AUDIOQUEST DRAGONFLY BLACK & DRAGONFLY RED

AUDIOQUEST DRAGONFLY BLACK & DRAGONFLY RED
AudioQuest wprowadza na rynek dwie nowe konstrukcje: DragonFly Black i DragonFly Red. Obydwa modele łączą w sobie moduł przetwornika C/A, wzmacniacza słuchawkowego i przedwzmacniacza oraz mogą współpracować z komputerami oraz urządzeniami przenośnymi, np. smartfonami. Nowe konstrukcje obsługują dźwięk wysokiej rozdzielczości i różnią się od siebie m.in. układem regulacji głośności – analogowym w DragonFly Black i cyfrowym bit-perfect w DragonFly Red

Firma AudioQuest wprowadzając w 2012 r. pierwszy model DragonFly, połączyła w niewielkiej obudowie przetwornik cyfrowo-analogowy USB, przedwzmacniacz i wzmacniacz słuchawkowy, który zrewolucjonizował świat cyfrowej muzyki. Dzięki tej innowacyjnej konstrukcji, omijającej standardowe obwody audio urządzeń źródłowych, wszyscy miłośnicy wysokiej jakości muzyki mogli zamienić swoje komputery w prawdziwe źródło dźwięku hi-fi. Teraz AudioQuest przedstawia nową generację urządzenia, dostępną w dwóch wersjach. DragonFly Black i DragonFly Red współpracują z komputerami i laptopami z Windows lub Mac OS X, a dodatkowo pozwalają uzyskać prawdziwy dźwięk hi-fi również z urządzeń przenośnych, smartfonów i tabletów, z systemem Android oraz iOS. Rozszerzenie użyteczności o obsługę urządzeń przenośnych może wróżyć rynkowy sukces, podobny do tego, jaki był udziałem starszej konstrukcji.

Najnowsze modele są niezwykle łatwe w użytkowaniu. Wystarczy podłączyć DragonFly Black lub DragonFly Red do portu USB źródła dźwięku – komputera, laptopa, smartfonu lub tabletu. Współpracę z iUrządzeniami umożliwia przejściówka ze złącza Lightning na USB (Apple camera adapter), w przypadku urządzeń z systemem Android wymagany jest adapter AudioQuest DragonTails USB. Do znajdującego się na przeciwległym końcu DragonFly’ów złącza mini-jack można podpiąć praktycznie dowolny sprzęt – słuchawki, aktywne kolumny głośnikowe, system audio – i w ten sposób natychmiast zyskać możliwość rozkoszowania się pięknym brzmieniem muzyki, z czystszym, bardziej naturalnym i piękniejszym dźwiękiem.

Sercem nowych modeli są udoskonalone, 32-bitowe przetworniki C/A ESS Sabre. DragonFly Red wyposażony został w zaawansowany układ 9016, w DragonFly’u Black projektanci zastosowali układ 9010. Moduły te cechują się wysoką mocą obliczeniową i precyzją obróbki sygnału audio, dzięki czemu gwarantują naturalnie detaliczne, bardziej rzeczywiste brzmienie. Kompatybilność najnowszych modeli AudioQuesta ze smartfonami i tabletami Android oraz Apple to zasługa całkowicie nowego, zaawansowanego mikrokontrolera USB. Układ Microchip PIC32MX pobiera o 77 proc. mniej prądu niż jego poprzednik, co przekłada się na znikomy wpływ na czas pracy urządzenia źródłowego w przypadku zasilania bateryjnego. Ponadto nowy mikrokontroler wyróżnia się jeszcze lepszym stosunkiem sygnału do szumu.

Kolejnymi różnicami pomiędzy najnowszymi konstrukcjami AudioQuesta są poziom napięcia wyjściowego i moduł regulacji głośności. DragonFly Red uzyskuje napięcie 2,1 V, dzięki czemu z łatwością współpracuje z dowolnymi modelami słuchawek, nawet tymi o niskiej skuteczności oraz konstrukcjami o dużym zapotrzebowaniu na energię. Ponadto zastosowany wzmacniacz słuchawkowy ESS umożliwia precyzyjną (bit-perfect) cyfrową regulację głośności. W modelu DragonFly Black napięcie wyjściowe wynosi 1,2 V, co pozwala napędzić szeroką gamę nowoczesnych słuchawek o wysokiej efektywności. Urządzenie wyposażone jest w wysokiej klasy wzmacniacz słuchawkowy i analogową regulację poziomu głośności, takie samo rozwiązanie, jak w modelu DragonFly 1.2.

Najnowsze modele obsługują rozdzielczość do 96 kHz/24 bitów. Dzięki temu DragonFly Black i DragonFly Red są bardzo łatwe w użyciu i bez konieczności pobierania oraz instalowania nowych sterowników pozostają w pełni kompatybilne z komputerami PC. Ponadto DragonFly’e zostały zaprojektowane tak, aby zachować najwyższą jakość dźwięku, niezależnie od źródła. Czy to będzie muzyka z serwisu YouTube, Spotify lub Tidal, czy też nagrania z płyty CD lub najnowsze pliki wysokiej rozdzielczości – wersje Black i Red gwarantują niesamowite emocje muzyczne.

O wyjątkowości najnowszych modeli AudioQuest decyduje również bezpłatna aplikacja komputerowa dla Windows i Mac OS X, za pomocą której można zaktualizować oprogramowanie DragonFly’ów. Po pojawieniu się nowych rozwiązań w aplikacjach służących do odtwarzania muzyki lub, np. protokołach strumieniowania, użytkownicy wersji Black i Red będą mogli zainstalować te udoskonalenia w swoim urządzeniu.

Pierwsza generacja DragonFly, która zadebiutowała już cztery lata temu, natychmiast została entuzjastycznie przyjęta zarówno przez wymagających miłośników muzyki, jak i ekspertów związanych z branżą audio. Ta wyjątkowa konstrukcja, która stworzyła pomost pomiędzy audiofilami i miłośnikami muzyki otwartymi na komputerowe źródła dźwięku, była ceniona m.in. za swoją wszechstronność i ogromny postęp w odwzorowaniu cyfrowych nagrań. Zalety te w połączeniu z niezwykle atrakcyjną ceną sprawiły, że DragonFly 1.2 zdobył wiele tytułów i nagród, m.in. „Computer Audio Component of the Year” i „Budget Component of the Year” (Stereophile), „Digital Product of the Year” (Tone Audio) – wszystkie już w 2012 r. – oraz przyznaną przez redakcję magazynu „What Hi-Fi?” nagrodę „Product of the Year” w 2014 r.

DragonFly Black i DragonFly Red pojawią się w sprzedaży w maju br. Pierwszy z modeli występuje w czarnej wersji kolorystycznej, drugi w czerwonej. Ceny detaliczne DragonFly’a Black i DragonFly’a Red wynoszą odpowiednio 444 zł i 888 zł.

Kategorie: NOWOŚCI

Skomentuj