ŁADOWNIA

STRONA GŁÓWNA
HENRY THOMAS: BULL DOZE BLUES
Blues i gospel Henry’ego Thomasa są dla Amerykanów tym, czym mazurki Chopina dla Polaków


Żył niedługo i – szczerze mówiąc – nędznie, za to jego muzyka jest pełna szlachetnie skromnego blasku i ponadczasowa. Henry Thomas (1874-1930) to wędrowny bluesman, znany również jako Texas Ragtime, który urodził się w rodzinie wyzwolonych niewolników.

Muzyka była bodaj jedyną rzeczą, którą posiadł na własność. Cała reszta to niedostatek i poniewierka, które wiózł ze sobą pociągami przemierzającymi rozległe przestrzenie Stanów.
W końcu lat 20. ubiegłego wieku Thomas nagrał na płyty wytwórni Vocalion Records niewiele ponad 30 utwórów, które dzisiaj należą do największych muzycznych skarbów nie tylko USA, ale i świata.
Większość z nich znajduje się na świetnie zremasterowanej płycie „Bull Doze Blues”, wydanej nakładem Little Axe Records, a wcześniej Mississippi Records. Są tu kawałki, które inspirowały Boba Dylana, Taj Mahal, The Grateful Dead czy Lovin’ Spoonful. Thomas gra na gitarze jednocześnie posługując się fletnią Paną, tworząc niebiańską muzykę, której na szczęście Pan Bóg nie zostawił gdzieś przy torach kolejowych, tylko pozwolił zapisać w studio.
Materiał do pobrania – legalnie i bezpłatnie – tutaj

KIMIKO ISHIZAKA: THE WELL-TEMPERED CLAVIER, BOOK I
Wspaniały prezent z okazji 330. urodzin Jana Sebastiana Bacha! Pomnikowe „The Well-Temperered Clavier” w wybitnej interpretacji japońsko-niemieckiej pianistki dostępne jest od dzisiaj bezpłatnie w superaudiofilskiej jakości

„Das Wohltemperierte Klavier”, genialne dzieło Jana Sebastiana Bacha, w nowej interpretacji Kimiko Ishizaki za darmo i w 24-bitowej rozdzielczości. Nagranie na fortepianie Bösendorfera odbyło się w berlińskim studio Teldex, jednym z najlepszych na świecie, i było możliwe dzięki hojności ponad 900 osób, które złożyły się na ten cel podczas zbiórki przeprowadzonej na Kickstarterze. Dzięki temu album można pobrać bezpłatnie i dzielić się nim z innymi miłośnikami muzyki swobodnie i bez żadnych opłat. Wcześniej w podobny sposób Kimiko nagrała słynne „Wariacje Golbergowskie”, które również należą do domeny publicznej. Dziękujemy i czekamy z otwartą sakiewką na kolejne tego rodzaju projekty. Płyta w jakości 24bit/96kHz do załadowania tutaj.

NILS FRAHM: SOLO
Płyta spektakularna pod każdym względem. W dodatku za darmo i w jakości 24/96 WAV

Niemiecki kompozytor, producent i pianista Nils Frahm proklamował 88. dzień roku (88, bo tyle klawiszy ma fortepian) jako Piano Day. Z okazji tego święta, obchodzonego po raz pierwszy 29 marca br., berlińczyk wydał bezpłatny album, który jest jego improwizacją na – uwaga! – największym istniejącym pianinie na świecie, czyli instrumencie o nazwie Klavins Model 370. Jak łatwo się domyślić, 370 oznacza wysokość w centymetrach. Materiał został nagrany w styczniu ubiegłego roku w Tuebingen i jest bezpośrednim zapisem recitalu bez żadnej edycji. Album brzmi fantastycznie i jest tak audiofilski, że natychmiast został uznany przez nas za jedną z najlepszych płyt demonstracyjnych w historii. „Solo” jest do pobrania bezpłatnie w formacie 24/96 WAV tutaj, można jednak pozostawić dobrowolny datek lub kupić album w formie CD lub na winylu. Cały dochód zostanie przeznaczony na stworzenie przez pana Davida Klavinsa jeszcze większego pianinka – mierzącego aż 4,5 metra. Budowa miałaby zakończyć się za dwa lata, a premiera modelu Klavins M450 została przewidziana na Piano Day 2017. Potrzeba tylko 120 tys. euro, aby ten plan zrealizować. 

Klavins M370

MARK WINGFIELD: TEN SHADES OF LIGHT

Gdyby taką płytę wydał Pat Metheny, byłaby bestsellerem

Nie jest tylko dlatego, że sygnuje ją swoim nazwiskiem brytyjski gitarzysta, którego jedyną wadą jest to, że nie osiągnął takiej sławy jak jego starszy kolega. Poza tym w niczym mu nie ustępuje – Mark Wingfield prezentuje najwyższy warsztat muzyczny, pomysłowo aranżuje swoje kompozycje, świetnie rozumie stylistykę jazzową, odważnie sięga po motywy spoza gatunku, nie boi się elektroniki i gra bez cienia pretensji. Słuchać przy musującym winie, owocach morza i w sprawdzonym towarzystwie. Materiał legalnie i za darmo można pobrać tutaj m.in. w bezstratnych formatach FLAC i ALAC.

SUCESSOS. BEST OF MAIS UM DOSCOS 2014
Muzyka prawdziwej Brazylii. Piękny prezent od wytwórni Mais Um Discos

„The Guardian”  napisał o „Mais Um Discos”, że jest najlepszym brytyjskim butikiem fonograficznym na Wyspach Brytyjskich. Firma wydaje nową muzykę brazylijską, szukając artystów mniej znanych, za to potrafiących wyjść z konwencji i zaproponować nową stylistykę. Efekty są niebanalne, a można się o tym przekonać ściągając bezpłatnie kompilację z najlepszymi utworami wydanymi w mijającym roku. Materiał jest dostępny tutaj.

24-BITS OF CHRISTMAS

Czas na świąteczne prezenty! Początek należy do Linna

Szkoci – jak co roku przez Bożym Narodzeniem – ujmują szczodrością. Codziennie od 1 grudnia aż do Wigilii będą rozdawać za darmo jeden gęsty plik. W sumie będą to 24 ścieżki, które stworzą piękny i pięknobrzmiący świąteczny album. A Gwiazdki można zasmakować już dzisiaj, gdyż Linn serwuje na przystawkę klasyczny kawałek „Caledonia” w wykonaniu Dougie MacLean & Royal Scottish National Orchestra. Prezenty będą pojawiać się tutaj.


DONKY BITCH: FIVE
Piątek? Się bawimy się!

Się bawimy się przy muzyce brytyjskiego duetu Donky Bitch z Brighton, który ku chwale, zadowoleniu oraz elokwencji imprezowiczów uprawia muzykę lądującą gdzieś między synthpopem inspirowanym wczesnymi 8-bitowymi grami komputerowymi a basowym prymitywizmem, który został doskonale wykorzystany w ścieżkach takich filmów, jak choćby „Gliniarz z Beverly Hills”. Materiał w plikach bezstratnych do zaciągnięcia tutaj. Miłej zabawy do białego rana. Pamiętajcie o KKS!



PAWEŁ PESEL: EKSCENTRYZM
Płyta z legendarnej polskiej wytwórni MikMusik.!.

„Ekscentryzm” Pawła Pesela to elektroniczny projekt orbitujący luźno wokół dubstepowej estetyki, powstały w słynnej firmie prowadzonej przez Wojtka Kucharczyka, guru polskiej sceny niezależnej. Jest jedną z wielu produkcji, pokazujących, że na rynku muzycznym istnieje jednak jasna strona mocy. Być może trudna do opisu językiem list przebojów i masowych gustów, za to niezwykle frapująca i mocno magnetyzująca. Nawet wtedy, jeśli okazuje się prestidigitatorską sztuczką. Płyta do pobrania w formatach FLAC/ALAC tutaj.

