FLACOWE STACJE INTERNETOWE

FLACOWE STACJE INTERNETOWE

Wiele rzeczy Naszemu Stwórcy nie wyszło albo wyszło średnio lub w ogóle. Do jego najbardziej udanych dzieł należą z pewnością internetowe stacje radiowe nadające w bezstratnych formatach. W Trójcy jedyne!

Nie, to nie jest bluźnierstwo. I wcale nie wygląda na przypadek, gdyż mamy wszak do czynienia z dziełami natchnionymi przez Pana! Boską interwencję w tym właśnie widzimy, że choć w internecie są miliardy różnych stacji internetowych oraz serwisów strumieniowych, z których część oferuje już swoje zasoby w jakości 16/44 albo i wyższej, to jednak istnieją tylko trzy radia nadające swój program bezpłatnie i w standardzie zadowalającym najbardziej wybrednych audiofilów.

Aby cieszyć się ich programem, a – chwalmy Pana! – rzeczywiście jest czym się cieszyć, nie trzeba żadnych abonamentów, subskrypcji, rejestracji i kart kredytowych. Wystarczy darmowy program do odtwarzania muzyki – my należymy do wyznawców Foobara, ale możemy też polecić VLV – oraz właściwy adres, który zapewni dostęp do strumienia gładkiej, słodkiej, miodowo-czekoladowej zawartości. Dla tych, którzy nie lubią nic za darmo i uważają, że za wszystko należy płacić polecamy serwis TIDAL, JAZZRADIO.com, ClassicsOnline HD LL, Qobuz lub Deezer. Ich dostępność zależy od lokalizacji. Nie wszystkie z nich działają w Polsce.

Zwolenników darmowych uczt zapraszamy zaś na niekończącą się ucztę z Radiową Trójcą HD. Należy do nich nasze ulubione czeskie radio D-dur, brytyjskie Absolute Radio oraz włoskie Smooth Jazz HD

rozhlas
Cesky rozhlas D-dur
To chyba pierwsza i jak na razie jedyna stacja grająca przez całą dobę klasykę. Żadne tam fragmenty, tylko pełne utwory. To uczciwa stacja, która nie nadużywa słowa, a muzyka jest zawsze z najwyższej półki i spoza banalnego repertuaru filharmonicznego. Stacja nadaje w jakości wyższej niż CD, bo w jakości 16/48. W dodatku można na jej stronie internetowej pobrać bezpłatnie świetne nagrania Koncertów Brandenburskich Bacha oraz sonat Scarlattiego! Aby jej słuchać przez Foobara, w zakładce „Add location” należy umieścić adres

Absolute-Radio-logo
Absolute Radio
Brytyjskie przedsięwzięcie, które raduje niekompresowanym dźwiękiem oraz – uwaga! – całą paletą kanałów! Prócz głównej stacji o charakterze informacyjno-muzyczno-rozrywkowej do wybory mamy specjalistyczne kanały poświęcone muzyce lat 60., 70., 80., 90. i pierwszej dekady XXI wieku. A także kanał poświęcony klasyce rocka! W sumie to aż 7 stacji muzycznych, które są w stanie zaspokoić każdy gust! Poniżej adresy, które należy wstukać do Foobara lub VLC

Uwaga! Przed każdym adresem Absolute Radio należy dodać http://icecast. Pełne adresy można znaleźć tutaj.

timlradio.co.uk/absoluteradio.co.uk/a6flac.ogg
timlradio.co.uk/absoluteradio.co.uk/a9flac.ogg
timlradio.co.uk/absoluteradio.co.uk/a8flac.ogg
timlradio.co.uk/absoluteradio.co.uk/a0flac.ogg
timlradio.co.uk/absoluteradio.co.uk/a7flac.ogg
timlradio.co.uk/absoluteradio.co.uk/arflac.ogg
timlradio.co.uk/absoluteradio.co.uk/acflac.ogg

jazz_2
Smooth Jazz Radio HD
Muzyka w jakości 1411 kbps, a więc znowu niekompresowana. To jeden z kanałów portalu Europajazz Radio, którego prezenterzy puszczają utwory nie tylko z plików cyfrowych, ale także z taśm i LP, co doskonale słychać. W programie głównie jazz oraz trochę popu. Stacja eksperymentuje też z innymi formatami – można w niej czasami posłuchać poprzez instalacje wielokanałowe klasycznych nagrań kwadrofonicznych przekonwertowanych do Dolby ProLogic II. Poniżej adres do wbicia w odtwarzaczu Foobar lub VLC.

http://sr7.inmystream.info:9100/stream.flac

Oczywiście, w tym miejscu chyba nie musimy, ale na wszelki wypadek przypomnimy, że dla uzyskania najwyższej dostępnej jakości potrzebny jest DAC USB. Mówiąc po ludzku – przetwornik cyfrowo-analogowy, który można poprzez port USB podłączyć do komputera, a potem do systemu odsłuchowego.

Kategorie: MUZYKA, NOWOŚCI

Skomentuj