BANG ON A CAN

BANG ON A CAN
Prawdziwa żyła złota dla wielbicieli współczesnej muzyki poważnej - bezpłatna kolekcja pięciu albumów słynnego amerykańskiego zespołu Bang on a Can. Dziesiątki wspaniałych utworów, świetna realizacja, wykonawcy z pierwszej ligi. Płyty można legalnie pobrać w portalu Bandcamp m.in. w formatach WAV i FLAC. Bierzcie, zaciągajcie, głoście dobrą wina i szerzcie wiarę w dobrą nowoczesną muzykę

Amerykańska formacja Bang on a Can jest prawdziwą instytucją w świecie muzyki współczesnej. Powstała w 1987 roku z inicjatywy trojga kompozytorów, którymi są Julia Wolfe, David Lang i Michael Gordon (Wolfe i Lang są laureatami Nagrody Pulitzera w dziedzinie muzyki). Zespół wykonuje utwory wielu progresywnych kompozytorów i buduje swoją tożsamość wokół twórczości, która przekracza granice i gatunki. Nie ogranicza się jednak tylko do występów – zamawia nowe kompozycje, organizuje imprezy i festiwale, edukuje, kształtuje środowisko muzyczne, tworzy zręby przyszłości. Jak zauważył New York Times, BOAC gra główną rolę w wychowywaniu odbiorców, którzy nie będą zamykać się w niszach.

Początek zespołu to Marathon – całodniowy koncert, który odbył się w Dzień Matki w jednej z galerii nowojorskiego SoHo. Dzisiaj BOAC to rozbudowana organizacja działająca aktywnie na wielu polach w wymiarze międzynarodowym. „Kiedy startowaliśmy z naszym dwunastogodzinnym maratonem, podczas którego prezentowaliśmy w większości nikomu nieznaną twórczość, nie mogliśmy sobie wyobrazić, że staniemy się silnym ośrodkiem wspierającym muzykę eksperymentalną we wszystkich formach. Jesteśmy niezmiernie usatysfakcjonowani, że działamy do tej pory. To dlatego, iż wierzymy, że tworzenie nowej muzyki jest aktem utopijnym, a słuchacze potrzebują poznawać ją w jak najbardziej przekonującej postaci, w wykonaniu najlepszych artystów sięgających do najciekawszego repertuaru. Mamy w tej dziedzinie jeszcze wiele do zrobienia” – twierdzą założyciele formacji.

Obecnie zespół realizuje takie projekty, jak: doroczny Bang on a Can Marathon, The People’s Commissioning Fund (program, dzięki któremu z funduszów darczyńców zamawiane są nowe kompozycje), Bang on a Can All-Stars (zespół koncertujący podczas festiwali i w salach całego świata), Bang on a Can Summer Music Festival w MASS MoCA (program rozwoju dla młodych wykonawców i kompozytorów prowadzony przez czołowych awangardzistów), Asphalt Orchestra (radykalna forma orkiestry ulicznej, która prezentuje muzykę w nietypowych kontekstach), Found Sound Nation i OneBeat (programy tworzącę apolityczne pomosty między młodymi amerykańskimi muzykami a muzykami z krajów rozwijających, promujący nowe techniki muzyczne, prowadzony przy współpracy z Departamentem Stanu). BOAC stale współpracuje także z najlepszymi didżejami, artystami multimedialnymi, choreografami i filmowcami, czego efektem są niezwykłe kreacje pokazujące nowe rejony muzyczne i wyznaczające kierunki rozwoju współczesnej muzyki. Na swoim koncie ma wiele prawykonań kompozycji najbardziej renomowanych współczesnych twórców, wśród których znajdują się: Steve Reich, Terry Riley, Michael Nyman, John Adams, Somei Satoh, Iva Bittová, Roberto Carnevale, Ornette Coleman, Donnacha Dennehy i Bun-Ching Lam.

Zespół prowadzi własne wydawnictwo fonograficzne Cantaloupe Music specjalizujące się we współczesnej muzyce poważnej, a swoje nagrania publikował m.in. w firmach Sony, Teldec, Nonesuch czy Point Music. Polecane przez nas albumy są dostępne bezpłatnie w portalu Bandcamp. To pięć pełnowartościowych pozycji, które są znakomitą panoramą współczesnej muzyki poważnej na świecie i w Ameryce.

foto: Door Anthony Volodkin – originally posted to Flickr as Bang on a Can 2007/Steve Reich 4, CC BY-SA 2.0
Kategorie: ŁADOWNIA, NOWOŚCI

Skomentuj