KROOKED DRIVERS: FINDING THE WAY
Jeśli dzisiaj piątek, to się bawimy. Legalnie i za darmo przy muzyce amerykańskiego duetu z Denver

Formację tworzy dwoje muzyków: Maddy O’Neal i Danny Dalbora. Poruszają się w estetyce electro-soulu, samplując cudownie wintydżowe brzmienia starych winyli na basowym fundamencie, na którym figlują sobie też funk i hip-hop w nowoczesnym ubranku EDM. Bierzcie i tańczcie, bo dzisiaj jest piątek, a jutro sobota! Materiał do pobrania m.in. we FLAC i ALAC tutaj. Krooked Drivers na razie nie chcą pieniędzy za swoją płytę „Finding The Way”, więc śmiało można powiedzieć, że są w tej konkurencji równie mocni jak U2, którzy najnowszy album również puścili za darmo.

MIGUEL CROZZOLI: I SERIE GRAFICA. EQUILIBRIOS COLAPSADOS
Ech, gdyby Argentyna miała takich finansistów jak saksofonistów…

Płyta free-jazzowego kwintetu pod wodzą obiecującego saksofonisty Miguela Crozzoli nagrana w słynnej Cafe Vinilo w Buenos Aires. Wielka improwizacja poddana południowym rytmom oraz żywiołowej harmonizacyjnej ekspresji  ze świetnym fortepianem w tle. Produkcja zrealizowana przez wytwórnię Kuai Music, wyspecjalizowaną w wydawaniu nagrań młodych dżezmenów ostro hulających na próchnie mainstreamowych odpadów. Album m.in. w formatach FLAC i ALAC do pobrania tutaj

PORTER RAY: FUNDAMENTALS
Legalnie i za darmo świeża produkcja młodego MC z Seattle, który właśnie podpisał kontrakt z legendarną wytwórnią Sub Pop Records, matecznikiem grunge’u i Nirvany

Porter Ray dołączył do plejady pierwszoligowych graczy, w której obecnie znajdują się m.in. takie sławy jak Mogwai, Soundgarden czy Shabazz Palaces, formacja będąca najnowszym objawieniem amerykańskiej sceny jazzowo-hiphopowej. To właśnie Ishmael Butler, założyciel tej grupy, zwrócił uwagę na rapera z Seattle, który tworzy swoją muzykę poddając się m.in. wpływom soulu i jazzu. Oficjalny debiut w barwach renomowanej Sup Pop w 2015 roku, a tymczasem artysta udostępnia za darmo swoją najnowszą produkcję „Fundamentals” oraz trzy wcześniejsze albumy, którymi dowiódł swojego wielkiego talentu. Materiał do pobrania m.in. w plikach FLAC i ALAC – tutaj.

SATO-SAN TO: OBLUDARIUM

Najnowsza produkcja czeskiej formacji, która z naturalną łatwością łączy jazz i elektronikę

To już trzecia płyta formacji Sato-San To grającej w zmiennym składzie energetyczny jazz z elementami drum’n’bassu, dubstepu, latino czy jungle. „Obludarium” jest bardzo  nowoczesnym konceptem, w którym nietypowe brzmienia pozbawione wszelkiej zbędnej dekoratywności tworzą spójną podstawę dla tanecznych rytmów. Płyta m.in w plikach FLAC i ALAC do ściągnięcia legalnie i za darmo tutaj.

YASIIN GAYE: THE RETURN. SIDE TWO
Druga część znakomitej produkcji z muzyką soulową i udziałem rapera Mos Defa. Album do pobrania za darmo!

Nad całością po mistrzowsku panuje Amerigo Gazaway z Nashville, który z wirtuozerią godną największych żonglerów miksuje własne podkłady, sample Chucka Berry’ego, Temptations czy Taliba Kweli i teksty Mos Defa. Całość tworzy zupełnie nowy gatunek muzyczny, o czym może przekonać się każdy, gdyż płyta jest udostępniania bezpłatnie tutaj. Bóg zapłać, Amerigo!

JOTY DRUMS

Hinduskie klimaty na płycie perkusisty, który zdobywał szlify m.in. w legendarnym jazzowym składzie „Weather Report” i u boku funkowego geniusza George Clintona. Czysta improwizacyjna ekstaza!

W nagraniu, które powstało w 2010 roku w studio Sage Ct. Studio w Ann Arbor (60 km na zachód od detroit) obok znakomitego perkusisty Muruga Bookera, wystąpił mistrz tabli Pandit Samar Saha i jego uczeń John Churchville.

Muruga to fenomenalny perkusista i człowiek o barwnej przeszłości – wystąpił podczas pierwszego festiwalu w Woodstock, w latach 1973-1974 grał i brał udział w studyjnych sesjach „Weather Report”, a potem był oficjalnym członkiem formacji Parliament Funkadelic (P-Funk) kierowanej przez George’a Clintona. Obecnie udziela się nie tylko jako muzyk, ale też jako duchowny niekanonicznego kościoła greko-katolickiego.

Utwory zarejestrowane na płycie „Joty Drums” są w pełni improwizowane. Na pierwszy plan wybijają się table, co jest oczywiste, ale mamy tutaj też ektar, saz, trochę elektroniki, gitarę basową i elektryczną mandolinę, dzięki czemu płyta ma brzmienie dalekie od ortodoksji i rytm, którego głęboka pulsacja łatwo wprowadza w trans.

Płyta m.in. w bezstratnych formatach FLAC i ALAC do pobrania – legalnie i za darmo – tutaj.


THE HDtracks 2014 HI-RES MUSIC SAMPLER

Bezpłatny sampler z muzyką w plikach 24/96

Materiał w rozdzielczości 24/96 został zakodowany w plikach FLAC, ALAC, WAV i AIFF. Aby go zdobyć, należy się zarejestrować i przejść dość żmudną procedurę pobraniową, ale zdecydowanie warto, bo to jedna z najlepszych płyt demonstracyjnych do testowania sprzętu i badania wyższości zwykłych nagrań nad nagraniami o dużej gęstości zapisu. Program samplera poniżej, a ściąganie – tutaj.

1. Concerto No. 1 in E major, Op. 8, RV 269, „La primavera” (Spring): I. Allegro (3:18)
The Four Seasons: The Vivaldi Album (courtesy of eOne Music)
Anne Akiko Meyers, English Chamber Orchestra & David Lockington
℗ © Entertainment One Music

2. Darkest Dark, Brightest Bright (1:47)
Sessions From The 17th Ward (courtesy of Chesky Records)
Amber Rubarth
© ℗ 2012 Chesky Records

3. St. Thomas (6:37)
Saxophone Colossus (courtesy of Concord Jazz)
Sonny Rollins
℗ 2006 Concord Music Group, Inc.

4. Change Partners (8:49)
Deep In A Dream (courtesy of Plus Loin Music)
Pierrick Pedron
℗ © 2013 Plus Loin Music

5. Jácaras (2:40)
Ciaramella: Dances (courtesy of Yarlung Records)
Ciaramella
℗ © 2013 Yarlung Records

6. Spy Boy / Flag Boy (4:45)
Christian ATunde Adjuah (courtesy of Concord Jazz)
Christian Scott
© ℗ 2012 Concord Music Group, Inc.

