„Był geniuszem. Miał tę samą zdolność wydobywania najlepszych cech z towarzyszących mu muzyków co Miles Davis. Kiedy pojawiał się na scenie zespół zmieniał się, grał wspaniale, jakby czuł, że ktoś wielki jest na scenie. Jakby sam Bóg tam był!” – tak wspominają Zbigniewa Seiferta amerykańscy muzycy. By oddać mu hołd i nie zapomnieć o olbrzymim dorobku twórczym jaki pozostawił polskiej i światowej kulturze Fundacja im. Zbigniewa Seiferta organizuje drugą edycję Międzynarodowego Jazzowego Konkursu Skrzypcowego im. Zbigniewa Seiferta. Zgłoszenia do Konkursu można nadsyłać tylko do 31 marca 2016 r.
„To nasz narodowy skarb” – podkreśla zasiadający w Kapitule Honorowej Konkursu znakomity trębacz jazzowy Tomasz Stańko. „Paganini jazzowych skrzypiec” – dodaje Urszula Dudziak, która od samego początku wspierała pomysł zorganizowania wydarzenia jazzowego poświęconego pamięci genialnego Zbigniewa Seiferta. W świecie jazzu jest bowiem wiele konkursów dedykowanych uznanym w tym gatunku instrumentom. Nie znajdziemy tu natomiast konkursu dla skrzypków jazzowych. Nawet w USA – światowej kolebce jazzu – nie powstało wciąż ważne wydarzenie poświęcone temu instrumentowi. Pomysł Międzynarodowego Jazzowego Konkursu Skrzypcowego im. Zbigniewa Seiferta zrodził się więc z potrzeby wypełnienia tej luki i podkreślenia znaczenia jazzowych skrzypiec. Przede wszystkim jednak powstał po to, by upamiętnić jednego z największych skrzypków jazzowych naszych czasów, wspaniałego polskiego jazzmana i twórcę Zbigniewa Seiferta.
Zorganizowana w 2014 r. pierwsza edycja Międzynarodowego Jazzowego Konkursu Skrzypcowego im. Zbigniewa Seiferta zakończyła spektakularnym sukcesem – do konkursu zgłosiło się 63 skrzypków z 17 krajów, w jury zasiedli zaś giganci światowego jazzu: słynny nowojorski skrzypek Mark Feldman, współzałożyciel i kontrabasista legendarnego zespołu Oregon Glen Moore oraz perkusista z zespołów Tomasza Stańki i Zbigniewa Seiferta – Janusz Stefański.
II edycja Konkursu Seiferta odbędzie się w dniach 24 – 27 sierpnia 2016 r. w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach oraz w Krakowie.
W jury Konkursu zasiadać ponownie będą dwaj wspomniani artyści: Mark Feldman i Janusz M. Stefański, a wraz z nimi zmagających się o konkursowe trofea skrzypków oceniać będzie Josh Grossman, Dyrektor Artystyczny Stowarzyszenia Toronto Downtown Jazz i Toronto Jazz Festival. Organizatorzy przewidzieli trzy nagrody w Konkursie: I nagroda – 10.000 EURO, II nagroda – 5.000 EURO, III nagroda – 2.000 EURO.
Podobnie jak podczas pierwszej edycji Konkursu swojego laureata będzie mogła również wybrać publiczność. Głosowanie odbędzie się za pośrednictwem specjalnej platformy radiowej, gdzie z dowolnej części świata miłośnicy jazzu będą mogli śledzić wszystkie etapy konkursowych zmagań.
Ponadto nagrodę specjalną, w postaci występu w Studio Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego ufunduje Fundacja Jazzarium i Programu 2 Polskiego Radia.
Ale Konkurs Seiferta to nie tylko nagrody. Fundacja im. Zbigniewa Seiferta nie ogranicza się bowiem tylko do organizacji przesłuchań i uroczystego koncertu finałowego, połączonego z ceremonią wręczenia nagród. Ideą Konkursu jest bowiem promocja muzycznego dorobku Seiferta, a także pomoc młodym, uzdolnionym muzykom w rozpoczęciu kariery na międzynarodowych estradach. Już w 2015 i 2016 roku Fundacja zorganizowała serię koncertów w Niemczech i Polsce, podczas których wystąpili laureaci i uczestnicy I edycji Konkursu Seiferta. W lipcu 2015 r. w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego z inicjatywy Fundacji odbyły się warsztaty dla skrzypków jazzowych. Przed paroma tygodniami laureaci Konkursu zagrali zaś koncert specjalny w ramach Barcelona Fiddle Congress, będącego największym tego typu wydarzeniem na świecie.
Na przełomie 2015 i 2016 r. Fundacja zorganizowała jeszcze jedno, niezwykłe wydarzenie. We współpracy z Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie przeprowadzony został konkurs na plakat promujący II edycję Międzynarodowego Jazzowego Konkursu Skrzypcowego im. Zbigniewa Seiferta. Jury, w którym zasiadali Paweł Brodowski (Redaktor Naczelny Jazz Forum), Aneta Norek-Skrycka (Prezes Fundacji im. Zbigniewa Seiferta), Rafał Olbiński (artysta plastyk) i dr Katarzyny Stanny (wykładowca Pracowni Projektowania Intermedialnego na Wydziale Sztuki Mediów Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie) wybrało zwycięską pracę – jej autorką jest Magdalena Wieczorek. Wszystkie zgłoszone do konkursu plastycznego prace zostaną zaprezentowane na specjalnej wystawie towarzyszącej II edycji Konkursu Seiferta w Lusławicach.
Regulamin II Międzynarodowego Jazzowego Konkursu Skrzypcowego im. Zbigniewa Seiferta, a także wszelkie niezbędne informacje dostępne na stronie
www.seifertcompetition.com