POLSKIE GRAMOFONY 2016

POLSKIE GRAMOFONY 2016
Serce bije ci w rytm arii Moniuszki, wódkę pijesz tylko na biało-czerwonym lodzie, twoja bielizna jest w orzełki, a na rower wsiadasz ubrany w husarskie skrzydła? Brawo! Pewnie chciałbyś też mieć polski gramofon, z którego mógłbyś być dumny i zadowolony. Jaki masz wybór? Zapoznaj się z naszym przeglądem krajowych gramofonów i sam oceń

Trwa winylowy boom. Wraz z nim idzie w górę sprzedaż gramofonów. Producenci zacierają ręce z radości. W 2014 roku tylko austriacko-czeski Pro-ject sprzedał na świecie 100 tys. egzemplarzy ze swojego obszernego katalogu. W Niemczech w ubiegłym roku z półek zeszło 80 tys. gramofonów. Prognozy na ten rok są jeszcze lepsze. W amerykańskim Amazonie świątecznym super-hitem był gramofon Jensena za… 54,80 dol. Technics zapowiada powrót do produkcji krętaczy, Klipsch wypuszcza szlifierki w zestawach z kolumnami, gramofonowe projekty na Kicstarterze bez problemu gromadzą niezbędne fundusze. Się dzieje!

A w Polsce? Nie trafiliśmy na żadne informacje dotyczące sprzedaży gramofonów, tym bardziej gramofonów konstruowanych i budowanych w Polsce. W mediach społecznościowych widać zwiększone zainteresowanie analogami i sprzętem do ich reprodukcji, zwłaszcza wintydżowym, trudno jednak uchwycić to w liczbowo opisanej tendencji. Gdyby brać pod uwagę popularność hasła „gramofon” w polskiej sieci wykazywaną przez Google Trends w ostatnich latach, trzeba by uznać lekki trend wzrostowy, ale nie ma mowy o spektakularnym wystrzale zainteresowania tego rodzaju sprzętem.

Jak w czasach dobrej światowej koniunktury prezentuje się oferta krajowych gramofonów? Co polskie firmy mogą zaproponować polskim audiofilom? Dużo mniej niż producenci odzieży patriotycznej, wyposażenia dla grup rekonstrukcji z okresu Powstania Warszawskiego czy akcesoriów kierowanych do kibiców piłkarskiej reprezentacji. Powiedzmy szczerze – coś takiego jak przemysł gramofonowy nie istnieje w Polsce i długo jeszcze nie będzie na to szans. Skala działalności polskich producentów gramofonów jest mikroskopijna, jeśli nie powiedzieć – śladowa. Czy to dobrze, czy to źle? Ważne, żeby klient był usatysfakcjonowany. A jeszcze ważniejsze – żeby klient w ogóle się pojawił.

Poniżej – przegląd dostępnych polskich gramofonów. Jeżeli coś pominęliśmy, prosimy o informację.

ZONTEK

Gramofon, którego twórcą jest Paweł Zontek należy uznać za kapitana polskiej reprezentacji. Na rynku transferowym jego cena wynosi 10 tys. euro. Jest notowany na scenie międzynarodowej. To ekskluzywny w wyglądzie i luksusowy w brzmieniu sprzęt, który śmiało może konkurować w najwyższej światowej lidze. Gramofon jest wyposażony w 14,5-calowe ramię skonstruowane na potrzeby tego modelu. Dostępny w kilku wariantach oraz z wykorzystaniem m.in. szlachetnych gatunków drewna, np. cytrynowego.
12006483_915791285172633_8943959127680161813_o

DIVALDI T-01

Dwubiegowy okrąglak z dwoma ramiona 2×9” lub 1×9” + 1×10-12”. Taka konstrukcja pozwala bawić się wariacjami, permutacjami i kombinacjami wkładek, ramion i płyt. Można w nim użyć klasycznych ramion Ortofon, Jelco i SME, ale istnieje też możliwość – jak zapewnia producent – „dobierania na zamówienie innych podstaw pod nietypowe, egzotyczne ramiona”. „Gramofon posiada konstrukcję ze sztywnym zawieszeniem, opartą na mieszanych materiałach (gęstość), które stanowią o wpływie na charakter drgań. Konstrukcja gramofonu posiada otwarty charakter z możliwością regulacji ustawień.” – informuje krakowska firma. Cena i dostępność – nieznane.
gramofon_01-1

