SONY x CES 2018

SONY x CES 2018
Sony prezentuje na targach CES 2018 nowe produkty i wytycza drogę ku przyszłości takimi rozwiązaniami, jak urządzenia AI x Robotics czy przetworniki obrazu dla motoryzacji

Najważniejsze nowości:

 • Nowe telewizory OLED i LCD 4K HDR
  Pierwszy na świecie 3.1-kanałowy głośnik w formie listwy z systemem Dolby Atmos® (LINK)
  Pierwsze na świecie, całkowicie bezprzewodowe, odporne na zachlapanie wodą słuchawki sportowe z systemem redukcji hałasów (LINK)
  Odtwarzacz Blu-ray™ 4K Ultra HD obsługujący formaty HDR10 i Dolby Vision™ oraz 7.2-kanałowy amplituner 4K z dekoderami Dolby Atmos® i DTS:X™ (LINK)
  Głośniki bezprzewodowe Sony EXTRA BASS™ (LINK)
  Wysokiej klasy słuchawki nauszne MDR-1AM2 (LINK)
  Stylowy, kompaktowy głośnik w formie listwy (LINK)
  Zestawy muzyczne o dużej mocy (LINK)
  Przewodowe i bezprzewodowe rozwiązania do systemów z wieloma aparatami, w których wykorzystywany jest model RX0 (LINK)

We wtorek 9 stycznia (czasu lokalnego) w Las Vegas rozpoczynają się targi CES 2018, na których Sony Corporation („Sony”) zaprezentuje nową linię swoich produktów.

Na stoisku firmy znajdzie się najnowszy sprzęt, w tym telewizory OLED 4K oraz bezprzewodowe, stereofoniczne słuchawki z systemem redukcji hałasu, zapewniające wysoką jakość dźwięku podczas ćwiczeń. Pokazane zostaną również najnowsze rozwiązania z dziedziny przetworników obrazu dla przemysłu motoryzacyjnego, które przyczynią się do rozpowszechnienia pojazdów autonomicznych. Oprócz tego dla zwiedzających przygotowano rozwiązania AI x Robotics oparte na sztucznej inteligencji, w tym – pierwszy raz poza Japonią – niedawno ogłoszonego robota rozrywkowego aibo™.

Podczas konferencji prasowej, która odbyła się w poniedziałek 8 stycznia, prezes i dyrektor generalny Sony Corporation Kazuo Hirai powiedział: „Mam mocne przekonanie, że w dziedzinie elektroniki użytkowej wciąż jeszcze możemy zrobić bardzo dużo, by wprowadzać innowacje i zapewniać poprzez nasze produkty ważne doznania twórcze i rozrywkowe”.

Najważniejsze z prezentowanych produktów i prototypów

Domowa rozrywka i dźwięk

Nowa seria telewizorów OLED 4K BRAVIA® AF8 jest wyposażona w procesor obrazu 4K HDR X1™ Extreme oraz unikatową technologię Sony Acoustic SurfaceTM . Technologia ta, zastosowana po raz pierwszy w zeszłym roku w cenionej serii A1, wprowadza wyświetlacz w wibrację i umożliwia emisję dźwięku bezpośrednio z ekranu. Seria AF8 wzbogaci ofertę telewizorów OLED 4K BRAVIA, a dzięki nowej, zajmującej mniej miejsca konstrukcji rozszerza możliwości umiejscowienia telewizora. Gwarantuje ponadto znakomite i naturalne połączenie obrazu z dźwiękiem, jakie może zapewnić tylko firma Sony.

W procesor X1 Extreme są także wyposażone telewizory LCD 4K BRAVIA z serii XF90. Nowa technologia X-Motion Clarity™ poddaje obraz filmowy precyzyjnej kontroli i przeciwdziała jego zamazywaniu się, dzięki czemu sceny przedstawiające szybkie akcje pozostają płynne i wyraźne. W rezultacie, oglądając kino akcji lub zmagania sportowe na dużym ekranie — do 75 cali1 — uzyskuje się niezamazany obraz o wysokiej jakości.

Na ekspozycji znajdzie się także prototyp procesora obrazu nowej generacji: X1TM Ultimate. Będzie on miał dwukrotnie większą zdolność przetwarzania w czasie rzeczywistym niż obecny model X1 Extreme. Celem wprowadzenia nowego układu jest zapewnienie najwyższej jak dotąd jakości obrazu BRAVIA poprzez wykorzystanie pełnego potencjału wyświetlaczy LCD i OLED. Na targach pokazany zostanie prototypowy wyświetlacz o rozdzielczości 8K wyposażony w procesor X1 Ultimate. Posłuży on do demonstracji przetwarzania w czasie rzeczywistym materiałów 8K HDR. Dzięki unikatowej technologii podświetlenia Sony szczytowa jasność obrazu będzie wynosić 10 000 cd/m2 — maksimum dla formatu HDR.