7. Another Country (4:12)
Another Country (courtesy of eOne Music)
Cassandra Wilson
© 2012 Entertainment One Music.
℗ 2012 Entertainment One U.S., LP

8. Alexis Cole – Ain’t We Got Fun
A Kiss in the Dark (courtesy of Chesky Records)
Alexis Cole
℗ © 2014 Chesky Records

9. Brahms – Clarinet Quintet in B Minor, Op. 115 (version for viola and string quartet): IV. Con moto (9:21)
Dreamtime (courtesy of Ondine)
David Aaron Carpenter & Berlin Philharmonic Orchestra, members
℗ © 2013 Ondine

10. Juego de Relojes / Game of Clocks (7:02)
Smoke & Mirrors: Vanish (courtesy of Yarlung Records)
Smoke & Mirrors Percussion Ensemble
© ℗ 2012 Yarlung Records


HY BRAZIL

Cztery albumy z serii „Hy Brazil” prezentujące nową muzykę elektroniczną, klubową, taneczną i eksperymentalną z Brazylii. Najlepsza imprezowa składanka świata! Najbardziej postępowa elektronika na Ziemi. Legalnie oraz za darmo, w samą porę przez zbliżającymi się piłkarskimi mistrzostwami świata!

Jedna z najlepszych kompilacji, jakich udało nam się posłuchać w ostatnich tygodniach. Wydawcą wszystkich czterech płyt jest Chico Dub, szef odbywającego się w Rio de Janeiro festiwalu Novas Frecuências, który z nową brazylijska muzyką niedawno był nawet w Krakowie podczas Unsound. Brazylia to jeden z największych, najbardziej aktywnych i najciekawszych rynków muzyki elektronicznej, klubowej czy tanecznej, odzwierciedlający znakomicie spontaniczny, niezwykle eklektyczny i specyficzny charakter lokalnej twórczości. Cztery płyty, które można pobrać z Bandcampa, dają przedsmak atrakcji, czekających na szczęśliwców, którzy będą mieli okazję bawić się w niezliczonych klubach podczas zaczynającego się 12 czerwca w Brazylii mundialu. Tecnobrega, funk carioca, free jazz, dub, glitch, perkusje z Pernambuco, rap, heavy metal, samba… Młodzi artyści, już popularni nad Amazonką, ale jeszcze niezbyt rozpoznawalni na świecie, produkują rzeczy o niezwykle fantazyjnych fakturach i potężnym rozrywkowym potencjale, który sprawia, że didżejsko-klubowe centrum świata powoli przesuwa się w okolice Rio. Wszystkie cztery albumy do pobrania za darmo m.in. w formacie FLAC tutaj.

OFFICIAL ALBUM FOR THE BRISTOL SHOW 2014
Znakomity audiofilski sampler przygotowany przez francuski serwis muzyczny Qobuz na tegoroczny Bristol Show!

Płyta zawiera 14 utworów reprezentujących różnorodne gatunki muzyczne (jazz, klasyka, etno, pop, rock) i najwyższy poziom realizacji dźwiękowej. Wszystkie pliki są dostępne w wielu formatach (FLAC, ALAC, WAV, AIFF i WMA Lossless) i rozdzielczości 24/44. Można też pobrać cały sampler w jakości CD 16/44 lub jeszcze niższej. Choćby dla porównania. Aby ściągnąć materiał, trzeba wejść tutaj, a następnie wbić kod BSTDWL14 i założyć konto. Materiał będzie wystawiony tylko do końca marca br.

EKTOPLAZM

Terabajty legalnie darmowej muzyki techno w najróżniejszych gatunkach i odmianach. Deep trance, psy dub, glitch, forest, darkpsy, ambient, downtempo, suomi, zezonesque i co tam jeszcze ludzkość wymyśliła w tej dziedzinie. Wszystkie pozycje dostępne – uwaga! – w plikach FLAC i WAV! Miłego odlotu! 

Poniżej – krótka oryginalna wizytówka portalu, który skupia internetową globalną scenę psychedelic trance, techno i downtempo. Dla wbicia się w panujące tam klimaty proponujemy na początek składankę DJ Basiliska, inicjatora tego przedsięwzięcia, który stworzył 6-godzinny sampler z tym, co najlepsze w tej branży. „Ektoplazm’s Greatest Trips” do pobrania jest tutaj.

Ektoplazm is the world’s #1 source for free and legal psychedelic trance downloads. Founded in 2001 by DJ Basilisk, Ektoplazm has become a highly successful free music portal and netlabel family. Initially chartered to spread awareness of psytrance culture throughout Canada and the United States, Ektoplazm now has a global presence with fans and allies distributed all around the world.

Following the immense growth of the Ektoplazm distribution platform, DJ Basilisk established the Ektoplazm netlabel in 2008, aiming to promote unconventional talent with a professional approach to releasing free music in MP3, FLAC, and WAV format. The label has no defining sound; instead, it is dedicated to showcasing the range and diversity of the global psychedelic trance movement, always with an ear for quality.

Strona domowa Ektoplazm – click here

DEEP ELM RECORDS
Cały katalog amerykańskiej niezależnej wytwórni Deep Elm Records – za darmo, legalnie i w bezstratnych plikach!

Ponad 200 płyt! Wytwórnia założona w 1995 roku przez Johna Szucha zdecydowała się udostępnić w portalu Bandcamp cały swój katalog w trybie „name your price”, co oznacza, że każdą płytę można ściągnąć za darmo! Dla poszukiwaczy muzycznych przygód penetracja tak obszernego archiwum może być przyczyną długotrwałego oderwania od rzeczywistości, ale nie uważamy, by mogło być one w jakikolwiek szkodliwe. Tym bardziej, że w dorobku Deep Elm jest mnóstwo wartościowych pozycji reprezentujących takie gatunki, jak post-rock, art-rock, punk rock, indie, emo, folk, country czy blues. Proponujemy rozpocząć znajomość z mieszczącą się obecnie na Hawajach wytwórnią od liczącego 46 pozycji samplera, a potem działać zgodnie z planem. Jakim? Nie mamy zielonego pojęcia, ale jakiś powinien być. Choćby polegający na ściąganiu wszystkich płyt po kolei. Materiały są dostępne tutaj.

kIRk: ZŁA KREW
Rewelacyjny album polskiej formacji kIRk. Być może tak właśnie powinna brzmieć współczesna ścieżka dźwiękowa do „Dziecka Rosemary” Romana Polańskiego

Zespół tworzy na skrzyżowaniu muzyki jazzowej, akustycznej, filmowej, elektronicznej, rapu i trip-hopu. Ich płytom daleko do gładkich polistylistycznych produkcji, które są jedynie retorycznym popisem autorów. To inteligentnie zbudowane kompozycje o oryginalnej i zaskakująco bogatej sonorystyce, w których potężne transowe basy podkładów są tłem dla dosadnie mrocznych psychodramatów. W zespole grają: Paweł Bartnik na instrumentach elektronicznych, Filip Kalinowski na gramofonach oraz Olgierd Dokalski na trąbce. Zespół z powodzeniem występuje na największych festiwalach muzycznych (OFF, Open’er, Satta Outside) i w najbardziej prestiżowych klubach. Wielką fanką twórczości kIRK jest Mary Anne Hobes, wpływowa brytyjska didżejka i dziennikarka, która wielce sobie ceni niecodzienną progresywność polskiego tria. Naszym zdaniem – i będziemy się go trzymać kurczowo – formacja ta jest XXI-wiecznym triphopowo-psychodelicznym wcieleniem Krzysztofa Komedy i Tomasza Stańko i niebawem stanie gwiazdą światowego formatu.

Album wydała Oficyna Biedota i jest on dostępny w trybie „co łaska” na portalu Bandcamp m.in. w formatach FLAC i ALAC. Aby go pobrać, trzeba kliknąć tutaj
.  

