BACH: KUNST DER FUGE – KIMIKO ISHIZAKA

BACH: KUNST DER FUGE – KIMIKO ISHIZAKA
Czy jest coś lepszego niż Bach? Owszem, Bach za darmo i w rozdzielczości 24/96! Pianistka Kimiko Ishizako właśnie opublikowała swój najnowszy album z nagraniem "Sztuki fugi" Jana Sebastiana Bacha i pozwala go pobrać bezpłatnie.

Szaleństwo? Bynajmniej. Artystka skutecznie zebrała niezbędne pieniądze na publikację tej płyty podczas kampanii crowdfundingowej, dzięki czemu teraz może rozdawać go za bezpłatnie. To już kolejny projekt tego rodzaju wykonany przez japońsko-niemiecką artystkę – wcześniej w ten sam sposób wydała „Wariacje Goldbergowskie” i „Das Wohltemperierte Klavier”. Pobierając „Sztukę fugi” warto więc także zaopatrzyć się również w te dwa albumy. Są równie dobre i tak samo wzorowo nagrane jak jej najnowsze dzieło.

Wartością najnowszej „Sztuki fugi” jest jednak nie tylko bezpłatność i przykładna reżyseria dźwięku, ale także interpretacja oraz… kompletność. Jan Sebastian Bach nie dokończył swojego kompozycji – urywa się ona w środku ostatniej fugi. Jego syn, Carl Philipp Emanuel Bach, napisał na partyturze „Über dieser Fuge, wo der Name B A C H im Contrasubject angebracht worden, ist der Verfasser gestorben.” („Gdy motyw B-A-C-H pojawia się w kontratemacie, kompozytor zmarł”). Dobry Pan zawezwał go do siebie uznając najwidoczniej, że to właśnie jemu należy się wyłączność na finał. I wcale mu się nie dziwimy. Kimiko postanowiła jednak dokończyć utwór, który jest szczytowym osiągnięciem muzyki absolutnej i rozwinęła myśl Bacha do ostatniej kropki. Oczywiście, nie jest pierwszą ani ostatnią postacią podejmującą taka próbę – przed nią byli m.in. Riemann i Busoni.

Nagranie umieszczone w portalu Bandcamp ma jakość 24bit/96kHz i jest dostepne m.in. w plikach AIFF, FLAC i WAV. Zostało zrealizowane w słynnym Teldex Studio w Berlin w maju 2017 roku. Inżynierem dźwięku była Anne-Marie Sylvestre, która pracowała także nad dwoma wspomnianymi wcześniej płytami Kimiko. Pianistka zdecydowała się grać na fortepianie Bösendorfer Vienna Concert 280, który przekonał ją brzmieniem, dynamiką oraz klarownością.

foto: Intuitive Fotografie – Philippe Ramakers
Kategorie: ŁADOWNIA, MUZYKA, NOWOŚCI

Skomentuj