WIELKI TYDZIEŃ POD WEZWANIEM ŚW. JOHNA COLTRANE’A

WIELKI TYDZIEŃ POD WEZWANIEM ŚW. JOHNA COLTRANE’A
Choć trudno w to uwierzyć, ukazała się właśnie pierwsza książka po polsku poświęcona pionierowi free jazzu.

„Coltrane według Coltrane’a” ukazuje się nakładem wydawnictwa Kosmos Kosmos. Zawiera niemal wszystkie znane wywiady z amerykańskim muzykiem, a także wspomnienia i noty z okładek, w których cytowano jego wypowiedzi. Jak pisze wydawca – książka stanowi próbę zaprezentowania historii Coltrane’a poprzez jego własne słowa, uszeregowane w porządku chronologicznym, według dat przeprowadzenia rozmów. Autorem przekładów w tym blisko 500-stronicowym tomie jest Filip Łobodziński, tłumacz, muzyk, poeta, dziennikarz, osoba zawsze gwarantującą najwyższą jakość. „Nikt w jazzie tak trafnie i wnikliwie nie tłumaczy głębi, istoty i filozofii muzyki, jak wielcy i sławni muzycy. Zwłaszcza Coltrane.” – zachęca do tej lektury Tomasz Stańko. „To alfa i omega, muzyczna przeszłość i przyszłość, mainstream i ezoteryczna tantra” – dodaje Tymon Tymański. Książka kosztuje 49,90 zł i jest do nabycia w salonach Empik.

To jednak nie koniec dobrych wiadomości dla braci i sióstr zgromadzonych w kościele św. Coltrane’a. Za trzy dni, 14 kwietnia, do szerokiego rozpowszechniania, niestety w USA, wchodzi film dokumentalny „Chasing Trane: The John Coltrane Documentary”. To pionierska realizacja Johna Scheinfelda, znanego dokumentalisty, powstała przy pełnej współpracy rodziny autora „Love Supreme” oraz wytwórni, które dysponują katalogiem jego nagrań. W filmie występują m.in. Wynton Marsalis, Sonny Rollins, Dr. Cornel West i Bill Clinton i Common, a narratorem wcielającym się w Coltrane’a jest Denzel Washington. Film odbył już tour po różnego rodzaju festiwalach, wszędzie wzbudzając żywe zainteresowanie i szczere uznanie.

Dopełnieniem tych dwóch rzeczy niech będzie książka „Jazz i fizyka. Tajemniczy związek muzyki ze strukturą wszechświata” (Prószyński i S-ka). To intrygująca, barwnie napisana i pełna niezwykłych analogii między muzyką a kosmosem opowieść autorstwa Stephona Alexandra, amerykańskiego kosmologa, który bada struktury międzygwiezdne przykładając do nich takie pojęcia muzyczne, jak rezonans czy harmonia. Co więcej – w swojej metodzie badawczej posługuje się z dużym powodzeniem twórczością Coltrane’a, którego improwizatorski geniusz pozwala dostrzec nieoczekiwane analogie między różnymi dziedzinami naukami i budować teorie wyjaśniające naturę kosmosu za pomocą technik, które posłużyły do nagrania największych jazzowych albumów w historii. Sam Coltrane zresztą był świadom, że reguły rządzące muzyką mogą także tłumaczyć mechanizmy determinujące Uniwersum.

Kategorie: MUZYKA, NOWOŚCI

Skomentuj