ASTELL & KERN AK70

ASTELL & KERN AK70
Budżetowy model koreańskiej firmy, która ustawiła się na pozycji lidera w segmencie hajendowych odtwarzaczy przenośnych

W ubiegłym miesiącu podczas Targów Hi-End Show w Monachium Astell&Kern przedstawił AK300 – odtwarzacz audio wysokiej rozdzielczości.
W zeszłym tygodniu miał miejsce kolejny debiut – w Japonii zaprezentowano nowe urządzenie Astell&Kern AK70. W tym samym tygodniu premiera modelu miała miejsce również w Polsce.

Choć AK300 został wprowadzony jako bardziej przystępny cenowo brat modeli AK320 oraz AK380, to tym razem producent zaprezentował model AK70 w jeszcze bardziej przystępnej cenie celując w segment „entry level”. Mimo to nie ma wątpliwości, że to ciągle bardzo luksusowy model.

Jednocześnie, aby podkreślić walory dźwiękowe odtwarzacza, zaprezentowano nowe słuchawki douszne wysokiej klasy AK T8iE drugiej generacji, które powstały w kooperacji z firmą Beyerdynamic. Nowy model słuchawek zawiera okablowanie ze srebra z bardzo solidnym oplotem. Zmieniono również cewkę w przetwornikach.

Astell&Kern AK70 nie jest – jakby się wydawało – okrojoną wersją w stosunku do pozostałych urządzeń producenta. Okazuje się bowiem np., że jest pierwszym graczem od Astell&Kern zarówno ze złączem USB (OTG), jak i wyjściem optycznym. Pozwala to nie tylko na podłączenie urządzenia jako karty dźwiękowej do komputera PC/MAC i wyprowadzenie dźwięku wysokiej rozdzielczości z pominięciem karty dźwiękowej komputera, ale również możliwość podłączenia innych zewnętrznych urządzeń audio bezpośrednio do portu USB w AK70. Z kolei wyjście optyczne umożliwia podłączenie przez użytkownika preferowanego DAC-a.

Astell&Kern AK70 może być atrakcyjną propozycją dla użytkowników np. Chord Mojo. Cyfrowe wyjścia audio na Toslink oraz USB są w stanie przetwarzać sygnał DSD 2.8/5.6MHZ (przez DoP) oraz PCM aż do 384kHz. Ta funkcja jest już teraz również możliwa po aktualizacji firmware dla pozostałych modeli serii 3XX oraz 2XX.

Według danych producenta, Astell&Kern AK70 jest 29% lżejszy, 17% mniejszy i 1.9mm cieńszy niż poprzedni model z tego segmentu – AK100 II. W odróżnieniu od najtańszego odtwarzacza z oferty AK Junior – AK70 posiada dodatkowo zbalansowane gniazdo słuchawkowe 2.5mm, umieszczone zaraz obok standardowego 3,5 mm. Dzięki temu otrzymujemy moc wyjściową do 2.3Vrms – czyli taką samą jak w najwyższym modelu z linii AK380. Wewnątrz wbudowano układ DAC Cirrus Logic CS4398, czyli ten sam co w AK100 II, ale już nie ten sam co w AK300.

Astell&Kern AK70 wspierany jest przez oprogramowanie AK Connect, które umożliwia działanie jako serwer DLNA i streaming muzyki za pomocą wbudowanego WiFi.

Astell&Kern AK70 wyposażony jest w 64 GB pamięci wewnętrznej i gniazdo kart microSD.

Uwaga: AK70 jest kompatybilny z AK [CD] Ripper ale nie jest kompatybilny z AK [winyl] Recorder.

Podobnie jak w AK Jr. w komplecie brak jest pokrowca, który będzie można nabyć oddzielnie za dodatkową opłatą.

Astell&Kern AK70 będzie można już kupić na początku w lipca w cenie 2699 zł brutto, a słuchawki AK T8iE MKII w cenie 4999 zł brutto.

O producencie

Producentem Astell&Kern jest koreańska firma Iriver LTD. Powstała w 1999 z inicjatywy Reigncom Ltd jako osobna spółka stawiająca sobie za cel podbój rynku cyfrowych odtwarzaczy audio pod marką Iriver. Oferując produkty o wysoce zaawansowanej technologii, a jednocześnie proste w obsłudze, szybko stała się liderem na arenie urządzeń cyfrowych. Nowa marka producenta pod nazwą Astell&Kern została powołana do życia w roku 2012 reprezentując urządzenia przenośne klasy Hi-Fi oraz Hi-End dla bardzo wymagających użytkowników. Pierwsze urządzenia od razu odniosły sukces na rynkach w Europie, Azji i Ameryce wyznaczając jednocześnie nowy, rewolucyjny kierunek rozwoju urządzeń cyfrowych.

Kategorie: NOWOŚCI

Skomentuj