✞ PRINCE

✞ PRINCE
Legendarny amerykański muzyk miał 57 lat. Zmarł nagle w swojej posiadłości Paisley Park w Chanhassen w Minnesocie. Jego bliscy twierdzą, że walczył z ciężką odmianą grypy, choć niektóre media piszą o nadużywaniu narkotyków. W ubiegłym tygodniu zasłabł podczas lotu samolotem po jednym ze swoich koncertów. Po awaryjnym lądowaniu w Illinois trafił do szpitala, skąd jednak został szybko wypisany.

Prince Rogers Nelson urodził 7 czerwca 1958 r. w Minneapolis.

Był wokalistą i gitarzystą, grał także na instrumentach klawiszowych i perkusji. Autor tekstów i kompozytor, zajmował się także produkcją muzyczną i aranżacją swoich utworów. Zaliczany do największych ekscentryków rockowych. Sprzedał ponad 100 mln płyt. Szczyt jego światowej popularności przypadł na koniec lat 80. ubiegłego wieku. Jego zachowanie na scenie i ubiór początkowo było postrzegane jako kontrowersyjne i czasami obsceniczne. Miał 157 cm wzrostu, na scenie często występował w butach z wysokim obcasem. Zmarł 21 kwietnia 2016 roku. Jego ciało znaleziono w domowym studio.

Jego matka była Amerykanką włoskiego pochodzenia a ojciec, John Nelson, czarnoskórym muzykiem jazzowym, grającym na pianinie w trio The Prince Rogers Band. Jego rodzice rozstali się w 1966 roku. Prince był samoukiem: w młodości samodzielnie opanował grę na pianinie, gitarze i perkusji. Zadebiutował na scenie w wieku 14 lat w zespole Grand Central później przemianowanym na Champagne. Później nagrywał z zespołem 94 East. Współpracował z zespołem do czasu podpisania kontraktu z Warner Bros. w 1978 roku. Od 2001 roku był Świadkiem Jehowy, uczestniczył w spotkaniach miejscowej Sali Królestwa. Od tego czasu płyty odróżnia przede wszystkim łagodniejsza warstwa tekstowa, w której daje się zauważyć odejście od typowego dla wcześniejszej twórczości języka ulicy.

W 2004 został wprowadzony do Rock and Roll Hall of Fame.

Uważany jest za jedną z najbardziej pracowitych osób we współczesnym przemyśle rozrywkowym – nagrał ponad 30 albumów studyjnych. Najdłużej współpracował z grupami The Revolution oraz The New Power Generation. Tworzył też razem m.in. ze Stevie Nicks, Madonną, Alicią Keys, Eryką Badu, George’em Clintonem, Chaką Khan, Candy Dulfer i Stevie Wonderem.

Na początku lat 90. konflikt z wytwórnią Warner Bros., z którą wiązał Prince’a wieloletni, niekorzystny finansowo dla artysty kontrakt spowodował zmianę artystycznego pseudonimu na The Artist Formerly Known as Prince (Artysta Poprzednio Znany jako Prince) – „TAFKAP” lub po prostu „The Artist”. Ten z czasem został zastąpiony przez specjalny znak graficzny, tzw. love symbol. Wyrazem protestu Prince’a wobec polityki wyzysku prowadzonej przez wielkie wytwórnie płytowe były także okładki jego płyt, na których fotografował się w łańcuchach lub z napisem slave (niewolnik) na policzku. Artysta ponownie nagrywał jako Prince od 2001 roku, po wywiązaniu się ze zobowiązań wobec Warner Bros.

Największym przebojem Prince’a był utwór „Purple Rain”, który ilustrował pochodzący z 1984 roku film pod tym tytułem. Artysta dostał za niego Oscara. Pisał też dla innych. Jest m.in. autorem superhitu „Nothing Compares 2 U” Sinead O’Connor.

na podstawie: Wikipedia
foto: Wikimedia

Kategorie: NOWOŚCI

Skomentuj