AKADEMIA MISTRZÓW

AKADEMIA MISTRZÓW
Czy audiofil powinien umieć słuchać? No, raczej... Czy może się tego nauczyć? Jeśli ma od kogo...

Najczęściej jedyną audiofilską szkołą jest jakieś forum internetowe, gdzie królują pycha, arogancja, wściekłość, frustracja, zblazowanie i amatorszczyzna oraz samozwańcze autorytety, samorodni krytycy i przebiegli dilerzy zachwalający pod fałszywymi postaciami swój towar. W takich warunkach rosną zastępy wyszczekanych panienek i rozwydrzonych kolesiów, którzy – jeśli nie zostaną poddaną resocjalizacji – żyć będą przez długie lata w głośnym przekonaniu, że dobry sprzęt musi kosztować co najmniej 100 tys. dolarów, a z płyt to dobre są tylko albumy Rogera Watersa, Dire Straits, Diany Krall oraz „Mutter” Rammstein.

A przecież wystarczy na początek kilka lekcji uważnego, wnikliwego, krytycznego, cierpliwego oraz refleksyjnego słuchania, żeby zyskać zupełnie inne spojrzenie na jakość sprzętu tudzież wartość muzyki i oderwać się od internetowych stereotypów i środowiskowych uprzedzeń. Łatwo powiedzieć, ale dokąd pójść i kogo poprosić o pomoc?
Alon Sagee z portalu „Positive Feedback” miał kiedyś szczęście spotkać w salonie audio doświadczonego sprzedawcę Petera Cuddy, który umiejętnie wtajemniczył go w arkana audiofilskiej sztuki i przeprowadził przez kolejne stopnie wtajemniczenia. Swoją metodę doskonalenia umiejętności krytycznego słuchania Peter zawarł na stronie maszynopisu w formie 25 punktów i do dzisiaj ma ona swoich zaprzysięgłych zwolenników.
Wydaje nam się, że to jeden z najcenniejszych dokumentów w audiofilskiej historii i jako taki powinien być przy różnych okazjach rozdawany w formie różańca. To na pewno byłoby o wiele pożyteczniejsze niż rozsyłanie przez forum audiostereo.pl do swoich użytkowników reklam lichwiarskich pożyczek, przez które ludzie mają potem nieprzyjemności. Swoją drogą – poj… was, chłopaki, że robicie takie rzeczy?
Metoda Petera Cuddy dostępna również tutaj.

Kategorie: NOWOŚCI

Skomentuj