GSONIC HIFI
Firma z Zabrza, która oferuje się z rekonstrukcją, tuningiem oraz budową nowych gramofonów. Można do niej przyjść ze starym sprzętem do renowacji i modernizacji, można też – jeśli dobrze rozumiemy jej działalność – pofatygować się z własnym projektem lub wybrać spośród już zrealizowanych. Produkcja jednostkowa lub – uwaga! – seryjna.
gsonic

SHAPE OF SOUND

Gramofony różnego kształtu i formatu budowane przez dwoje młodych entuzjastów techniki analogowej z podwarszawskiego Zgierza. W konstrukcjach są wykorzystywane ramiona własnego projektu. Firma po raz pierwszy zaprezentowała się publicznie podczas Audio Show 2014, gdzie wystawiła model Noje. Działalnością uboczną jest modernizacja starych krętaczy, np. Unitry. Ostatnio w ofercie firmy pojawiły się maty filcowe.
shape of sound noje

AD FONTES

Zakład Andrzeja Kozłowskiego, w którym produkuje i doskonali gramofony z 14-calowymi ramionami. Gramofony w stylu – według zamierzenia twórcy – art-deco są wykonywane na zamówienie. Początek produkcji – 2010 r. Cena poszczególnych modeli – 3-4 tys. złotych.
1f38d28c4f8b2bf740cb841f228e6e4e

J.SIKORA

Gramofony wytwarzane przez Janusza Sikorę z Lublina. Wcześniej dał się on poznać jako konstruktor wzmacniaczy pod marką Burdjak & Sikora. Dostosowane głównie do ramion Kuzma, występują także w innych konfiguracjach. W tej chwili są dostępne w dwóch liniach – Basic oraz Reference (a także Reference Color Edition). Model Reference to – jak pisze konstruktor – „rozwinięcie bezkompromisowych i ekstremalnych założeń przypisanych linii Basic. Do produkcji użyto 6 rodzajów materiałów oraz wykorzystano 4 silniki DC/PAPST z 1 sterownikiem. Talerz, wyważany statycznie i dynamicznie, wykonany jest z 3 materiałów, natomiast łożysko zostało ulepszone przez zastosowanie stali, węglika spiekanego i cyrkonu. Istnieje możliwość stosowania 3 ramion, a ich rodzaj jest dowolny.” Ceny sięgają 45 tys. złotych. Waga – 108 kg
gal25

JR AUDIO

Polsko-szwedzkie przedsięwzięcie, którego efektem są dwa modele skrobaczek – z napędem zewnętrznym oraz napędem wewnętrznym. Ceny – w okolicach 6 tys. euro. Model z napędem zewnętrznym „może być oferowany zarówno z ramieniem konwencjonalnym, np. Rega, Project, Goldenote i innymi, jak też nowatorskim ramieniem Impossible JR Audio” – informuje producent Józef Radzimski. W katalogu firmy są również akcesoria.
2e13e3ad15bddd7155c2df739f33b83b

KARTOGEN AUDIO DESIGN

W manufakturze tej powstają nie tylko gramofony, ale także kolumny tubowe. Gramofon Armatura jest wytwarzany na zamówienie. Producent zachwala go jako „wykonany ściśle z sztuką odtwarzania analogu, konstrukcja bardzo stabilna, możliwość zastosowania trzech ramion, uniwersalna obudowa silnika, umożliwiająca montaż różnych silników w zależności o preferencji i układu napędowego, wszelkie akcesoria do tego celu są w zestawie. Gramofon jest całkowicie zaprojektowany i wykonany wraz z ramieniem na uniwersalnej regulowanej płozie, dostosowanej do wszelakiego rodzaju ramion i ich długościach, gramofon jest oferowany z 12 calowym ramieniem, istnieje dołączenie dodatkowych dwóch takich samych ramion, podstawa jest oddzielona absorberami, tak aby zniwelować przenoszenie drgań. Istnieje możliwość zaprojektowania i wykonania innego gramofonu, wg. własnych preferencji, akryl, szkło, wszelakiego rodzaju metale, drewno, dowolne zestawienia i design, szeroka gama wzornicza,…bez wkładki, w projekcie ograniczać może tylko wyobraźnia.” Sprzęt kosztuje 15 tys. złotych i jest dostępny m.in. poprzez portal Allegro.
kartogen audio design

