Solistami koncertu – zatytułowanego „Polish Parade” – będą: Viktora Nowak (zwyciężczyni Eurovision Young Dancers 2015), Włodek Pawlik (laureat Grammy 2014) oraz Dorota Miśkiewicz z zespołem w składzie: Tomasz Kałwak (fortepian), Artur Lesicki (gitara), Michał Kapczuk (kontrabas) i Robert Luty (perkusja). W koncercie weźmie udział Polska Orkiestra Radiowa pod batutą Michała Klauzy. W programie koncertu znajdą się kompozycje Henryka Warsa, Władysława Szpilmana, Jerzego Wasowskiego, Włodzimierza Nahornego i Włodka Pawlika.
Tytuł koncertu nawiązuje do epizodu artystycznego Henryka Warsa podczas II wojny światowej. Po jej wybuchu Wars został zmobilizowany i brał udział w kampanii wrześniowej. Wzięty do niewoli sowieckiej, uciekł z transportu kolejowego i przedostał się do Lwowa, gdzie w 1940 r. utworzył zespół muzyki rozrywkowej „Tea-Jazz” z Eugeniuszem Bodo, który prowadził konferansjerkę. W latach 1940-1941 zespół ten kilkakrotnie koncertował w ZSRR a w 1942 r. został przyłączony do Armii Andersa, z którą wyjechał do Persji. Stojąc na czele zespołu Polish Parade utworzonego głównie z muzyków lwowskiego „Tea-Jazz” przy II Korpusie, Wars skomponował wiele piosenek i musicali, które częściowo zaginęły. Szlak wojenny Warsa prowadził z Teheranu przez Bagdad i Palestynę do Włoch, gdzie po zakończeniu działań wojennych Wars został udekorowany medalem Cavaliere della Croce przez ostatniego króla Włoch, a zespół Polish Parade otrzymał nagrodę za najlepszy zespół muzyczny wśród aliantów.
Galę, której organizatorem jest Instytut Muzyki i Tańca oraz Program 2 Polskiego Radia, poprowadzą Agata Kwiecińska i Marcin Majchrowski.
Gala wręczenia nagrody będzie transmitowana „na żywo” na stronie internetowej www.koryfeusz.org.pl. Początek transmisji o godz. 19.00. Laureaci otrzymają statuetkę Koryfeusza autorstwa prof. Adama Myjaka. Nagrody finansowe ufundowało Stowarzyszenie Autorów ZAiKS oraz Związek Artystów Wykonawców STOART.
O miano Koryfeusza Muzyki Polskiej w kategorii Osobowość Roku rywalizować będą: saksofonista Paweł Gusnar, pianista jazzowy, kompozytor i aranżer Nikola Kołodziejczyk, kompozytorzy Paweł Mykietyn i Marcin Stańczyk oraz dyrygentka Anna Szostak-Myrczek.
Muzycznym Wydarzeniem Roku zostanie jedno z pięciu nominowanych:
Koncert i album „Requiem ludowe” w wykonaniu Adama Struga i zespołu Kwadrofonik, zrealizowane przez Program 2 Polskiego Radia,
Otwarcie nowej siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach oraz Festiwal Otwarcia,
Spektakl „Agrippina” G.F. Haendla w Teatrze Stanisławowskim w Łazienkach Królewskich w Warszawie, zrealizowany przez Stowarzyszenie Miłośników Sztuki Barokowej „Dramma per musica”,
Spektakle Teatru Wielkiego – Opery Narodowej „Jolanta” Piotra Czajkowskiego i „Zamek Sinobrodego” Beli Bartóka w reżyserii Mariusza Trelińskiego w Metropolitan Opera w Nowym Jorku,
Zwycięstwo Viktorii Nowak w konkursie Eurovision Young Dancers 2015 – Eurowizji dla Młodych Tancerzy w Teatrze Nowym w Pilznie.
Ze względu na charakter Nagrody Honorowej, nazwisko laureata zostanie ogłoszone dopiero podczas Gali wręczenia nagród.
Sylwetki nominowanych osób, opisy wydarzeń, a także szczegółowy program koncertu dostępne są na stronie www.koryfeusz.org.pl.
Koryfeusz Muzyki Polskiej zostanie wręczony po raz piąty. Nagroda jest wyróżnieniem dla osób, grup artystów i instytucji działających w obszarze różnorodnej gatunkowo i chronologicznie muzyki polskiej. Jest to nagroda zainicjowana i wręczana przez środowisko muzyczne. Organizatorem nagrody jest Instytut Muzyki i Tańca.
Patronat medialny nad tegoroczną edycją objęli: Polskie Radio S.A., TVP Kultura, Rzeczpospolita, Polskie Centrum Informacji Muzycznej Polmic.pl, Jazz Forum, Jazzarium.pl, JazzPress oraz MuzykaTradycyjna.pl.