APPLE MUSIC 24/96

APPLE MUSIC 24/96
Czy amerykańska firma uruchomi w przyszłym roku wysokorozdzielczy streaming?

Taka informacja pojawiła się niedawno w japońskim serwisie Macotacara, który powołuje się na źródła wewnątrz Apple. Amerykański koncern – według tych doniesień – pracuje obecnie nad streamingiem w jakości 24/96, który miałby zaistnieć jako opcja w usłudze Apple Music. Serwis przypomina, że terminal Lightning stosowany w sprzęcie z systemem iOS 9 może transferować sygnał na poziomie 24/192. O prawdopodobieństwie uruchomienia streamingu HD ma również świadczyć fakt, iż wielu producentów sprzętu audio klasy hi-end zamierza wprowadzić do swoich katalogów na 2016 r. przewody Lightning.

Apple bynajmniej nie jest pionierem w tej dziedzinie, jednakże z uwagi na swoje możliwości może przyspieszyć rynkowe powodzenie 24-bitowego strumieniowania. Na początku ubiegłego roku udane próby z usługą tego rodzaju przeprowadził TIDAL, który wykorzystał technologię MQA opracowaną przez Meridiana. Pozwala ona na przesył gęstej muzyki w plikach tylko niewiele większych niż MP3. Potrzebny jest jednak interfejs z aplikacją MQA. Wiele wskazuje na to, że TIDAL poważnie myśli o komercyjnym zastosowaniu tego wynalazku już w 2016 r., przy czym nie zamierza podnosić ceny za wersję HD ponad cenę za obecną opcję Hi-Fi.

Dla pełnego obrazu rynku serwisów HD trzeba dodać, że w ubiegłym roku NAXOS zainaugurował działalność portalu Classics Online, który oferuje przy wykorzystaniu rozwiązań OraStream strumieniowanie 24/96, z powodzeniem rozwija się również portal PrimeSeat, zainicjonwany przez Korga i Sony, który proponuje transmisje i audycje DSD. Portal ten transmitował w tym roku w tym standardzie m.in. koncert laureatów XVII Konkursu Chopinowskiego.

Kategorie: NOWOŚCI

Skomentuj