HT-ZF9 i HT-XF9000 to smukłe głośniki w formie listwy, które doskonale pasują wyglądem do telewizorów BRAVIA. Oba urządzenia obsługują najnowsze formaty audio: Dolby Atmos® oraz DTS:X™. Dzięki pionierskiej technologii Sony Vertical Surround Engine przednie głośniki każdego z modeli mogą wytwarzać trójwymiarową przestrzeń akustyczną. Warto podkreślić, że model HT-ZF9 to pierwszy na świecie 3.1-kanałowy głośnik w formie listwy obsługujący system Dolby Atmos.2 Łącząc nowe głośniki ze zgodnymi z systemem Dolby Vision™3 telewizorami z serii AF8 i XF90, jak również z odtwarzaczem Blu-ray 4K Ultra HD UBP-X700, można uzyskać prawdziwie zniewalające wrażenia, których źródłem będzie obraz 4K HDR oraz dźwięk w najnowszym formacie.

Bezprzewodowe, stereofoniczne słuchawki z systemem redukcji hałasu WF-SP700N reprodukują dźwięk o niezrównanej jakości, pomagający w utrzymywaniu aktywnego stylu życia. Są to pierwsze na świecie4 całkowicie bezprzewodowe słuchawki z systemem redukcji hałasu i odporną na zachlapanie wodą obudową spełniającą wymogi dla klasy ochrony IPX45. Model ten pozwala poświęcić całą uwagę uprawianemu sportowi lub ćwiczeniom przy ulubionej muzyce — i nie przejmować się zewnętrznym hałasem, spływającym potem czy padającym deszczem. W razie potrzeby tryb „Dźwięki otoczenia” zapewnia słyszalność zewnętrznych odgłosów podczas ćwiczeń — bez wyłączania muzyki. W grupie produktów przeznaczonych do uprawiania sportu ogłoszono także słuchawki bezprzewodowe z pałąkiem na szyję WI-SP600N.

Poinformowano także o rozszerzaniu oferty urządzeń zgodnych z asystentem głosowym. Sony zamierza zapewnić zgodność z asystentem Google6 takich produktów, jak wprowadzona w zeszłym roku, ceniona seria słuchawek bezprzewodowych 1000X oraz nowo ogłoszone modele WF-SP700N i WI-SP600N. Firma ma nadzieję, że udostępnienie asystenta Google w jej kolejnych urządzeniach pozwoli klientom korzystać z inteligentnych funkcji we wszystkich aspektach codziennego życia, w domu i poza nim.

Sony przeprowadzi ponadto pokaz działania asystenta audio w praktyce. Odbędzie się on w zasymulowanym środowisku salonu i kuchni wyposażonych w gamę produktów audiowizualnych Sony. Poza odtwarzaniem muzyki i materiałów wideo asystent Google w telewizorach BRAVIA7 oraz ubiegłorocznym inteligentnym głośniku LF-S50G może łączyć się z szeregiem urządzeń i usług Internetu rzeczy w celu sterowania urządzeniami domowymi, przekazywania najnowszych wiadomości czy wykonywania zakupów przez Internet. Telewizor BRAVIA obsługuje ponadto sterowanie komendami głosowymi przesyłanymi poprzez głośniki Amazon Echo8, Google Home9 i LF-S50G9.

 

Smartfony XperiaTM

Sony Mobile prezentuje dwa nowe modele smartfonów należące do górnej klasy średniej. Model Xperia XA2 ma 5,2-calowy wyświetlacz Full HD i akumulator o pojemości 3300 mAh, a model Xperia XA2 Ultra – 6,0-calowy wyświetlacz Full HD i akumulator o pojemności 3580 mAh.

Smartfon Xperia XA2 jest wyposażony w 23-megapikselowy, umożliwiający nagrywanie filmów 4K główny aparat o maksymalnej czułości ISO 12 800 (fotografie) oraz w przeznaczony do selfie 8-megapikselowy przedni aparat z obiektywem superszerokokątnym (120°). W modelu Xperia XA2 Ultra wykorzystano 23-megapikselowy główny aparat — taki sam jak w Xperia XA2 — oraz dwa przednie aparaty do selfie: 16-megapikselowy z optyczną stabilizacją obrazu oraz 8-megapikselowy z obiektywem superszerokokątnym (120°).

Efektywną pracę obu urządzeń zapewnia platforma mobilna Qualcomm® Snapdragon™ 630 oraz umieszczony z tyłu skaner odcisku palca. Finezyjny wygląd to zasługa anodyzowanego aluminium z boków oraz pięknej stylistyki bez obramowania, z wyświetlaczem sięgającym po samą krawędź.

