ALPINE F#1 STATUS

ALPINE F#1 STATUS
Alps Alpine jako pierwszy na rynku Car Audio oferuje odtwarzanie dźwięku w rozdzielczości 384kHz/32bit

Alps Alpine Co., Ltd. (Ota-ku, Tokio; prezes Toshihiro Kuriyama), wiodący producent komponentów elektronicznych i samochodowych systemów informacyjno-rozrywkowych oraz krajowy dział marketingu Alpine Electronics Marketing, Inc. (Ota-ku, Tokio; prezes Muneki Ishida) przedstawiają AlpineF#1Status, szczytowe osiągnięcie samochodowego sprzętu audio. Globalna sprzedaż rozpocznie się już jesienią.

AlpineF#1Status

Opracowany w oparciu o wiedzę i doświadczenie techniczne zdobyte przez lata funkcjonowania jako wiodący dostawca najwyższej jakości systemów dźwiękowych, AlpineF#1Status jest kompletnym samochodowym systemem audio klasy Premium, który ucieleśnia wizję Alpine „Emotion in Mobility”, zapewniając niezrównane wrażenia muzyczne. System oferuje słuchaczom emocjonalne wrażenia znane z występów na żywo, przekształcając przestrzeń używaną do transportu w doskonałe miejsce do słuchania muzyki.

AlpineF#1Status jest pierwszym systemem dostępnym na rynku, który umożliwia odtwarzanie dźwięku o wysokiej rozdzielczości 384 kHz/32 bit, najwyższą możliwą specyfikację rozdzielczości w samochodowym systemie audio. To ponad 17 razy więcej niż ilość cyfrowych danych audio na standardowej płycie CD (44.1kHz/16 bit). Dźwięk jest odtwarzany z jakością, która nie jest możliwa do uzyskania w przypadku płyt CD, pozwalając słuchaczom doświadczyć szczegółów muzycznych, które wcześniej były dostępne wyłącznie podczas występów na żywo, takich jak oddech artysty i subtelne interakcje z instrumentami. System AlpineF#1Status pozwala słuchaczom doświadczyć dźwięku na poziomie studyjnym we własnym pojeździe.

Aby zapewnić wierną reprodukcję dźwięku, prace skoncentrowano na trzech kluczowych obszarach: synchronizacji skali czasu transmisji sygnału audio, synchronizacji nadchodzącego dźwięku i niestandardowym zakresie częstotliwości tonów 4-drożnego systemu głośnikowego.

Cechy nowego produktu

Odtwarzanie dźwięku w rozdzielczości 384 kHz/32 bit oraz środowisko odsłuchowe

Jako pierwszy system na rynku car audio, AlpineF#1Status oferuje odtwarzanie w rozdzielczości 384kHz/32bit. Jest to 17.4 razy więcej informacji niż w standardzie CD (44.1 kHz/16 bit), co zapewnia minimalne zniekształcenia dźwięku, aby dostarczyć wrażenia muzyczne jak najbardziej zbliżone do oryginalnego nagrania. Dźwięk jest odtwarzany z poziomem ekspresji, który nie był możliwy do uzyskania w przypadku płyt CD, pozwalając słuchaczom doświadczyć szczegółów, które wcześniej były zarezerwowane dla występów na żywo, takich jak oddech artysty i subtelne interakcje z instrumentami, pozwalając słuchaczom doświadczyć dźwięku na poziomie studyjnym we własnym pojeździe.

Dźwięk o wysokiej rozdzielczości 

Ludzkie ucho może słyszeć częstotliwości do 20 kHz, jednak dźwięk o wysokiej rozdzielczości 384 kHz umożliwia odtwarzanie bardzo wysokich zakresów tonalnych do 192 kHz. Stanowi to problem, ponieważ ograniczenie dźwięku do zakresu słyszalnego przez ludzi wymaga kompromisów w zakresie przebiegu oryginalnej fali dźwiękowej, tworząc reprodukcję różniącą się od oryginału.

Dźwięk o wysokiej rozdzielczości jest odtwarzany przez włączenie zakresów częstotliwości, których ludzkie ucho nie słyszy. Zapewnia to bogatszą ekspresję w wysokich zakresach tonalnych, poszerzając poczucie szczegółowości i głębi muzyki. Ponadto, odtwarzanie dźwięku o wysokiej rozdzielczości zapewnia czysty dźwięk z minimalnymi zniekształceniami, nawet gdy muzyka jest odtwarzana z dużą głośnością.

Idealna synchronizacja dla wrażenia występu na żywo

Synchronizacja skali czasu transmisji sygnału audio

Do niedawna jednostka główna służąca do odtwarzania źródła dźwięku i procesor dźwięku używany do strojenia były oddzielnymi systemami ze względu na ograniczone środowisko i przestrzeń montażową w kabinie pojazdu. Z tego powodu konieczne było, aby każde urządzenie obsługujące sygnały cyfrowe posiadało niezależny zegar do przetwarzania sygnałów i taktowania każdego komponentu. Takie rozwiązanie powoduje fluktuacje w sygnale cyfrowym zwane „jitter” (błędy taktowania), co wpływa na jakość odtwarzania dźwięku. Aby rozwiązać ten problem, w systemie AlpineF#1Status opracowano wyjątkowy system zarządzania zegarem głównym.

