ARCTIC RIFF NA ŻYWO

ARCTIC RIFF NA ŻYWO
Marcin Wasilewski Trio i Joe Lovano zagrają razem na jednej scenie

Najsłynniejsze w świecie polskie trio jazzowe i najlepszy saksofonista tenorowy świata ruszają w trasę koncertową po Europie i Polsce. Po prawie półtora roku od premiery wspólnego albumu Arctic Riff Joe Lovano ponownie dołącza do polskiego Tria i już w listopadzie po raz pierwszy na polskich scenach zagrają na żywo w pełnym składzie.

Album tria Wasilewskiego z Joe Lovano Arctic Riff ukazał się w czerwcu 2020 r. Był to czas, który z powodu pandemii nie sprzyjał spotkaniom artystów z publicznością, ale płyta spotkała się entuzjastycznym przyjęciem znawców jazzu na całym świecie. Arctic Riff zebrał kilkadziesiąt znakomitych recenzji w różnych krajach i znalazł się na liście „Top New Releases of 2020” opracowanej przez krytyków prestiżowego amerykańskiego magazynu Jazz Times.

Lider tria – pianista i kompozytor Marcin Wasilewski – po raz pierwszy zaprosił do współpracy Joe Lovano, ikonę amerykańskiego jazzu, giganta saksofonu tenorowego, laureata m.in. amerykańskiej Nagrody Muzycznej Grammy, zwycięzcę zeszłorocznego plebiscytu magazynu Down Beat na najlepszego saksofonistę tenorowego. Kreatywna kooperacja polskiego żywiołowego zespołu Marcin Wasilewski Trio i obdarzonego głębokim brzmieniem amerykańskiego saksofonisty Joe Lovano od razu zaowocowała muzyką, w której liryzm i siła wydają się być idealnie zrównoważone. Wspólny projekt muzyków przedstawia nowe kompozycje Wasilewskiego i Lovano, kolektywne improwizacje pełne zaangażowania każdego z muzyków zespołu, jak również standard Carli Bley – Vashkar.

W październiku niezwykły polsko-amerykański kwartet, w którym obok Lovano i Wasilewskiego wstąpią kontrabasista Sławomir Kurkiewicz i perkusista Michał Miśkiewicz, rozpocznie po pandemicznej przerwie występy na najlepszych europejskich jazzowych scenach festiwalowych. Wystąpi m. in. na GetCloser w Budapeszcie, w fińskim Espoo na April Jazz Festival, następnie podczas Belgrad Jazz Festival, JazzMi Festival w Mediolanie, Veneto Jazz w Wenecji, Roma Jazz Festival, odwiedzi także Palermo i Katanię na Sycylii oraz hiszpańską Sewillę i Puerto Real (Kadyks). Już od 8 listopada muzyka z Artic Riff zabrzmi podczas serii koncertów w Polsce – w Warszawie, Poznaniu, Szczecinie, Gdańsku, Krakowie i Katowicach.

Naszą trasę z Joe Lovano planowaliśmy na jesień zeszłego roku, ale wszystkie koncertowe plany pokrzyżowała pandemia. Po tak długim oczekiwaniu na wspólne występy tym bardziej cieszymy się, że zagramy razem w Europie i w Polsce – mówi Marcin Wasilewski, lider Tria. –  Granie na żywo jest dla nas zawsze najważniejsze i mamy nadzieję, że również publiczność czeka na nie tak samo jak my.

Warto dodać, że album Tria Marcina Wasilewskiego i Joe Lovano Arctic Riff, który teraz będzie można usłyszeć na żywo podczas trasy koncertowej, wydała jedna z najważniejszych w świecie jazzu wytwórnia – ECM RECORDS z Monachium, a został on nagrany we francuskim Studio La Buissonne i wyprodukowany przez Manfreda Eichera.

Współorganizatorem całej trasy koncertowej Arctic Riff jest Fundacja Muzyki Filmowej i Jazzowej, znana m. in. z organizacji krakowskiego konkursu i Festiwalu Jazz Juniors (Trio M. Wasilewskiego jest jednym z laureatów 3. miejsca w 1991 r.). Trasa koncertowa Arctic Riff Tour 2021 została dofinansowana ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz jest realizowana we współpracy z Instytutem Adama Mickiewicza, Instytutami Polskimi w Budapeszcie, Madrycie i Rzymie, Akademią Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach i Centrum Kongresowym ICE Kraków oraz Fundacją Zbigniewa Seiferta.

Bilety na koncerty w Polsce można nabyć na stronach: teatrroma.pl, ticketmaster.pl, biletyna.pl, bilety.fm, w kasie Filharmonii Bałtyckiej oraz sklepach sieci Media Markt.