JEREMY MESSERSMITH
Cztery płyty muzyka z Minneapolis, o którym amerykańska prasa pisze z największymi nadziejami

Jeremy Messersmith swoją najnowszą płytę „Heart Murmurs” wydaje 4 lutego br. w wytwórni Glossnote Records, która przyczyniła się walnie do sukcesu Phoenix, Childish Gambino oraz Mumford & Sons. Dla wielu młodych amerykańskich muzyków to marzenie, które spełnią jednak tylko nieliczni. Jednym ze szczęściarzy jest wokalista, tekściarz i gitarzysta rezydujący w Minneapolis.

Wcześniej Jeremy własnym sumptem nagrał i opublikował 4 albumy, które artysta udostępnia bezpłatnie na swoim profilu w portalu Bandcamp. Jego muzyka to świetnie aranżowany pop/folk z całkiem niegłupimi tekstami. Krytycy zwracają uwagę także na wyjątkowy głos Jeremy’ego, który wyróżnia go znakomicie z tłumu ambitnych muzyków zaludniających amerykańską scenę niezależną. Dzięki kontraktowi z Glassnote Records Jeremy ma olbrzymią szansę na karierę ogólnokrajową, a może także światową. Posiada ku temu wszelkie predyspozycje i nie ma nic dziwnego, że magazyn Time wymienia go w gronie tych, którzy w 2014 roku mogą stać się prawdziwym objawieniem dla szerokiej publiczności.
Cztery albumy pana Messersmitha – „The Reluctant Graveyard”, „The Silver City”, „The Alcatraz Kid” oraz „Paper Moon” – do pobrania tutaj. Są zapisane m.in. w formacie FLAC i ALAC. Wszystkie dostępne w systemie „bóg zapłać”, czyli za darmo.



FREE DOWNLOAD OF THE YEAR

Koniec roku zamykamy wspaniałą płytą wokalistki, która już teraz jest porównywana z Joni Mitchell czy KD Lang. Album dostępny jest w bezstratnym formacie FLAC oraz w 24-bitowej rozdzielczości!

„All At Sea” to album nawiązujący do najlepszych tradycji folkowej ballady. Dla Emily Baker, która w styczniu 2009 roku zgarnęła Arts Foundation Award for Songwriting, to trzeci solowy album. W przeciwieństwie do poprzednich, tym razem wokalistka zdecydowała się na kameralny akustyczny skład, który pozwala w pełni wyeksponować walory jej tekstów, muzyki oraz nietuzinkowego głosu. Piękny, prosty, niemal ascetycznie brzmiący zestaw 9 fantastycznych utworów całkowicie potwierdza wielki talent Emily, która z gitarą w ręku potrafi czynić prawdziwe cuda. To jeden z naszych ulubionych tegorocznych albumów, choć nie tylko my jesteśmy jego gorącymi fanami. Redaktorzy brytyjskiego pisma muzycznego „Q” przynali temu albumowi aż 4 gwiazdki, a piosenkarkę porównali do wielkiej amerykańskiej artystki Aimee Mann. Album został fantastycznie zrealizowany w Magic Garden Studio w brytyjskim Wolverhampton i jest dostępny w 24-bitowej rozdzielczości m.in. w formacie FLAC. Za darmo, legalnie i oficjalnie. Bierzcie nim Emily się zorientuje, że jej muzyka warta jest każdych pieniędzy! Download – here.



Shirim Meshumashim

Rewelacja – Tom Waits po hebrajsku!

„Shirim Meshumashim” („Piosenki używane”) to niezwykły projekt izraelskiego producenta Guy Hajjaja, który przez cztery lata nagrywał piosenki Toma Waitsa w wykonaniu najlepszych hebrajskich artystów. Efektem jest album składający się z 22 niebanalnych interpretacji utworów jednego z najbardziej oryginalnych artystów ostatniego półwiecza. Amerykański bard przez wielu jest traktowany jak prorok, więc biblijny język, w którym śpiewane są na tej wyjątkowej płycie jego songi wydaje się językiem zupełnie naturalnym, a jego lekko chropawe brzmienie sprawia, że covery – nawet jeśli mogą zaprzysięgłych fanów Waitsa nieco zaskakiwać formą – są wystarczająco autentyczne w swojej odrębności. „Piosenki używane” są dostępne w portalu Bandcamp w trybie „name your price”, co oznacza, że można je ściągnąć za darmo, ale o wiele ładniej będzie zostawić muzykom i pomysłodawcy kilka dolarów. Muzyka w plikach MP3, FLAC i ALAC do pobrania tutaj.

MUFF. VOL. 2

Za darmo, oficjalnie i legalnie – nowy album czeskiej formacji MUFF uprawiającej muzykę na pograniczu jazzu, free, rocka i elektroniki

Pięcioosobową grupę MUFF tworzą gwiazdy czeskiej sceny jazzowej, które mimo stosunkowo młodego wieku mogą poszczycić się już sporym dorobkiem – współpracą z wieloma uznanymi postaciami lokalnej estrady, jak też postaciami o międzynarodowym formacie, m.in. Joe Zawinulem czy naszym Michałem Tokajem. Album – świetnie zrealizowany – zwraca uwagę rockową melodyką, rytmiczną, niemal taneczną energią oraz nowoczesnym brzmieniem i pomysłowymi aranżacjami. Miles Davis prawdopodobnie nie odmówiłby małej jam session z czeskimi dżezmenami. Płyta, która działa ożywczo jak wieczorny/poranny kufel piwa Velkopopovicky Kozel w towarzystwie dobrych przyjaciół. Album do pobrania za darmo, a jeszcze lepiej za dobrovolný příspěvek – tutaj. Do wyboru m.in. standardy FLAC i ALAC. Skład zespołu – Marcel Bárta – saksofon, Jiří Šimek – gitara, Jakub Zitko – organy, samplery i syntezatory oraz Jakub Vejnar – bas i Roman Vicha – perkusja.


AWATT

Trzy oficjalnie i legalnie darmowe płyty Asian Women on the Telephone – moskiewskiej formacji, która od zwykłych kapel różni się tym, czym trening SAS od niedzielnego rosołu

AWOTT istnieje od 2007 roku i zdążył zyskać miano jednego z najbardziej awangardowych zespołów nie tylko na rosyjskiej scenie niezależnej. Muzycy tworzą w duchu wczesnego futuryzmu i dadaizmu, poddając swoich słuchaczy dość brutalnym doświadczeniom, w których wykorzystują archetypiczne elementy muzycznego anarchizmu i kontrrewolucji. AWOTT sięga po elementy rocka, punka, noise’u i elektroniki majstrując z nich improwizowane ładunki wybuchowe, wysadzające w powietrze z niezwykłą mocą przyzwyczajenia i rutynę odbiorców znajdujących bezpieczne doznania w kołtunerii tzw. mainstreamu. Swoje nagrania – proste, surowe i na pograniczu low-fi – Rosjanie udostępniają za darmo w postaci cyfrowej, ale oferują je także w formie specjalnych, bardzo wyszukanych graficznie edycji płyt. Wszystkie trzy proponowane pozycje – Volk-8, hour of Lavsan i Ivan – są do pobrania m.in. w formatach FLAC i ALAC na Bandcampie.

FOCAL TOOLS CD
Testowa płyta Focala – legalnie i za darmo!

Płyta z sygnałami testowymi i kalibracyjnymi dostępna jest bezpłatnie na stronie Focala w postaci plików WAV. Na pewno przyda się każdemu, kto nie wierzy własnym uszom lub nie posiada wystarczającego doświadczenia, by prawidłowo skonfigurować oraz sprawdzić sprzęt. Materiał do pobrania – tutaj.