FONICA

Marka nawiązująca do producenta gramofonów znanego w czasach PRL. W ofercie łódzkiej manufaktury są cztery (?) modele gramofonów. Ceny? Fonica 601 – podstawowy model – na Allegro kosztuje… 11 tys. złotych. „Fonica F-601 to nowa wersja doskonałego gramofonu wyposażona w bardzo wysokiej jakości ramię własnej konstrukcji firmy. Gramofon F 601 jako konstrukcja nie odsprzęgana dzięki dużej masie osiągniętej poprzez zaprojektowanie atrakcyjnego wizualnie kształtu o dużej powierzchni oraz grubości zapewnia wymaganą stabilność oraz skuteczne tłumienie wibracji. Ramię F- 02 jest wykonane w całości z mosiądzu i aluminium anodowanego na kolor czarny. Materiały użyte do produkcji gramofonu potwierdzają filozofię firmy – żadnych kompromisów. Tylko to co jest najlepsze i najdroższe. Ramię dla zapewnienia pełnej satysfakcji słuchającego wyposażone jest w wiele regulacji ustawień” – informuje sprzedawca. Firma montuje własne ramiona, ale też np. ramiona Rega. Widoczny na zdjęciu model 901 Violin kosztuje 25 tys. złotych.
2

UNITRA

Gramofon ESG U310 – jedyny w ofercie producenta, który chlubi się tradycją swojego peerelowskiego poprzednika – kosztuje 4750 zł. W swoim sklepie internetowym zachwala go następująco: „Gramofon analogowy ESG U310 jest efektem doświadczeń ukierunkowanych od samego początku na uzyskanie źródła sygnału analogowego o jakości zapewniającej komfort słuchania muzyki bez kompromisów i ograniczeń. Zastosowane materiały takie jak: aluminium anodowane, włókno węglowe, stal nierdzewna, mosiądz oraz szafir syntetyczny gwarantują najwyższą jakość urządzenia. Jego konstrukcja jak i parametry współgrają z pozostałymi produktami razem tworząc idealnie zestrojony zestaw. Konstrukcja gramofonu umożliwia także wymianę ramienia, którego długość w prezentowanym modelu wynosi 10 cali. Przyjęto założenie niestosowania elementów sprężystych do wytłumiania drgań, na rzecz wykorzystania elementów o dużej masie jako bazy redukującej wibracje do poziomu niewpływającego na jakość dźwięku. Dzięki zastosowaniu łożyskowania kiełkowego – czteropunktowego udało się zminimalizować opory podczas ruchu ramienia i zagwarantować wkładce warunki pracy zbliżone do idealnych. Mamy nadzieję, że nasz produkt, stanie się dla Państwa źródłem prawdziwej przyjemności obcowania z muzyką i odbycia na nowo i nie raz sentymentalnej podróży w winylowy świat.”
unitra cover

MUARAH

Warszawska firma założona przez spółkę Wiesław Zawada & Jacek Siwiński. Oferuje m.in. przedwzmacniacze i wzmacniacze lampowe. Gramofon Mr.Black/White to oryginalny projekt, w którym dużą uwagę poświęcono m.in tłumieniu drgań. „Tłumienie drgań uzyskujemy dzięki zastosowaniu odpowiednio dopasowanego amortyzatora olejowego, który jest naszą autorską konstrukcją. Dzięki wykorzystaniu takiego rozwiązania, kołysanie talerza, nawet mocno wytrąconego ze stanu równowagi, wygasa niemal natychmiast. Dla jeszcze lepszej izolacji talerza od wibracji silnika i szkodliwych impulsów z otoczenia zastosowano postawę z dwóch płyt akrylu, przedzielonych cienką warstwą silikonu. Zawieszenie talerza ma kontakt jedynie z górną płytą, podczas gdy silnik i trzy regulowane nogi gramofonu są mocowane do dolnej płyty akrylu. Talerz gramofonu wykonano z aluminium i pokryto cienką warstwą akrylu, jego duża masa gwarantuje bardzo dobrą stabilność obrotów. Gramofon Muarah w standardowej konfiguracji jest oferowany z podstawą pod ramiona SME, Jelco lub Rega – zależnie od preferencji klienta. Istnieje również możliwość zastosowania innych ramion 9 calowych. Gramofon można doposażyć w opcjonalny, dedykowany docisk płyty o masie 650g.” – piszą konstruktorzy gramofonu.
muarah

DUBIEL PATEFON

Z opisu producenta – znanego od lat w środowisku audiofilskim wytwórcy lampowych wzmacniaczy głośnikowych i słuchawkowych: „Gramofon analogowy na łożysku magnetycznym. Magnetyczne zawieszenie talerza. Akumulatorowy silnik prądu stałego. Przeniesienie napędu: żyłka, nitka, taœma. Ramię – dowolne do wyboru (na zdjęciu: SME 3009)
Patefon2 001

Kategorie: NOWOŚCI, VINYL

Skomentuj