Rdzeń systemu zarządzania zegarem głównym, OCXO DuCULoN®, może pochwalić się najwyższym na świecie poziomem precyzji częstotliwości, w pełni synchronizując transmisję między jednostką główną a procesorem dźwięku za pomocą jednego zegara. Zmniejsza to ilość błędów jitter w transmisji audio.

OCXO to oscylator kwarcowy z systemem kontroli temperatury, po raz pierwszy zastosowany w samochodowym systemie audio. Zwiększa on precyzję dźwięku dzięki konstrukcji zawierającej dwa kryształy umieszczone w dedykowanej obudowie z ulepszoną izolacją cieplną, która zwiększa charakterystykę częstotliwościowo-temperaturową z ±50ppm (części na milion) do ±0,1ppb (części na miliard) dzięki zautomatyzowanemu systemowi kontroli temperatury.

Aby w pełni wykorzystać to precyzyjne urządzenie, zostało ono skonfigurowane do bezpośredniego funkcjonowania jako zegar konwersji cyfrowo analogowej (DA) w przetworniku DAC ES9038PRO używanego do uzyskania rozdzielczości 384 kHz/32 bit. Minimalizuje to pogorszenie jakości dźwięku spowodowane przez fluktuacje zegara i zapewnia konfigurację, która dostarcza pełny potencjał dźwięku o wysokiej rozdzielczości.

Synchronizacja nadchodzącego dźwięku

W tradycyjnych samochodowych systemach audio odległość od słuchacza jest asymetryczna po lewej i prawej stronie, w zależności od rozmieszczenia głośników i pozycji siedzenia, co wymaga bardzo precyzyjnego dostrojenia w celu zoptymalizowania jakości dźwięku.

AlpineF#1Status jest wyposażony w cztery wysokiej jakości cyfrowe procesory dźwięku działające z częstotliwością do 1GHz/64bit, zapewniając możliwości przetwarzania zbliżone do procesora komputerowego o dużej mocy w celu

uzyskania dokładnego dostrojenia dźwięku. Dzięki temu AlpineF#1Status może dokonywać regulacji wyrównania czasu z dokładnością około 0.9 mm, co stanowi poprawę w porównaniu z odpowiednikiem około 7.2 mm, który jest najmniejszą jednostką możliwą do uzyskania w istniejących produktach.

4-drożny system i synchronizacja każdego głośnika

Konwencjonalne głośniki są wykonane z różnych materiałów a w konstrukcji dostosowane do przenoszenia całego pasma dźwięku, podczas gdy systemy głośników komponentowych składają się z materiałów i konstrukcji zaprojektowanych dla ich indywidualnego pasma przenoszenia. Na przykład, cienkie membrany są lekkie i nadają się do odtwarzania szybkich wysokich dźwięków, ale mają zmniejszoną sztywność. Tymczasem bardzo sztywne membrany nadają się do niskich tonów, ale są grube i ciężkie i nie nadają się do odtwarzania wysokich częstotliwości.

AlpineF#1Status wykorzystuje wysokiej jakości tworzywo sztuczne wzmocnione włóknem węglowym (CFRP) w każdym głośniku, które w pełni synchronizuje tony głośników poprzez ujednolicenie materiału membrany każdego głośnika. CFRP jest lekki jak plastik, ale bardzo sztywny jak aluminium. Ten materiał zaprojektowany dla przemysłu lotniczego jest wystarczająco wszechstronny, aby można go było stosować w zakresie od niskiego do bardzo wysokiego pasma i zapewnia najlepsze parametry membrany, aby osiągnąć pełną specyfikację dźwięku o wysokiej rozdzielczości.

Zawieszenie głośników wykorzystuje opatentowaną „podwójną krawędź”, zapewniającą doskonałą jakość dźwięku o wysokiej rozdzielczości. Łącząc opatentowane przez firmę Alpine technologie głośnikowe, w tym obwody magnetyczne DDDrive, DDLinear i DualEmission zmniejszające zniekształcenia między głośnikami, dokładnie przekształcają one przychodzący sygnał elektryczny w ruch membrany. W rezultacie pasmo przenoszenia każdego głośnika AlpineF#1Status obejmuje szerszy zakres niż kiedykolwiek wcześniej, zapewniając większą wydajność każdego komponentu systemu.

Dostępność

Sprzedaż rozpocznie się jesienią. Szczegóły zostaną podane na stronie internetowej każdego regionu do początku jesieni.

AlpineF#1Status jest dostępny w sprzedaży wyłącznie jako kompletny system, komponenty nie są dostępne pojedynczo.

Porównanie specyfikacji mediów

CD 44.1kHz×16bit×2ch Ilość danych przesyłanych na sekundę

1,411Kbps

Ogólny dźwięk o wysokiej rozdzielczości 96kHz×24bit×2ch Ilość danych przesyłanych na sekundę

4,608Kbps (3.3 razy większa wydajność niż CD)

Wysokiej jakości dźwięk o wysokiej rozdzielczości 192kHz×24bit×2ch Ilość danych przesyłanych na sekundę

9,216Kbps (6.5 razy większa wydajność niż CD)

Najwyższa specyfikacja w chwili obecnej

Może być odtwarzany przez AlpineF#1Status

(Pierwszy w branży car audio)

384kHz×32bit×2ch Ilość danych przesyłanych na sekundę

24,576Kbps (17.4 razy większa wydajność niż CD)

 

Kategorie: NOWOŚCI

Skomentuj