IN THE CIRCLE OF TIME
Takich dwóch to jak cała orkiestra!

Saksofonista Jiri Durman i wiolonczelista Miroslav Posejpal należą już od 40 lat do najbardziej kreatywnych muzyków na europejskiej scenie jazzowej, a najdobitniejszym dowodem dwupłytowa retrospektywa, po wysłuchaniu której każdy zada sobie pytanie, jakież to fatalne zrządzenie losu sprawiło, że nie mają dzisiaj statusu supergwiazd wytwórni ECM. Muzycy są arcymistrzami improwizacji – żadna nuta zarejestrowana i wydana na tym albumie nie została nigdy wcześniej zapisana na papierze. Prócz wiolonczeli i saksofonu czeski duet wykorzystuje niezliczone instrumenty perkusyjne, co daje niewyobrażalne wręcz bogactwo brzmień i planów. Mimo spontanicznego charakteru twórczości Durmana i Posejpala, całość ma bardzo jednolity charakter i spójny przebieg. Taka muzyka powstałaby, gdyby Manfred Eicher pozwolił zagrać na żywo Janowi Garbarkowi, Anji Lechner i Marilyn Mazur. Od lat 70. ubiegłego wieku kolejne płyty artystów ukazywały się w barwach brytyjskiej wytwórni Leo Records. Album do pobrania – tutaj

LIMBO – KONCERT

Za darmo, oficjalnie i legalnie! Rewelacyjna płyta czeskiego kwartetu jazzowego. Wyborna muzyka i mistrzowska realizacja dźwiękowa

Liderem formacji jest saksofonista Pavel Hruby, absolwent klasy klarnetu praskiego konserwatorium, który zgrupował wokół siebie świetnych instrumentalistów o wielkich umiejętnościach, dużej wrażliwości i wyjątkowych talentach improwizacyjnych. Hruby to człowiek o dużym doświadczeniu – przez wiele lat był członkiem słynnej orkiestry swingowej Jana Matouska – i bogatej wyobraźni, a ubiegłoroczna płyta „Koncert” to suma jego artystycznej działalności. Limbo pozostaje w głównym nurcie jazzu, ale potrafi w ramach konwencji znaleźć wiele rozwiązań oryginalnych i zaskakujących. Dodatkowym i niezaprzeczalnym walorem tego albumu jest jego genialne brzmienie – został nagrany w ewangelickim zborze Koranduv w Pilźnie, który ma wyjątkową akustykę. Aż dziw, że Manfred Eicher do tej pory nie odkrył tego miejsca. Płytę można pobrać w wielu cyfrowych formatach za darmo (FLAC, ALAC, MP3) tutaj, ale namawiamy serdecznie do tego, by odwdzięczyć się czeskim artystom za ten wspaniały krążek kilkoma dolarami.

ACID MOTHERS TEMPLE
Acid Mothers Temple & The Melting Paraiso U.F.O. na  żywo. Japońska psychodelia w najlepszym wydaniu!

Formacja Acid Mothers Temple & The Melting Paraiso U.F.O. powstała w 1996 roku, a jej liderem jest gitarzysta Kawabata Makoto, który nie wyraża siebie poprzez muzykę, tylko ją po prostu tworzy. Ponieważ nie ma bojaźni i szacunku dla konwenansów, manier i etykiety, robi wraz z przyjaciółmi muzykę, która niszczy słabe charaktery i miażdży każdy drobnomieszczański opór.
Proponujemy dwa koncerty – obydwa do ściągnięcia bezpłatnie w formacie FLAC na stronie archive.org – będące doskonałą prezentacją dokonań fechtmistrza Makoto i jego wiernych sparringpartnerów. Ich występy to radioaktywny miks noise’u, jazzu, metalu, transu, a jak się dobrze wsłuchać, można tam znaleźć też elementy muzyki buddyjskiej czy reggae. 
Pierwszy album został zarejestrowany niedawno, bo w kwietniu tego roku w waszyngtońskim klubie DC9, drugi pochodzi z roku 2006 i jest zapisem dobrze wykonanej roboty w Soundlabie w Buffalo. Jeśli kochacie ostre migreny, eksplozje gałek ocznych, pękanie naczyń krwionośnych i chrzęst kości, ta muzyka będzie dla was największą słodkością. I dla wszystkich, którzy mają już dosyć cukrowych bachowskich flecików czy rozbrykanych smyczków Vivaldiego.
Pozycja numer jeden jest do pobrania tutaj, numer dwa tutaj. Polecamy skorzystanie z opcji lossless zip w bocznym pasku po lewej.

KONCERTY BRANDENBURSKIE


Znakomita realizacja. Za darmo i w formacie FLAC

Dwupłytowy album z koncertami Jana Senastiana Bacha w świetnym wykonaniu czeskiego ansamblu Musica Florea pod dyrekcją Marka Stryncla. Produkcja Supraphonu w bezstratnych plikach FLAC jest dostępna na stronie stacji Cesky Rozhlas D-dur tutaj.

BIG BACH DOWNLOAD

Wszystkie dzieła organowe Jana Sebastiana Bacha – za darmo! Kupując w iTunes podobne wydanie, zapłacilibyście ok. 200 dolarów

Komplet utworów organowych Bacha został nagrany przez dra Jamesa Kibbie w latach 2007-2009 na siedmiu różnych oryginalnych barokowych instrumentach zachowanych w Niemczech. Projekt powstał dzięki pomocy finansowej University Michigan School of Music, Theatre & Dance. Nagrania są dostępne w formacie 256 kbps AAC. Można je ściągać w grupach (.zip) lub pojedynczo. Do pełni szczęścia brakuje oczywiście zapisu w standardach FLAC i WAV, liczymy jednak, że prędzej czy później znajdzie się sponsor, który doprowadzi do publikacji w lepszej jakości. Soli Deo Gloria!

Pliki do pobrania tutaj.

HDTRACKS 2013 SAMPLER

Bezpłatne, wyczynowe demo z muzyką w najwyższej rozdzielczości

Promocyjna płyta internetowego sklepu HDtracks, prowadzonego przez doskonale znanych wszystkim złotouchym braci Chesky, to 10 utworów w jakości 24/94, wśród których są między innymi piosenki Cassandry Wilson i Patricii Barber z ich nowych produkcji oraz fragmenty kompozycji Bacha i Rimskiego-Korsakowa. Po wysłuchaniu tego samplera można naprawdę wyleczyć się ze słabości do winyli, taśm-matek i wzmacniaczy na lampach 300B… My jednak zostawiamy sobie lekki audiofilski kaszelek, bo wydaje nam się sexy. Sampler do pobrania tutaj

FREE DSD

Wspaniały audiofilski prezent od Cookie Marenco, szefowej wytwórni Blue Coast Records i cenionej w USA realizatorki i producentki

Na stronie internetowej BCR Cookie udostępnia bezpłatnie 13 utworów zarejestrowanych w systemie dwukanałowego DSD podczas tegorocznego California Audio Show, które odbyło się w początku sierpnia. Muzyka jest dystrybuowana w plikach WAV 44 kHZ, WAV 96 kHZ oraz DSF. Można je pobrać (po zarejestrowaniu się) tutaj.
Dla amatorów ekstremalnej jakości Cookie przygotowała jeszcze jedną niespodziankę – 100 egzemplarzy płyty z 12 jej ulubionymi utworami nagranymi w ciągu ostatniej dekady. To ręczna produkcja z wykorzystaniem Master Quality Disc (MQD) 24k Gold Redbook CD. Cena – 40 dolarów.