Koncerty Marcin Wasilewski Trio & Joe Lovano w Polsce

8 listopada – Teatr Roma w Warszawie

9 listopada – Aula Artis w Poznaniu
10 listopada – Filharmonia w Szczecinie

11 listopada – Filharmonia Bałtycka w Gdańsk

12 listopada – ICE w Krakowie
13 listopada – Akademia Muzyczna w Katowicach

Więcej informacji na temat trasy i jubileuszu

www.marcinwasilewskitrio.com
facebook.com/marcinwasilewskitrio.official

facebook.com/goodwalkmusic

O ARTYSTACH

Marcin Wasilewski Trio

Marcin Wasilewski Trio to niekwestionowana gwiazda polskiego jazu i najbardziej znane na świecie polskie trio jazzowe. Zespół od ponad 25 lat występujący w niezmiennym składzie: Marcin Wasilewski (fortepian), Sławomir Kurkiewicz (kontrabas), Michał Miśkiewicz (perkusja) jest niekwestionowaną gwiazdą polskiego jazzu oraz jest uznawany przez międzynarodowych krytyków za jedną z najwybitniejszych i najbardziej unikalnych formacji jazzowych swojego pokolenia, ciesząc się jednocześnie uznaniem fanów jazzu na całym świecie.

Nagrywają dla prestiżowej wytwórni ECM Records. Dotychczas cztery spośród siedmiu nagranych dla ECM Records albumy otrzymywały nagrodę Fryderyka jako Album Roku Jazz i zawsze zbierają znakomite recenzje nie tylko w jazzowej prasie zagranicznej na całym świecie,  a Marcin Wasilewski już pięć razy odbierał statuetkę jako Artysta Roku w jazzie.

W roku 2019 muzycy obchodzili 25 lat współpracy artystycznej, co zbiegło się z 50 rocznicą założenia przez Manfreda Eichera wytwórni ECM Records, a także z 50 rocznicą śmierci Krzysztofa Komedy, którego muzyka ma szczególne miejsce w historii Tria.

Muzycy Tria przez ponad 20 lat współpracowali z Tomaszem Stańko w jego Kwartecie (przez 15 lat będąc stałymi współpracownikami). Ponadto współpracowali (jako trio lub osobno) z największymi nazwiskami w jazzie, takimi jak (m.in.): Branford Marsalis, Jan Garbarek, Joe Lovano, Charles Lloyd, Al Foster, Nils Petter Molvær, Manu Katché, Dino Saluzzi, Bobo Stenson i wielu innych w tym cała czołówka polskich artystów jazzowych.

www.marcinwasilewskitrio.com

Joe Lovano

Saksofonista, kompozytor, pedagog, artysta nagrywający. Zdobywca nagrody Grammy za album „52nd Street Themes” oraz 14 innych nominacji do nagrody Grammy.

Niezliczoną ilość razy wygrywał w dorocznym plebiscycie krytyków i czytelników prestiżowego magazynu Down Beat jako Saksofonista Tenorowy, Muzyk Roku, Album Jazzowy Roku i Potrójne Korony od Downbeat. Otrzymał również wiele nagród od Jazz Times i Stowarzyszenia Dziennikarzy Jazzowych w dziedzinie Saksofonu Tenorowego, Albumu Roku i Muzyka Roku.

Od 2001 roku kieruje Gary Burton Chair in Jazz Performance, a od 2009 roku jest członkiem-założycielem Global Jazz Institute w Berkley, kierowanym przez Danilo Pereza. Jest gościnnym wykładowcą na Uniwersytecie Nowojorskim w programie jazzowym, Juilliard i Manhattan School of Music oraz jako klinicysta na uniwersytetach na całym świecie.

Od 1991 Lovano nagrywał jako lider dla wytwórni Blue Note Records. „Joe Lovano Quartet: Classic! Live at Newport”z udziałem Hanka Jonesa został nagrany w 2005 roku i wydany w 2016 roku, jako jego  25. nagranie dla wytwórni.  Joe występował i nagrywał z największymi znakomitościami jazzu. Na tej liście są tak wybitni artyści, jak m. in. Woody Herman, Mel Lewis, Bob Brookmeyer, Paul Motian, Bill Frisell, Tony Bennett, Abbey Lincoln, Charlie Haden, John Scofield, Herbie Hancock, Dave Holland, Hank Jones, Dave Liebman, Dave Douglas, Judi Silvano, Ravi Coltrane, Chucho Valdez, Diana Krall, Ornette Coleman i wielu innych.

Ponadto kompozytor Mark Anthony Turnage napisał Koncert na saksofon i orkiestrę kameralną dla Joe zatytułowany „A Man Descending”, który był wykonywany na całym świecie, a Maestro Michael Abene zaaranżował album złożony w całości z Lovano pt. „Symphonica” dla WDR Symphonic Orchestra i Big Band, który został wydany w Blue Note i otrzymał nominację do nagrody Grammy.

Joe Lovano kontynuuje odkrywanie nowych horyzontów w świecie muzyki jako solista, lider zespołu i kompozytor. Od 2019 roku nagrywa swoje projekty dla wytwórni ECM Records.

www.joelovano.com

Foto Marcin Wasilewski Trio and Joe Lovano © Sam Harfouche ECM Records

Kategorie: MUZYKA, NOWOŚCI

Skomentuj