4dimensionHarmony

4dimensionHarmony
Wspaniały album Radka Kurzaja ukazujący powstawanie nowego gmachu Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Obiekt został zaprojektowany w barcelońskiej pracowni Estudio Barozzi Veiga. W ubiegłym roku otrzymał prestiżową nagrodę im. Miesa von der Rohe i od tamtego czasu jest prawdziwą architektoniczną ikoną Polski.

Tysiąc ton szkła, metalu i betonu. Dwadzieścia pięć tysięcy żarówek. Ponad dwa tysiące dni budowy. O tym jak powstawał najsłynniejszy budynek Europy roku 2015 – Filharmonia Szczecin – po raz pierwszy opowiada album „4dimensionHarmony”.

W ciągu dnia przypomina lodowy pałac. Nocą, dzięki podświetlonej fasadzie, wygląda niczym świecący lampion. Śnieżnobiała bryła o strzelistych wierzchołkach przyciąga uwagę każdego przechodnia. W 2015 roku pracownia Estudio Barozzi Veiga, która zaprojektowała nowy gmach Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie, została laureatem nagrody im. Miesa von der Rohe. Od tamtej pory budynek, nazywany architektoniczną ikoną Europy, jest najbardziej rozpoznawalnym obiektem z Polski.

Autorzy projektu, Fabrizo Barozzi i Alberto Veiga, postawili na nowoczesność. Ich inspiracją stały się organy. Budynek jest więc odzwierciedleniem muzycznego ładu i konstrukcji „króla instrumentów”. Widać to w każdym detalu. Od minimalistycznego białego holu, przez czarno-srebrną salę kameralną, na imponującej złotej sali symfonicznej kończąc.

Album „4dimensionHarmony” to ponad 100 fotografii dokumentujących proces powstawania Filharmonii. Autor zdjęć, Radek Kurzaj, spędził na placu budowy trzy lata. Jego zdjęcia, uzupełnione komentarzami muzyków, pracowników i mieszkańców Szczecina, tworzą historię narodzin jednego z najbardziej charakterystycznych budynków w Europie.

Szata graficzna albumu tworzy oś narracji. Tak jak w gmachu, dominują w niej trzy kolory: czarny, biały i złoty. Delikatna biała grafika na okładce nawiązuje do strzelistego dachu. Złote strony, oddzielające poszczególne rozdziały – do sali symfonicznej, a czarne pudełko, w którym schowany jest album – do sali kameralnej. Zdjęcia przedstawiają wnętrze powstającego gmachu. Zestawione są z tymi, na których widać gotowy obiekt. Album zamykają fotografie z otwarcia filharmonii – po raz pierwszy wypełnionej ludźmi.

Radek Kurzaj – fotograf, autor wielu publikacji w magazynach takich jak „Voyage”, „Gazeta Wyborcza”, „Architectual Record”. W Stanach Zjednoczonych wydał dwanaście albumów, głównie poświęconych architekturze. Książki z jego fotografiami wydawane są na całym świecie, m.in. w Niemczech, Japonii i Wielkiej Brytanii.

„4dimensionHarmony”
Autor: Radek Kurzaj
Wydawnictwo: Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie

foto: materiały prasowe
Kategorie: NOWOŚCI

Skomentuj