ANNA MARIA JOPEK: POLANNA, SOBREMESA, HAIKU

ANNA MARIA JOPEK: POLANNA, SOBREMESA, HAIKU
14 października ukażą się jednocześnie aż trzy nowe albumy czołowej polskiej wokalistki Nie ma wątpliwości, że jesień będzie należała do Anny Marii Jopek, której wytwórnia przygotowała trzy różne w klimatach wydawnictwa. "Polanna" jest zainspirowana polską tradycją muzyczną; AMJ interpretuje na tej płycie twórczość m.in. Wacława z Szamotuł, Moniuszki, Karłowicza i Szymanowskiego. Aranże są dziełem Krzysztofa Herdzina oraz Gila Goldsteina, a wśród gości słynny Gonzalo Rubalcaba i Maria Pomianowska. "Haiku" z kolei to projekt będący efektem poszukiwania elementów wspólnych dla kultury polskiej i japońskiej. Album nagrany z udziałem Makoto Ozone, najwybitniejszego pianisty jazzowego z Kraju Kwitnącej Wiśni. Audiofilska realizacja dźwiękowa jest dziełem Tadeusza Mieczkowskiego. "Sobremesa" - ostatnia z trzech zapowiadanych płyt - jest wyrazem fascynacji Portugalią i Lizboną, która dla AMJ stała się drugim domem. Polskiej wokalistce towarzyszą postaci legendarne dla portugalskojęzycznej kultury - Camane, Paulo de Carvalho czy Ivan Lins. Wszystkie trzy wydawnictwa będą dostępne w specjalnej pojedynczej edycji. Pełna informacja wytwórni Universal, która wprowadza do sprzedaży produkcje AMJ - poniżej.    

POLANNA: poszukiwania istoty duszy polskiej w muzyce, w aranżach wielokrotnego zdobywcy nagrody Grammy Gila Goldsteina i Krzysztofa Herdzina. W powstałym specjalnie na ten projekt zespole między innymi: kubański mistrz fortepianu, Gonzalo Rubalcaba, wielka dama polskiego folku Maria Pomianowska i klasyczny wiolonczelista Rafał Kwiatkowski. Gościnnie Stanisław Soyka.
Nowe spojrzenie na piękne i ważne momenty w dziejach naszej muzyki. Od Wacława z Szamotuł, przez stare pieśni ludowe, Stanisława Moniuszkę, Mieczysława Karłowicza aż po Karola Szymanowskiego i Skaldów. Wśród utworów także kompozycja premierowa.
Album został nagrany w studiu Radia Gdańsk. Zgrywał nagradzany Grammy Joe Ferla w nowojorskim studiu MRS, z pomocą znanego z Pat Metheny Group Steve’a Rodby.

HAIKU: próba odnalezienia wspólnego zbioru dla tradycji muzyki polskiej i japońskiej. Projekt nagrany i firmowany wspólnie z najwybitniejszym japońskim artystą jazzowym, pianistą Makoto Ozone. Gościnnie na bambusowych fletach artysta teatru Kabuki: Tomohiro Fukuhara. Wśród utworów kompozycje premierowe.
Album audiofilsko nagrany i zgrany przez Tadeusza Mieczkowskiego w warszawskim studiu Sound and More. AMJ była na trasach w Japonii już sześciokrotnie, grając w najważniejszych salach całego kraju. Kolejne koncerty w grudniu i styczniu 2012, po premierze albumu w Tokio.

SOBREMESA: „deser” po wymagających, wyrafinowanych daniach głównych. Historie z Lizbony, gdzie AMJ znalazła „drugi dom” od kilku lat. Zbiór ukochanych piosenek AMJ ze świata kultury portugalskiej, z „Luzofonii”. Wśród gości bez wątpienia najwięksi artyści tej sztuki: między innymi „Książe Fado” Camane, charyzmatyczne głosy z Wysp Zielonego Przylądka: Sara Tavares i Tito Paris, legendarny pieśniarz portugalski Paulo de Carvalho, angolański multiinstrumentalista i wokalista Yami czy kultowy brazylijski kompozytor i wokalista Ivan Lins.
Wśród utworów trzy piosenki premierowe (także popularny już duet z Tito Parisem: „Tylko Tak Mogło Być”) i powstałe specjalnie na ten projekt polskie słowa do luzofońskich melodii. AMJ śpiewa także po portugalsku, momentami nawet w criolo i kimbundu.
Album nagrany został w Lizbonie ze stworzonym specjalnie na tę okazję multikulturowym zespołem, z którym AMJ ruszy w trasę po Polsce w listopadzie. Zgrywał reżyser dźwięku Michaela Franksa, Scott Petito w NRS Studio, Woodstock, NY.

Te trzy albumy będą dostępne także w specjalnym pojedynczym wydawnictwie, gdzie muzyce towarzyszy fotograficzna opowieść w stu kadrach o minionych trzech latach, jakie dzielą nas już od epoki „ID” i premiery książki / płyty : „Dwóch Serduszek”.

Producentem wykonawczym całego wielotomowego przedsięwzięcia, współproducentem muzycznym „Polanny” i „Sobremesy”, fotografem i współtwórcą szaty graficznej wszystkich albumów, a także autorem ośmiu nowych tekstów na płytę „Sobremesa” oraz premierowej piosenki na „Polannę” jest Marcin Kydryński.

Kategorie: NOWOŚCI

Skomentuj