AUDIOVECTOR QR

AUDIOVECTOR QR
Do sprzedaży wchodzi długo zapowiadana seria QR, która jest sukcesorem linii X3.

W nowej serii zastosowano szereg zmian, z których najbardziej charakterystyczną jest zastosowanie głośnika AMT (Air Motion Transformer) zamiast tradycyjnego tweetera kopułkowego. Sześciocalowe jednostki odpowiedzialne za niskie i średnie częstotliwości mają membrany wykonane z aluminium w technologii kanapkowej. Obudowy kolumn z serii QR wykonano z gęstego HDF-u, czyli materiału bardziej odpornego na rezonanse niż tradycyjny MDF stosowany w większości zestawów głośnikowych w zbliżonej cenie. Pierwszymi modelami z nowej linii, jakie pojawią się na rynku, będą monitory QR1 i średniej wielkości podłogówki QR3. Dostępne są trzy wersje kolorystyczne – biały matowy, czarny lakier fortepianowy oraz nowość w ofercie Audiovectora – naturalna okleina w kolorze ciemnego orzecha.

Modele QR1 i QR3 mają obudowy wentylowane, jednak w monitorach zamiast klasycznego portu bas-reflex zastosowano elegancki, szczelinowy tunel umieszczony z przodu, a jeśli chodzi o model podłogowy, wszystko wskazuje na to, że zdecydowano się na port dmuchający w dół – w kierunku odsuniętego od obudowy cokołu stabilizującego. Szczelinowy port wentylacyjny w modelu QR1 zajmuje mniej miejsca niż typowy, okrągły tunel, co pozwoliło zmniejszyć fizyczne rozmiary kolumn i uczynić ich wygląd bardziej atrakcyjnym.

W nowych kolumnach zastosowano bardzo zaawansowane technicznie przetworniki. Głośniki nisko-średniotonowe są jednostkami o długim skoku i zostały wyposażone w podwójne magnesy. Ich membrany mają trójwarstwową konstrukcję kanapkową składającą się z zewnętrznych warstw aluminium, zaś środkowa warstwa wykorzystuje klej o konsystencji pianki, którego zadaniem jest przeciwdziałanie rezonansom. Według zapewnień producenta, cała membrana ma się zachowywać jak idealny tłok aż do częstotliwości 3 kHz, dlatego system ten otrzymał nazwę Pure Piston Technology. Mads Klifoth twierdzi, że większość metalowych membran w głośnikach przeznaczonych do odtwarzania niskich i średnich tonów ma bardzo nieregularne charakterystyki powyżej 1 kHz. Woofery kolumn z nowej serii QR mają być pod tym względem znacznie lepsze i nie wprowadzać niechcianych podbarwień w zakresie średnich tonów.

Wysokimi częstotliwościami w serii QR zajmie się wstęgowy przetwornik AMT, doskonale znany z innych, zwykle o wiele droższych kolumn duńskiej marki. Membranę tweetera zastosowanego w nowych kolumnach pokryto złotem, a panel czołowy wykonano z anodyzowanego aluminium w kolorze szarym, idealnie dopasowując kołnierz tweetera do obwódek głośników nisko-średniotonowych. Ciekawostką jest ochronna siatka z filtrem S-STOP zainspirowanym tweeterami stosowanymi w profesjonalnych zestawach studyjnych. Rozwiązanie takie ma znacząco zwiększać czystość i detaliczność przekazu.

Kolumny z serii QR pojawią się w sprzedaży już we wrześniu i będą objęte 5-letnim okresem gwarancyjnym.

QR1 będą kosztowały 4490 zł, a QR3 – 7990 zł. W grudniu do sprzedaży mają trafić także aktywne wersje obu modeli.

Kategorie: NOWOŚCI

Skomentuj