OGRODY ROZKOSZY

AudioStream, portal poświęcony computer-audio, założony przez wydawcę Stereophile’a, wreszcie trafił na stronę, którą wszyscy wtajemniczeni dobrze znają już od pewnego czasu

Co się na niej znajduje? Skarb! Rozkoszny i niezwykły. Dziesiątki płyt, zazwyczaj dzisiaj już niedostępnych, z muzyką współczesną. W zdecydowanej większości to świetnej jakości zdigitowalizowane winyle, udostępnione w postaci bezstratnych plików FLAC. Dla melomanów to istne eldorado. Wśród kilkudziesięciu pozycji istne rarytasy – od rejestracji odgłosów węgierskich lokomotyw parowych, po dzieła klawesynowe przedstawicieli europejskiej (i nie tylko) XX-wiecznej awangardy. Więcej o The Avant Garde Project – tutaj



FREE DOWNLOAD – SATRI REFERENCE RECORDINGS


Referencyjny album wydany przez koreańskiego producenta hi-endowego sprzętu audio. Dostępny za darmo!

Płyta została wydana w formacie FLAC 16/44, niektóre utwory dostępne są w jakości 24/96. W programie – kameralny jazz w wykonaniu azjatyckich muzyków. Polecamy i dziękujemy firmie Bakoon Products. Nagrania są dostępne tutaj.



OPEN GOLDBERG VARIATIONS



Bach dla wszystkich! Za darmo, w najwyższej jakości i na wieki wieków. Amen!

Open Goldberg Variations to godzien najwyższej chwały projekt sfinansowany z funduszy zebranych na Kicstarter.com. W efekcie tego przedsięwzięcia powstało imponujące nagranie Wariacji Goldbergowskich z udziałem znakomitej pianistki Kimiko Ishizaki. Zostało ono zrealizowane w berlińskim studio Teldex, jednym z najlepszych na świecie, przez Anne-Marie Sylvestre, cenioną producentkę.

Album jest dostępny za darmo w formie plików MP3 oraz FLAC (24/96 i 24/44), wolny od wszelkich opłat licencyjnych. Autorzy tej wspaniałej inicjatywy od początku planowali darmowe rozpowszechnianie materiałów, uznając iż w ten sposób przyczynią się popularyzacji genialnego dzieła Jana Sebastiana Bacha i zdobędą nowych wyznawców twórczości lipskiego kantora.

Projekt zebrał na Kicstarter.com ponad 23 tys. dolarów i pozwolił nie tylko na realizację nagrania, ale także na wydanie zapisu nutowego w postaci elektronicznej oraz darmowej aplikacji na iPada, poświęconej wariacji. Wszystkie materiały do pobrania – tutaj. Autorom Open Goldberg Variations – Kimiko Ishizaki i Robertowi Douglassowi – serdeczne Bóg zapłać. A wszystkich namawiamy do wsparcia następnego ich projektu, o ile się pojawi. Oby!

ANALEKTA: FREEBIES



Kilka darmowych plików kanadyjskiej wytwórni Analekta

Firma udostępnia na swojej stronie sample w formacie FLAC oraz – dla porównania – te same fragmenty muzyczne zapisane jako MP3. Znowu pojawia się więc świetna okazja, żeby potrenować swój słuch oraz utrzeć nosa niedowiarkom, którzy twierdzą, że empetrójki to najlepszy standard na świecie. Materiał – Chopin, Vivaldi i Godefroid – dostępny jest tutaj

TEST KOŃCOWY, OSTATECZNY & EKSTREMALNY

Czy potrafią Państwo odróżnić plik 44 kHz od pliku 96 kHz, a ten krytycznie porównać z materiałem w jakości 192 kHz i… DSD?

Codziennie mamy do czynienia z pyszałkami, zapewniającymi, że są w stanie odróżnić muzykę w jakości CD od muzyki zapisanej w plikach wysokiej rozdzielczości, nie mówiąc już o MP3, bo to dla nich za łatwe. Chcemy ich irytującą zuchwałość ukarać w sposób wyjątkowy perfidny i mamy nadzieję, że również Państwo posłużą się tym sposobem, by spektakularnie upokorzyć, poniżyć, wbić w ziemię i zmieszać z błotem tych, którzy przechwalają się wybitnym audiofilskim słuchem.

Poniżej znajdą Państwo link do strony holenderskiej wytwórni Channel Classics Records, gdzie można ściągnąć za darmo 8,5-minutowy utwór Bottesiniego „Capriccio di Bravura”, pochodzący z płyty pod tym samym tytułem (solista Rick Stotijn). Perwersja całego przedsięwzięcia polega na tym, że ten sam utwór jest dostępny w 4 formatach: FLAC 44 kHz, FLAC 96 kHZ, FLAC 192 kHZ oraz DSD DFF. Jeśli więc trafi się Państwu okaz, twierdzący, że słyszy różnicę między poszczególnymi typami plików, wystarczy pół godziny, by raz na zawsze wyleczyć każdego pseudoauadiofila z zarozumiałości. W ciągu ostatniego tygodnia przy pomocy tej terapii udało nam się doprowadzić do pionu kilku zapiekłych audiopatów. Do testów radzimy użyc plejera Korg Audiogate, odtwarzający pliki DSD – informacje o nim w zakładce „Ładownia”.

Strona z plikami – click here

FREE DSD DOWNLOADS

Próbka możliwości audiofilskiej wytwórni Blue Coast Records

Ponad godzinna porcja darmowej muzyki (głównie americana) w superaudiofilskich plikach DSD oraz WAV 16/44 oraz i WAV 24/96. Producentem nagrań jest stacjonująca w Silicon Valley wytwórnia Blue Coast Records specjalizująca się w projektach akustycznych. Założycielką firmy jest pani Cookie Marenco, jedna z najwybitniejszych i najbardziej innowacyjnych realizatorek dźwięku w USA.

Aby pozyskać nagrania, proszę kliknąć tu i tu. Dostęp – po rejestracji. Miłej zabawy.

STUDIO MASTER

Trzy darmowe pliki wysokiej rozdzielczości od wytwórni Gimell

Łącznie to blisko 20 minut muzyki (tylko dla wytrawnych melomanów!), wybranych z następujących płyt renomowanego zespołu The Tallis Scholars: „Missa De beata virgine and Missa Ave maris stella” oraz „Missa Malheur me bat & Missa Fortuna desperata” autorstwa Josquina i „Lamentations of Jeremiah” Victorii. Materiał jest dostępny w kilkunastu formatach, w tym między jest FLAC 24 bit/176,4 kHZ. Aby go ściągnąć, należy się zarejestrować i na stronach pokazanych tu albumów poszukać pozycji, przy których stoi suma 0,00 euro. Strona Gimell – click here

2L – HD DEMO

Darmowe pliki wysokiej rozdzielczości pochodzące z naszej ulubionej audiofilskiej wytwórnii – norweskiej 2L

Norwegowie wydają płyty perfekcyjne nie tylko pod względem brzmieniowym, ale także artystycznym i to odróżnia ich od większości audiofilskich firm, które z reguły nie przywiązują znaczenia do repertuaru czy też wykonawstwa. Skandynawowie należą też do pionierów formatu Blu-ray Audio, będącego w naszej opinii formatem przyszłości, choć zdajemy sobie sprawę z tego, że jesteśmy w tym poglądzie odosobnieni i nie mamy co liczyć na jakiś szczególny progres w tym względzie. A przecież płyty 2L wypuszczone w tym standardzie to naprawdę realizacje wybitne, może nawet przełomowe, ale cóż z tego, skoro są trudno dostępne. Namiastką przeżyć związanych z norweskimi wydawnictwami BDA niech będą darmowe fragmenty muzyczne, które można ściągnąć tutaj. Są one dostępne w jakości stereo FLAC 24bit/192kHz, 24 bit/96kHz, 5.1 FLAC 24 bit/96kHz, a nawet DSD 64 2.8224Mbit/s! Tego nie wolno przegapić!

