy, ale magnetyczne właściwości ciała stałego. Pod wpływem elektromagnesów zsynchronizowanych z rytmem „Hideaway” ferrofluid rytmicznie zmienia kształt, tworząc abstrakcyjne wzory pełne spiczastych wypustek. Efektownie oddaje mocny, basowy beat utworu i demonstruje sposób sterowania zestawem MHC-V7D za pomocą gestów. Co więcej, ferrofluid jest także podświetlony za pomocą świateł zsynchronizowanych z muzyką, tworzących niepowtarzalny nastrój na każdej imprezie.
Aby zademonstrować inteligentną technologię głośników o dużej mocy, wytwarzających ciśnienie akustyczne będące odpowiednikiem 1550 W oraz potężny bas, wykorzystano trzy tańczące farby, umieszczone bezpośrednio na głośniku niskotonowym. Podczas odtwarzania „Hideaway” farba podskakuje w rytm utworu. Na filmie pokazano to w silnie zwolnionym tempie. Pod wpływem ciśnienia akustycznego z głośników zestawu MHC-V7D kolory mieszają się, a kropelki farby opadają i tworzą niezwykły obraz.
W ostatnich scenach filmu kamera oddala się od głośnika, który przestaje wibrować po zakończeniu piosenki.
Firma Sony wybrała do realizacji tej wizualnej przygody Cole’a Pavioura, reżysera z zespołu Unit9, ze względu na jego niezwykłą umiejętność opowiadania na filmie ciekawych historii, która czyni go jednym z liderów nowego pokolenia twórców filmów cyfrowych. „Współpraca z firmą Sony przy realizacji tego projektu była dla mnie prawdziwym zaszczytem”, mówi artysta. „Stanowiła także okazję do eksperymentów z cymatyką, które pozwoliły zademonstrować potęgę technologii głośników Sony.
Chcieliśmy umożliwić widzom przeżycie niepowtarzalnego, zmysłowego doświadczenia, jakim jest przebywanie z tymi urządzeniami w jednym pomieszczeniu.
Efekty są po prostu wspaniałe: geometryczne wzory powstające pod wpływem drgań o określonych częstotliwościach, woda precyzyjnie naśladująca dynamikę głosu wokalistki czy ferrofluid, który „tańczy” i tworzy niezwykłe kształty pod wpływem elektromagnesów zsynchronizowanych z muzyką”.
Zestaw MHC-V7D firmy Sony powstał po to, aby zamienić każde pomieszczenie w doskonałą przestrzeń do tańca. Nasze nowe zestawy muzyczne o dużej mocy mają za zadanie reprodukować dźwięk możliwie najwyższej jakości z taką siłą i energią, która zachęci do całonocnej zabawy z przyjaciółmi jak w najlepszym nocnym klubie.
Informacje o produkcie
MHC-V7D: zwarta konstrukcja, potężny bas i nowe, atrakcyjne funkcje do wspólnej zabawy
Wyróżnikiem zestawu Sony MHC-V7D jest potężny bas. Zapewnia go między innymi nowa technologia Sony Smart High Power,która zwiększa ciśnienie akustyczne do poziomu odpowiadającego mocy 1550 W[1] (moc skuteczna 1440 W, 105,5 dB SPL). Model MHC-V7D jest także wyposażony w technologię Sony Clear Audio+™, która optymalizuje brzmienie po naciśnięciu jednego przycisku, oraz tryb Futbol wzmacniający wrażenie uczestnictwa w imprezie sportowej. Połączenie tych rozwiązań pozwala z łatwością uzyskać optymalny dźwięk zarówno podczas imprezowania z przyjaciółmi, jak i gry czy wieczornego relaksu w domowym zaciszu.
Odtwarzane utwory można wzbogacać prostymi w użyciu efektami dźwiękowymi DJ i Sampler, takimi jak reakcje widowni czy trąbki stadionowe. Fani Karaoke mają do dyspozycji dwa wejścia mikrofonowe. Atmosferę na parkiecie będzie jednak podgrzewał nie tylko grzmiący bas: zintegrowany, regulowany system oświetlenia pobudza także wzrok i zapewnia synchronizację efektów świetlnych z rytmem muzyki.
Nowością w modelu MHC-V7D jest technologia obsługi gestami, która pozwala wejść w rolę prawdziwego didżeja i sterować muzyką oraz światłem prostym skinieniem ręki.
W zestawie MHC-V7D nie mogło również zabraknąć technologii NFC™ i Bluetooth®. Pozwalają one na szybkie podłączenie smartfona, tabletu lub laptopa i bezprzewodowe odtwarzanie zapisanych w nich utworów. Nowa aplikacja Sony Fiestable zapewnia pełną kontrolę nad muzyką i światłami — nawet w czasie zabawy z przyjaciółmi na parkiecie. Przy jej użyciu można dodawać efekty DJ i odtwarzać głos. Aplikację można pobrać z serwisu Google Play™ lub App Store.Następnie wystarczy połączyć zestaw MHC-V7D ze smartfonem, który zacznie pełnić rolę pilota.
Zestaw ma jednoelementową konstrukcję i zajmuje mało miejsca. Można go również używać w trybie Party Chain, zapewniającym łączność i działanie sprzężone z innymi współpracującymi zestawami audio o dużej mocy, takimi jak SHAKE-X3D i SHAKE-X1D.
Zestaw Sony MHC-V7D jest do nabycia na www.sony.pl. Jego cena to 2674 zł.
[1] W porównaniu z modelem Sony z 2014 roku.
Rzeczywista moc skuteczna (RMS) 1440 W, 105,5 dB SPL; podwyższanie ciśnienia akustycznego do poziomu odpowiadającego 1550 W z użyciem technologii Smart High Power.
Sony Corporation jest czołowym producentem sprzętu audio, wideo, rozrywkowego, telekomunikacyjnego i informatycznego oraz podzespołów elektronicznych przeznaczonych na rynek masowy i dla odbiorców profesjonalnych. Działalność w segmentach muzyki, filmu, rozrywki komputerowej i Internetu zapewnia Sony wyjątkową pozycję: światowego lidera w branży elektronicznej i rozrywkowej. Skonsolidowany obrót Sony w roku obrachunkowym, który zakończył się 31 marca 2015, wyniósł w przybliżeniu 68 miliardów dolarów USA. Ogólnoświatowa strona www Sony: http://www.sony.net