SONO PERFECT LIPIEC 2015

SONO PERFECT LIPIEC 2015

Najlepsze płyty ostatnich tygodni. Cieszy, że są wśród nich polskie produkcje


John Dowland. The Second Booke of Songs or Ayres. Maria Skiba, Frank Pschichcholz. DUX. 1 CD. Polska sopranistka i niemiecki lutnista w programie składającym się z utworów angielskiego kompozytora tworzącego u schyłku renesansu. Wybitna interpretacja eksponująca wszystkie walory twórczości Dowlanda. Wartość albumu, który został nagrany w warszawskim Studio im. Witolda Lutosławskiego podnosi wysmakowana oprawa graficzna oraz wyśmienita jakość dźwięku. Kolejne wybitne osiągnięcie wutwórni DUX.

Mozart. Complete Flute Quarters. Juliette Hurel, Quator Voce. Alpha. 1 CD. Podczas słuchania tej płyty można zapomnieć, że chirurg właśnie przeprowadza operację na otwartym sercu, dentysta mocuje się z zębem mądrości, a kosmetyczka wykonuje brazylianę. Działa skuteczniej niż najlepszy anestezjolog i jest zapowiedzią rychłej ery powszechnej teleportacji, kiedy każdy będzie mógł za pomocą jednego guziczka przenieść się do świata piękna, prawdy, doskonałości, głębi i wielkości. 

Gerhard Stäbler. Heiss! Dominik Susteck. Wergo 1 CD. Prawdopodobnie wasz parafialny organista wyprawia podobne rzeczy wtedy, kiedy razem z proboszczem w bożej euforii nadużyją tęgo wina mszalnego i jakimś cudem na chwiejnych nogach uda mu się dostać po krętych schodach do instrumentu. Mówiąc jednak poważnie – płyta wydana przez Wergo, nagrana w Kunst-Station w Kolonii, to świetna prezentacja awangardowego wykorzystania organów, które były przedmiotem zainteresowania  kompozytora Gerharda Stäblera, działającego na terenie Zagłebia Ruhry, jeszcze w czasach edukacji. Album nietypowy, a przy tym perfekcyjnie zrealizowany.

Henry Mancini. Music for Peter Gunn. Harmonia Mundi 1 CD.  Muzyka do amerykańskiego serialu detektywistycznego nadawanego w latach 1958-1961. Ścieżka dźwiękowa wydana w 1959 roku była pierwszym albumem, który został wyróżniony nagrodą Grammy w kategorii album roku, a w 2010 roku znalazła się na tworzonej przez bibliotekę Kongresu Amerykańskiego National Recording Registry, w którym znajdują się fonogramy o szczególnej wartości dla historii i kultury. Nowa interpretacja tej muzyki dowodzi, że kompozycje twórcy znanego m.in. jako autor soundtracku do „Różowej Pantery”, będące genialnym połączeniem jazzu i rock’n’rolla, ani trochę nie straciły na świeżości.

Polonica. Michał Gondko. Ramee. 1 CD. Wyjątkowej urody płyta z nagraniami utworów lutniowych skomponowanych przez muzyków polskich lub zagranicznych zainspirowanych naszą kulturą. Wszystkie zostały stworzone mniej więcej ok. 1600 roku i pochodzą m.in. z Tabulatury Długoraja, polskiego wirtuoza lutni, którego awanturniczy życiorys jest wymarzonym scenariuszem dla dobrego filmu sensacyjno-kostiumowego. Wykonawcą 40 znajdujących się na płycie utworów jest Michał Gondko, godny następca słynnego Hopkinsona Smitha, u którego pobierał nauki. Materiał został perfekcyjnie zarejestrowany w belgijskim kościele Notre-Dame de l’Assomption w Basse-Bodeux.

Skomentuj