SOUND + IMAGE COMPILATION

Darmowy sampler przygotowany przez wytwórnię Linn Records oraz wydawcę magazynu Sound + Image

W sumie 19 minut muzyki, którą spokojnie można traktować jako materiał testowy. Kompilacja jest dostępna w kilku formatach – najwyższa dostępna jakość to FLAC 24/96. Aby pobrać pliki, proszę przejść tutaj. Oferta ważna jest do 30 listopada. Obydwu firmom – dziękujemy!

KORG AUDIOGATE

Darmowe oprogramowanie na pecety i maki, pozwalające zgrywać muzykę z płyt SACD w oryginalnej jakości oraz wypalać dyski DSD!

Aplikacja, będąca do tej pory częścią oferty dla nabywców profesjonalnych rekorderów Korga z serii MR, pozwala bez trudu eksportować z albumów SACD warstwę DSD w standardzie 1 bit/2,8 MHz.

Po zapisaniu plików muzycznych na dysku komputera, AudioGate odtwarza je, nie wymagając dodatkowych operacji. Co więcej, istnieje opcja wypalania płyt DSD.

To samo dotyczy konwencjonalnych albumów CD oraz plików FLAC, WAV, AAC czy MP3. Oprogramowanie w udostępnionej wersji v2.2.0 pozwala także na wybór karty dźwiękowej, częstotliwości próbkowania oraz szybkości wypalania płyt. Darmowe oprogramowanie uaktywnia się poprzez Twittera, co jest odrobinę kłopotliwe, ale możliwość słuchania plików DSD bez konieczności zakupu kosztownego sprzętu specjalistycznego skutecznie rekompensuje tę mitręgę.

Uwaga – podczas testowania AudioGate bez trudu zgrywaliśmy DSD tylko z hybrydowych płyt SACD! Aby pobrać aplikację, przejdź tutaj

VENETIAN TREASURES: FREE DOWNLOAD

Miły upominek od słynnego zespołu The Sixteen, świętującego 10-lecie własnej wytwórni Coro

Ten jubileusz jednego z najlepszych, jeśli nie najlepszego zespołu muzyki dawnej na świecie, zbiega się z otwarciem internetowego sklepu płytowego, w którym nagrania ansamblu, prowadzonego od 1979 r. przez Harry’ego Christophersa, można kupić zarówno w postaci CD, jak i plików cyfrowych.

Udostępniona za darmo płyta – „Venetian Treasures” – to jedna z najpopularniejszych i najwyżej cenionych produkcji angielskiej formacji. Muzycy byli tak uprzejmi, że wystawili realizację w czterech formatach: ALAC, AAC, FLAC i MP3. Dziękujemy, gratulujemy i życzymy wszystkiego dobrego. A po prezent należy się udać tutaj

ETUDE 2.0

Darmowa aplikacja Steinwaya do nauki gry na fortepianie!

Program, przeznaczony na iPada, jest – bo przecież podpisuje się pod nim producent najlepszych fortepianów na świecie – staranie dopracowany, również od strony graficznej, łatwy w obsłudze i naprawdę pomocny w nauce gry na królewskim instrumencie.

Zasada jego działania chyba nie może być już prostsza – Etude w każdej chwili pokazuje, które klawisze i w jakiej kolejności należy przycisnąć, a zadania dla lewej i prawej ręki są oznaczone różnymi kolorami. Do ćwiczeń wybierasz dowolny fragment utworu, oznaczasz według własnych potrzeb jego tempo i programujesz podświetlanie klawiszy np. tylko dla lewej lub tylko dla prawej ręki. Jeśli ktoś nie potrafi lub nie lubi czytać nut, włącza tryb „Piano Roll”. Bazę utworów można poszerzyć o dodatkowe pozycje – Etude ułatwia robienie zakupów nutów. Aplikacja jest dostępna tutaj. I proszę nie marnować dzisiaj czasu na sport, spacery lub rodzinne spotkania – najwyższy czas rozpocząć grę na fortepianie.

KAWAŁ LINNA

Darmowy sampler Linn Records!

W ten sposób szkocka firma celebruje tytuł najlepszej wytwórni fonograficznej roku, przyznany jej przez redakcję magazynu Gramophone. Sampler ma 5 ścieżek, trwa ok. 18 minut i jest dostępny w najwyższej jakości 24/192 FLAC. Szczegóły – click here. Uwaga – aby ściągnąć ten sampler, wcześniej należy się zarejestrować na stronie Linn Records!

iCLASSICS

Darmowa aplikacja na iPada, ułatwiająca korzystanie z fonotek wytwórni Decca i Deutsche Grammophon

Program – dzięki integracji z iTunes Store – pomaga w zakupach cyfrowych albumów z katalogów obydwu firm, pozwala na śledzenie i zapoznawanie się z nowościami wydawniczymi, a także umożliwia orientację w stylach muzycznych i twórczości poszczególnych kompozytorów.
Aplikacja jest związana z Facebookiem i Twitterem oraz daje dostęp do sieciowych radiostacji Dekki i DG. Paradoksalnie – to supernowoczesne narzędzie jest kierowane do słuchaczy, którzy w muzyce właściwie nie tolerują… nowoczesności. Aby ściągnąć program, przejdź tutaj

FLAC-a NA MASZT

Dwa darmowe albumy w formacie FLAC o najwyższej audiofilskiej jakości. Nirwana dla każdego i bez próśb o napiwki

Albumy pochodzą z kolekcji Net Audio Magazine, który oferuje darmową muzykę twórców reprezentujących niezależną scenę muzycznę. Acoustic, ambient, dance, dubstep, electronica, elektronics hip hop, rap, indie, jazz, lounge, mixes, nerdy, pop, soul, trip hop – oto gatunki uprawiane przez artystów udostępniających swoje dzieła bez żadnych opłat ani nawet prośby o napiwek. Najwięcej uciechy będą mieli amatorzy elektroniki, która występuje tu najczęściej, warto jednak pogrzebać w poszukiwaniu innych ciekawych projektów. Polecamy np. EP-kę duetu Klotzsch & Krey „Through All These Years Of Trying To Belong”, lawirującą między avant-popem, muzyką kameralną i jazzem (patrz – odtwarzacz poniżej).

Płyty są zapisane w różnych formatach – najczęstszym jest chyba 320 kbps MP3, trafiają się jednak pliki o lepszej jakości. My wybraliśmy dwa albumy zakodowane w standardzie Losless FLAC: zaliczany do nurtu triphopowego album Huberta Daviza „BEATNICKS TAPE #01” oraz soulowo-funkowo-techowy album Walkera Barnarda „THE DISCOBALL MINER”. Coś w sam raz na letni czas!

Aby ściągnąć obydwie produkcje – click here. Praktyczna rada – jeśli nie posiadasz specjalistycznego serwera muzycznego, do odsłuchiwania polecamy ci komputer z zainstalowanym programem Winamp (czyta FLAC) oraz zewnętrzną kartą dźwiękową (np. Creative’a), podłączoną do sprzętu stereo. Na początek to wystarczy.

MUZIKA ERICA

Dla miłośników twórczości Erica Whitacre’a, najpiękniejszego kompozytora świata, trochę darmowej muzyki, którą sam udostępnia. Wielkie dzięki!

Eric Whitacre’s Music Player by ericwhitacre

McTAPETA

McIntosh Power Meter – słynnymi wskaźnikami wychyłowymi możesz ozdobić teraz pulpit swojego komputera. Kliknij zdjęcie i ściągnij duży format!

