Bach. Matthaus Passion. Akademie fur Alte Musik Berlin. Rene Jacobs. Harmonia Mundi. 2 SACD. Niezwykle intensywna i głęboko medytacyjna wizja Pasji według św. Mateusza. Bezbłędny dobór solistów, stylowa orkiestra, znakomicie przygotowane chóry ustawione przez Jacobsa naprzeciwko siebie. W pełni nowoczesna interpretacja, w której wiedza o tradycji wykonawczej z epoki Jana Sebastiana Bacha służy wyłącznie artystycznej transcendencji. Jedna z najlepszych płyt roku. Płyta najlepiej brzmi w wersji wielokanałowej SACD.
Hindemith. Violin Sonatas. Tanja Becker-Bender. Peter Nagy. Hyperion. 1 CD. Niezbyt często wydawane na płytach sonaty skrzypcowe Paula Hindemitha w znakomitym ujęciu dwojga świetnych muzyków, którym udało się wznieść ponad po części dydaktyczny, a po części retoryczny charakter zaprezentowanych tu utworów. Cztery umieszczone na płycie sonaty oraz Meditation reprezentują pełny dorobek stylistyczny Hindemitha – od późnoromantycznych skłonności po neobarokowy fundamentalizm. Nagranie zostało zrealizowane w słynącej ze zjawiskowej akustyki Jesus-Christus-Kirche w Berlinie.
Vivaldi. Catone in Utica. Il Complesso Barocco. Alan Curtis. Naive. 3 CD. „Kato w Utyce”, opera osnuta wokół afrykańskich zmagań prawnuka Katona z Cezarem, doczekała się wreszcie wybitnej wersji płytowej. We wcześniejszych – m.in. Scimone i Malgoire – szwankowała dramaturgia, a horyzont wykonawczy wydawał się zbyt ograniczony. Alan Curtis w swojej pracy nie pozostawia miejsca przypadkom ani domysłom, prowadzi artystów w sposób jednoznaczny i z energią, która wystarczyłaby na oświetlenie Wenecji w czasie karnawału.
John Corigliano. Conjurer. Vocalise. Alban Symphony. David Alan Miller. NAXOS. 1 CD. Koncert perkusyjny czołowego amerykańskiego kompozytora, w którym solistka – sama Evelyn Glennie – może wykazać się swoim nieprzeciętnym talentem, a twórca popisać niewyczerpaną inwencją. Utwór pochodzi z 2007 roku i jest podzielony na 6 części dedykowanych poszczególnym sekcjom perkusyjnej baterii. Fascynująca wirtuozeria, która zadziwi każdego słuchacza. Uzupełnieniem programu płyty jest wokaliza zamówiona przez Kurta Mazura w 1999 roku dla upamiętnienia końca XX wieku. Perfekcyjne nagranie, które śmiało można wykorzystywać do testowania sprzętu.
Matana Roberts. Coin Coin Chapter Two: Mississippi Moonchile. Constellation Records. 1 CD. Druga płyta amerykańskiej saksofonistki z zaplanowanego na 12 albumów cyklu eksplorującego historię, tradycję i dokonania siedmiu pokoleń Afroamerykanów. To niezwykle ekscytujący, eksperymentalny kolaż, gdzie mieszają się soul, gospel, jazz, awangarda, free, rock, funk, klasyka, a nawet opera. Matana Roberts udziela się w wielu rolach, m.in. jako wokalistka, nadając swojej pracy głęboki kontekst społeczny i muzyczny, w którym powstają doświadczenia wykraczające poza miarę zwykłej ekspresji. Świeże, odkrywcze i przejmujące.