Glogauer Liederbuch. Ensemble Dulce Melos. Naxos. 1 CD. Śpiewnik głogowski to zbiór 292 utworów z późnego średniowiecza, uznawany za najważniejsze świadectwo świeckiej tradycji wokalnej i instrumentalnej niemieckiego obszaru Europy Środkowej. Odnaleziony w 1874 roku w berlińskiej bibliotece królewskiej zyskał swoją nazwą z powodu XVI-wiecznej notatki sugerującej, iż właścicielem tej antologii jest katedra w Głogowie. Muzyka została stworzona z myślą o amatorach, dobrze jednak, że w tym wydaniu wykonują ją profesjonaliści z Niemiec, którzy mają pojęcie o średniowiecznej ekspresji i nie psują muzyki współczesnymi manieryzmami. Album powstał w Refektorium w Heilsbronnie i jest wyrazem wielkiego kunsztu niemieckich realizatorów.
Balkan Spirit. Hesperion XXI. Jordi Savall. Alia Vox. 1 SACD. Kolejna niepowtarzalna płyta Jordi Savalla eksplorująca muzykę południa Europy. Kataloński mistrz wybrał się tym razem na Bałkany, odwiedzając m.in. Grecję, Bułgarię, Rumunię, Macedonię czy Serbię, skąd pochodzą występujący w nagraniu wybitni instrumentaliści, podkreślający niezachwianą autentyczność muzyki, której zadzierzysta werwa porywa od pierwszej do ostatniej sekundy. To nie jest akademicka stylizacja bałkańskiego folkloru, tylko szczere, ogniste, spontaniczne i zapalczywe granie jakie można jeszcze spotkać na wsiach i w miasteczkach wielu regionów Południa, gdzie nawet najprostszy kawałek brzmi jak świąteczna palba. Zwłaszcza po karafce raki. Nagranie zostało zrealizowane w cudownej akustycznie kolegiacie w Cardonie i może być tematem wielotomowej rozprawy o fonografii jako sztuce. Album pod każdym względem idealny. Opa!
Jan Sebastian Bach. Wedding Cantata. Collegium Japan. Masaaki Suzuki. 1 SACD. BIS. Trzeci tom świeckich kantat Bacha zawiera m.in. słynną kantatę weselną, kantatę urodzinową dla księcia Leopolda i quodlibet weselny. Stylowe ujęcie tych utworów przez japońską formację pod dyrekcją Masaaki Suzuki należy do najlepszych osiągnięć w tej dziedzinie, a satysfakcję ze słuchania powiększa wybitna praca dźwiękowców, którzy stworzyli w Shirakawa Hall w Nagoi fonograficzne arcydzieło. Płyta wydana jako SACD. Oryginalny format nagrania – 24/44.1
George Benson. Inspiration. A Tribute To Nat King Cole. Universal. 1CD. Płyty nagrywane w hołdzie legendarnym muzykom zazwyczaj omijamy szerokim łukiem, bo z reguły są one bezczelnymi próbami zarabiania na wielkich nazwiskach i klasycznym repertuarze. Benson, legendarny amerykański gitarzysta i piosenkarz, w marcu tego roku skończył 70 lat i nikomu niczego nie musi już udowadnia ani pokrzepiać się cudzą sławą – ma własny dorobek i stanowi odrębny rozdział w historii jazzu. Śpiewa więc Nat King Cole’a tak, że o Nat King Cole’u po prostu się zapomina. Benson jest wystarczająco dobry i nie trzeba oglądać się do tyłu, w epokę króla muzyki łatwej i przyjemnej.
Diabelli. Complete Guitar Sonatas. Claudio Giulani. Brilliant Classics. 1 CD. Skromny, acz pełen wdzięku zbiór sonat gitarowych napisanych przez Antona Diabellego, znanego przede wszystkim jako autor walca, który posłużył m.in. Ludwigowi van Beethovenowi do napisania słynnych wariacji. Muzyka może nie najwyższych lotów, pełna jednak taneczności, uroku, galanterii i lekkości, świetnie pochwyconych przez włoskiego gitarzystę Claudio Giulianiego, absolwenta konserwatorium Santa Cecilia, który dogłębnie rozumie muzykę pobrzmiewającą duchem Schuberta i Clementiego. Świetna realizacja dźwiękowa.