Wprowadzanie obu modeli na światowe rynki rozpocznie się w styczniu 2018 r.10

Life Space UX

Produkty Life Space UX dają możliwość przekształcania przestrzeni mieszkalnej i tworzenia nowych wrażeń. Wiosną 2018 r. na rynek amerykański trafi projektor 4K do wyświetlania z bardzo małej odległości LSPX-A1. Model ten jest wykończony od góry sztucznym marmurem, którego uzupełnienie stanowi na wpół lustrzana ramka z aluminium i drewniana półka. Stylistyka ta doskonale wpisuje się w wystrój każdego mieszkania. Wewnętrzna technologia obrazowania pozwala postawić urządzenie pod ścianą i wyświetlać z niego obraz 4K HDR o przekątnej do 120 cali (około 3 m). Głośnik wysokotonowy zgodny z technologią Advanced Vertical Drive11 reprodukuje z kolei dźwięk, który rozbrzmiewa w całym pomieszczeniu, dzięki czemu można na przykład wyświetlać obrazy z lasu i słuchać szumu strumienia. Znakomite wrażenia dźwiękowe podczas oglądania filmów zapewniają zintegrowane subwoofery.

W programie jest również demonstracja nowej koncepcji „It’s all here”. Wykorzystano w niej sztuczną inteligencję do analizy i klasyfikacji materiałów w celu wyświetlania dużych ilości utworów muzycznych, filmów i książek, które zainteresują użytkownika.

11: Opracowana przez firmę Sony technologia sterowania głośnikiem. Urządzenia zamocowane na końcu wibrujących płyt generują pionowe wibracje w kierunku emisji dźwięku w celu wytworzenia fal dźwiękowych zapewniających czyste brzmienie.

Obraz cyfrowy

Na ekspozycji znajdzie się nowy moduł sterujący aparatem CCB-WD1, który rozszerza możliwości sprzedawanego już aparatu RX0. Model RX0 łączy wysoką jakość obrazu, z której znana jest seria RX, z wodoodporną, wytrzymałą12 i superminiaturową obudową.

Dodatkowo Sony pokaże nowe, oparte na module CCB-WD1 rozwiązanie do sterowania z wieloma aparatami 13 RX0 poprzez niezawodne łącze przewodowe 14 lub bardziej elastyczne w użyciu łącze bezprzewodowe15 oraz punkt dostępowy. Zaprezentowany zostanie również zmiennoogniskowy, przeznaczony do matryc formatu APS-C obiektyw 18–135 mm F3,5–5,6 OSS z mocowaniem typu E. Mimo zwartej konstrukcji model ten cechuje się dużą krotnością zoomu i wysoką jakością obrazu. Kolejną nowością będzie srebrna odmiana kolorystyczna obecnego korpusu α6300. Na stoisku Sony będzie też można zobaczyć najnowsze aparaty α™ i Cyber-shot®, kamery Handycam® i Action Cam, a także kamkorder XDCAM® FS7 II na karty pamięci oraz inne kamery przeznaczone do użytku w produkcji filmowej, reklamach i innych zastosowaniach profesjonalnych.

 

Gry i serwisy sieciowe

Zwiedzający będą mogli doświadczyć nowych wrażeń w wirtualnej rzeczywistości wytwarzanej przez system PlayStation®VR w świecie przygodowej gry akcji „The Last Guardian”, która ukazuje więź między małym chłopcem a olbrzymim, tajemniczym stworzeniem o imieniu Trico.

Przetworniki obrazu dla przemysłu motoryzacyjnego (koncepcja)

Firma Sony przeprowadzi pokaz zaawansowanych przetworników obrazu, które umożliwiają samochodom „widzenie” i przyczynią się do rozpowszechnienia pojazdów autonomicznych. Wobec rosnącego popytu na technologię pozwalającą pojazdom poruszającym się w różnych warunkach na wykrywanie otoczenia w pełnym zakresie 360 stopni firma Sony prowadzi prace nad technologią przetworników obrazu, które rejestrowałyby informacje o otaczającym środowisku szybciej i dokładniej niż oko ludzkie. Odwiedzając ekspozycję firmy Sony, będzie można poznać wizję automatyzacji kierowania pojazdami poprzez wykorzystanie technologii przetworników, które przewyższają wzrok ludzki.

AI x Robotics

Podczas spotkania poświęconego strategii firmy, które odbyło się w czerwcu 2016 r., firma Sony ogłosiła zamiar połączenia swoich obecnych atutów w takich dziedzinach, jak technologie wideo i audio oraz przetworniki i mechatronika ze sztuczną inteligencją, robotyką, łącznością i innymi elementami w celu stworzenia nowych ofert. Od tej pory trwają systematyczne prace nad różnymi projektami z tej dziedziny. Przykładem takiego projektu jest autonomiczny robot rozrywkowy aibo. Targi CES będą pierwszym poza Japonią miejscem prezentacji tego nowego urządzenia.

 

Kategorie: AUDIO-VIDEO, NOWOŚCI

Skomentuj