Niezwykła siedziba Harbin Opera House to dzieło chińskiej pracowni MAD, która w 2010 roku wygrała otwarty konkurs na projekt opery, centrum kulturalnego i aranżację terenu znajdującego się na mokradłach wokół tego wielkiego północnego miasta. Inwestor mógł oczywiście zalać całą okolicę betonem i urządzić tam wrotkowisko, wybrał jednak rozwiązanie równie ambitne, co wymagające, jednak po 5 latach widać, że miało sens.
Kompleks harmonijnie komponuje się z przestrzenią, gdzie główną rolę odgrywa rzeka Singhua i tworzone przez nią rozlewisko. Organiczne forma zaproponowana przez architektów, pełna miękkich, krągłych łagodnych i płynnych linii sprawia, że opera wtapia się wręcz w środowisko stając się jej naturalnym elementem. Białe aluminium oraz szkło podkreślają akwatyczny charakter całości.
Wnętrze opery to konsekwentna realizacja wizji, w której dominują skojarzenia identyfikowane z miejscowym krajobrazem oraz lokalną sztuką. Wielkie szklane powierzchnie pozwalają widzom sycić oczy miejscowymi widokami, kształty falują i się rozlewają, drewniane elementy z mandżurskiego jesionu w głównym audytorium przywodzą na myśl drewno wyrzucone na brzeg rzeki, zaś świetliste cienie grę słońca na wodzie.
W harbińskim ośrodku znajdują się dwie sale – w głównym budynku mieści się 1600 widzów, zaś w znajdującym się obok małym bliźniaku – 400. Kompleks oferuje powierzchnię 880 tys. stóp kwadratowych i mieści się na 444 akrach.
foto: MAD/Hufton+Crow/Adam Mørk