AGA ZARYAN: REMEMBERING NINA & ABBEY

AGA ZARYAN: REMEMBERING NINA & ABBEY
Nowa płyta wybitnej polskiej wokalistki nagrana z gwiazdami światowego jazzu w studio, gdzie swoje albumy produkują najlepsi współcześni muzycy

Aga Zaryan nagrała album z najważniejszymi piosenkami Niny Simone i Abbey Lincoln. Wokalistka w towarzystwie amerykańskich muzyków opowiada historię jednych z najważniejszych postaci sceny muzycznej XX wieku. Album ukazujący się w 10. rocznicę śmierci Niny Simone jest powrotem do pierwszych fascynacji muzycznych artystki.
“Remembering Nina & Abbey” jest zbiorem wyjątkowych kompozycji, które na trwałe zapisały się w historii muzyki. Na płycie usłyszymy nowe interpretacje takich przebojów, jak “My Baby Just Cares For Me”, “Don’t Let Me Be Misunderstood”, “Wild is The Wind” czy “I Want a Little Sugar in My Bowl”. Aga Zaryan znów śpiewa w języku jazzu, czyli po angielsku.

“Remembering Nina & Abbey” jest też albumem tematycznym, którego bohaterkami są dwie kobiety; kultowa Nina Simone oraz charyzmatyczna Abbey Lincoln, uważana za ostatnią wielką divę złotej ery jazzu. To, co łączy Ninę i Abbey to ich niezłomna postawa artystyczna, sposób w jaki mówiły o rzeczach ważnych dla świata kobiet.

Nina Simone to ikona muzyki XX wieku, postać tragiczna. Legendarna ze względu na charyzmatyczny głos i swój sceniczny temperament. Druga z bohaterek to równie interesująca, ale mniej znana Abbey Lincoln, kobieta nietuzinkowa o silnej osobowości. Ostatnia diva złotej ery jazzu. Obie walczyły o zniesienie segregacji rasowej.

Aga Zaryan na temat nowego albumu: “… Nina Simone oraz Abbey Lincoln to postacie, które od lat inspirują mnie do tworzenia. Mimo tego, że żyję w innych czasach i innym miejscu, one są mi bardzo bliskie, to bratnie dusze. Uwielbiam artystów wyrazistych, takich, których twórczość i postawa zapada w pamięć i powoduje przemyślenia … Duch Niny Simone jest wiecznie żywy. Kiedy na koncertach gramy piosenki z jej repertuaru panuje magiczna atmosfera…”

“Remembering Nina & Abbey” to również spotkanie światowych gwiazd jazzu. W nagraniach brała udział m.in. harfistka Carol Robbins, która nagrywała jeszcze z samą Niną Simone. Muzycy wykonują kompozycje z niespotykaną swoboda. Partie wokalne Agi Zaryan przeplatają genialne solówki Geri Allen i Larriego Koonsa. Wszystko w akompaniamencie jednego z najwybitniejszych współczesnych perkusistów (Brian Blade). Album był nagrywany klasyczną techniką z lat 50-tych (ang. live) w legendarnym Conway Recording Studios w Hollywood.

Wybór muzyków oraz miejsca nie był przypadkowy, wokalistka zaprosiła do współpracy swój “dream team”, aby zinterpretować na nowo najważniejsze utwory z repertuaru dwóch ikon muzyki XX wieku. Czas wydaje się jak najbardziej odpowiedni, bo rok 2013 to 10. rocznica śmierci oraz 80. rocznica urodzin Niny Simone.

Lista utworów:

1. Don’t Let Me Be Misunderstood,

2. Wild Is The Wind,

3. My Baby Cares For Me,

4. When Love Was You and Me

5. Long As You’re LIving,

6. I Want Some Sugar In My Bowl,

7. Lilac Wine,

8. I Got Thunder And It Rings,

9. Bird Alone,

10.Avec Les Temps,

11. Strange Fruit,

13. Who Knows Where The Time Goes, 13. Beautiful Land

nagrano 11,12 czerwca 2013 w Conway Recording Studios, Hollywood

Aga Zaryan – voc

Geri Allen fortepian (Ornette Coleman, Ravi Coltrane Betty Carter, Charles Lloyd).

Brian Blade perkusja (Wayne Shorter, Bob Dylan Joni Mitchell, Norah Jones)

Dariusz Oleszkiewicz kontrabas (Brad Mehldau, Pat Metheny, Joe Lovano, Charles Lloyd)

Larry Koonse gitara (Mel Torme, Toots Thielemans, Lee Konitz, Charlie Haden)

Carol Robbins harfa (m.in. Nina Simone!, Frank Sinatra, Bjork)

Nośnik: album CD, ekskluzywne wydanie DIGIPACK, zawiera fotografie Mateusza Stankiewicza oraz zdjęcia pamiątek Agi Zaryan związanych z bohaterkami.

TRASA KONCERTOWA z udziałem amerykańskich gości

21.11 Gdynia – Ucho,

22.11 Zakopane – Dworzec Tatrzański

, 23.11. Łódź – Wytwórnia, transmisja w TOYA TV

24.11. Polskie Radio – koncert na żywo ze studia im. Agnieszki Osieckiej PR TRÓJKA

26.11. Kraków – Klub Studio,

28.11. Tallinn – Christams Jazz Festival,

30.11. Łomianki – Jazz Cafe

04.12. Los Angeles – Catalina,

05.12. San Francisco – Yoshi’s

07.12. San Diego – Dizzy’s

08.12. Escondido – Salon

Kategorie: NOWOŚCI

Skomentuj