MUSIC TREASURES CONSORTIUM

Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych uruchomiła internetowe archiwum, w którym można obejrzeć rękopisy oraz wczesne wydania największych dzieł muzycznych

Portal z nieodpłatnym dostępem do manuskryptów Jana Sebastiana Bacha, Wolfganga Amadeusza Mozarta, Ludwiga van Beethovena, Franciszka Schuberta czy Igora Strawińskiego jest wspólnym przedsięwzięciem British Library, Harvard University, Library of Congress, Juilliard School, Morgan Library & Museum oraz New York Public Library. Instytucje te przechowują największe muzyczne skarby świata, które teraz każdy zainteresowany ma sposobność oglądać, studiować, analizować i wykorzystywać wedle własnego uznania. Wysoka rozdzielczość udostępnionych fotokopii umożliwia robienie szczegółowych wydruków pozwalających na zapoznanie się ze wszystkimi detalami rękopisów. Internetowe archiwum zawiera materiały obejmujące okres od XVI do XX wieku. Zbiory będą stale wzbogacane. Aby rozpocząć ich penetrację – kliknij tutaj.

LUXMAN L-590AX METER SIMULATOR

Rasowy decybelomierz, w dodatku japoński. Całkiem za darmo!

Miernik poziomu głośności, zaprojektowany w formie wskaźnika wychyłowego integry L-590AX, można pobrać bezpłatnie jako aplikację na iPhone’a, iToucha i iPada w sklepie iTunes. Programik jest niewielki – zabiera tylko 4,7 MB – i wymaga systemu iOS 4.0 lub wyższego. Prócz decybelomierza, którego czułość można regulować w trzech stopniach, dostajesz także m.in. dostęp do konta Luxmana na Twitterze, kanału RSS i bloga, a także garść informacji na temat tytułowego wzmacniacza oraz historii marki. Więcej – click here.





SPRAWDŹ, CZY JESTEŚ MUZYKALNY

Nadszedł czas prawdy!

Test BBC (click here) pokaże ci twoją muzykalność aż w 5 różnych aspektach. Trwa on ok. 25 minut, wymaga znajomości języka angielskiego oraz rejestracji. Zbadasz m.in. swoje wyczucie rytmu, pamięć muzyczną i zdolność odróżniania gatunków muzycznych, a także otwartość na eksperymenty i nowe doświadczenia muzyczne.

Jeśli chcesz być uczciwy wobec siebie i swojego otoczenia – poddaj się tej próbie! Nikt nie będzie miał do ciebie pretensji, gdy uznasz, że twoje wyniki są tak marne, iż dłużej już nie możesz być z nami audiofilami. Odwagi!

HOW TO LISTEN

Świetny program, udostępniony przez Harmana, pozwalający wytrenować… słuch!

Dzięki tej prostej aplikacji sprawdzisz, czy umiesz odróżnić kanał lewy od prawego, przedni od tylnego, dźwięk naturalny od dźwięku podbitego, ciepły od zimnego, czysty od zaszumionego, itd., itp. Program możesz wykorzystać jako niezbędny element audiofilskiej edukacji, która doprowadzi cię do sprawności i precyzji w ocenach i testach nie tylko sprzętu, ale także nagrań, możesz również wykorzystać go jako test swoich audiofilskich kwalifikacji, co – ostrzegamy – grozi wielogodzinną frustracją. Za pomocą „How to listen” – nie ma co kryć – łatwo też zdemolować dumę każdego pyszałka, któremu się wydaje, że posiadł wszelkie umiejętności do ferowania łatwych wyroków w sprawach audio. Poniższa infografika pokazuje, iż nawet recenzenci sprzętu nie mają dostatecznie wyćwiczonego słuchu, a to już jest mała afera! Trzeba więc trenować, by zostać lepszym audiofilem.

Aby ściągnąć tę aplikację, click here.

DEMO NUFORCE 

Darmowa płyta demonstracyjna NuForce – nie przegap!

Audio Concept Album zawiera sygnały testowe oraz próbki muzyczne pozwalające sprawdzić jakość twojego sprzętu właściwie we wszystkich aspektach reprodukcji dźwięku. Materiały udostępnione przez NuForce są nieskompresowanymi nagraniami wysokiej rozdzielczości (96 kHZ). Demo można ściągnąć w czterech formatach: WMA, WAV, FLAC i M4A. 23 pliki ważą w sumie ponad 520 MB (mowa o WAV) i trwają blisko 18 minut. Można je odtworzyć zarówno przez iTunes, jak i przez Windows Media Player. Nie ma też większych problemów, by wypalić tester na DVD lub CD-R, korzystając z jednego lub drugiego programu.

Download – click here.

GORILLAZ – THE FALL

Gorillaz – The fall by revolutioncontemporaine

NOBUYUKI TSUJII: GOLD MEDALIST

SYGNAŁY TESTOWE

Chcesz przetestować swoje kolumny i słuch? Na pewno? Proszę bardzo!

Tutaj znajdziesz pliki WAV, służące…

Nigdy nie używaliśmy do kalibrowania sprzętu tego rodzaju patentów, ale to nie znaczy oczywiście, że tego rodzaju patenty są kompletnie bezużyteczne.

Jeśli czasami mamy wątpliwości, to dlatego, iż skutkiem naszej ciężko nabytej elokwencji zastanawiamy się, w jakich obszarach należałoby poszukiwać czegoś, co Jan Sebastian Bach nazywał subgrawitacją.

RGG ONE


LESSLOSS: HIGH RESOLUTION AUDIOPHILE RECORDINGS

Perfekcyjne nagrania, o jakości interpretacji nie wypada mówić… 


Litewska firma specjalizuje się w produkcji hi-endowych przewodów, które zdobyły już serca i kieszenie kilku znaczących postaci w tym środowisku, ale kochamy ją przede wszystkim za to, że mieści się w Kownie i nagrała kilka rzeczy o audiofilskim potencjale. Hi-rezowe pliki do załadowania tutaj.

CO ZA CHARM!

5000 nagrań za darmo, a wszystkie do pobrania w plikach FLAC. Przed tobą otwiera się prawdziwy raj!

Raj ma nieco przydługą nazwę – The AHRC Research Centre for the History and Analysis of Recorded Music – i mieści się pod adresem http://www.charm.kcl.ac.uk/index.html Powstał w 2004 roku w Londynie jako centrum badań historii i analizy nagrań muzycznych, w skrócie CHARM. Projekty badawcze zaowocowały m.in. zgromadzeniem 3000 płyt z… mazurkami Chopina oraz stworzeniem katalogu plików muzycznych z okresu 1900-1950, dostępnych w całości tutaj. Można je przesłuchać w formacie MP3 lub ściągnać w formacie FLAC. Dla miłośników starych nagrań miejsce to może stać się miejscem stałego zameldowania.

Co poza tym? Wiele unikatowych tekstów, opracowań i zestawień na temat m.in. przemysłu muzycznego i techniki nagraniowej; wiele z nich do pobrania w całości. Skusiliśmy się na download The World’s Encyclopaedia of Recorded Music (bez suplementów) obejmującej wszystkie (!) nagranie od początku XX wieku do początku lat 50. tegoż oraz katalog wszystkich edycji wytwórni Decca w okresie 1929-2009 i wszystkich płyt Academy of St Martin in the Fields. Razem – grubo ponad 2000 stron. Na wszelki wypadek mamy je zawsze przy sobie na pendrajwie. Nigdy nie wiadomo, kiedy człowieka dopadnie jakiś metafizyczno-spirytystyczny nastrój…