APPLE AIRPLAY: REVOLUTION No.2

APPLE AIRPLAY: REVOLUTION No.2

Marantz Melody – pierwszy system muzyczny z modułem AirPlay
Steve Jobs w coraz większym stopniu wpływa na rynek hi-fi

Specjaliści z firmy iSuppli, specjalizującej się w badaniach rynku elektronicznego, uważają, że nowa technologia Apple – AirPlay – zdominuje w najbliższych latach rozwój sprzętu audio tak, jak w swoim czasie zrobił to iPod.

AirPlay to specjalny moduł, który może być instalowany w kolumnach głośnikowych, stacjach dokowych, tunerach, amplitunerach i serwerach muzycznych. Dzięki niemu możliwy jest bezprzewodowy odbiór muzyki nadawanej nie tylko za pośrednictwem iTunes, iPodów, iPhonów, iPadów i iTouchów, ale także serwisów muzycznych typu Shoutcast, Pandora czy Last.fm oraz internetowych radiostacji. Sygnał dociera do wszystkich domowych urządzeń z zaimplementowanym modułem, co powoduje, że bardzo łatwo zintegrować je w jeden system, który może być zdalnie sterowany np. przez iPhone’a, wyposażonego w odpowiednią aplikację.

Technologia AirPlay jest oparta na rozwiązaniach dobrze znanego AirPort Express, udało się jednak znacznie ograniczyć jej koszty. Firma Jobsa nawiązała współpracę z koncernem BridgeCo w celu jak najszybszego umieszczenia modułu w różnego rodzaju urządzeniach elektroniki użytkowej. Zainteresowanie wynalazkiem Apple’a wyraził już Marantz, Denon oraz Bowers&Wilkins. Na rynku są pierwsze konstrukcje zaopatrzone w AirPlay – należy do nich m.in. widoczny na zdjęciu kombajn Marantz Melody oraz najnowsze amplitunery Denona, przygotowane m.in. do odtwarzania bezstratnych formatów Apple’a.

Kategorie: NOWOŚCI

Skomentuj