BECZAŁA W DEUTSCHE GRAMMOPHON

BECZAŁA W DEUTSCHE GRAMMOPHON
Piotr Beczała podpisał kontrakt z Deutsche Grammophon! Gratulacje. Poniżej - informacja prasowa polskiego oddziału Universal Music

Wiedeń, 15 listopada 2012 roku. Piotr Beczała podpisał dziś ekskluzywny kontrakt z firmą Deutsche Grammophon. Nieprzypadkowo uroczystość ta odbyła się w Operze Wiedeńskiej, która dla Richarda Taubera – muzycznego idola polskiego tenora była “drugim domem”.

Artysta przypieczętował swój kontrakt we wspaniałym wnętrzu Sali Herbacianej Wiedeńskiej Opery. Ogłosił także, że pierwszy krążek nagrany dla wytwórni Deutsche Grammophon będzie hołdem dla zmarłego sprzed 65 laty Richarda Taubera. By podkreślić swoją fascynację tym artystą Piotr Beczała założył monokl – atrybut charakterystyczny dla wybitnego austriackiego śpiewaka.

Słynny wiedeński dom operowy był w I połowie XX wieku miejscem triumfu Richarda Taubera. Piotr Beczała także będzie miał zaszczyt wystąpić na jego scenie – wcieli się w postać Rodolfo w operze La bohème Giacomo Pucciniego (grudzień 2012).

Nowy album śpiewaka ma się ukazać w maju 2013 roku. W tym czasie Deutsche Grammophon ma w planach rozpoczęcie cyklu “150 lat operetki”, a także wspierać projekty, mające na celu tchnąć świeżość w ten jakże popularny gatunek muzyczny.

Przenikliwy, charyzmatyczny głos Taubera i jego wyśmienite nagrania były dla Piotra Beczały inspiracją, by samemu zająć się śpiewem. Jego fascynacja operą i operetką trwa od czasów studenckich i współpracy z teatrem operowym w Linzu (w tym mieście urodził się Richard Tauber). Wybór repertuaru operetkowego oraz najbardziej popularnych pieśni Taubera na swój debiutancki krążek był więc oczywisty.

Wierzę, że ta muzyka jest magiczna – wyjaśnia Piotr Beczała – melodie są ponadczasowe, przejmujące, a jednocześnie niezwykle wymagające dla śpiewaka – to spore wyzwanie, a zarazem ogromna przyjemność.

Repertuar ten bezpośrednio łączy świat operetki i pieśni Lehára, Kálmána, Stolza, Erwina i innych, z utworami popularnymi w całej Europie, a także w Polsce. Na płycie znajdzie się “Dein ist mein ganzes Herz” – sztandarowa pieśń Taubera, a także unikalna wersja “Du bist die Welt für mich”, w której Piotr Beczała śpiewa razem z…. samym Tauberem, co możliwe było dzięki użyciu najnowocześniejszej technologii. Artyście towarzyszą tak wybitni artyści jak: Anna Netrebko, Avi Avital oraz Berlin Comedian Harmonists.

Podczas podpisywania kontraktu Piotr Beczała podkreślił: Jestem absolutnie zaszczycony możliwością podążania śladami tak wielu wybitnych artystów i dołączyć do zespołu Deutsche Grammophon. Przedstawienie tej muzyki szerokiej publiczności jest moim wielkim marzeniem,, tak samo jak przypomnienie postaci jednego z najwybitniejszych śpiewaków.

Richard Tauber był określany przez sobie współczesnych mianem: śpiewaka dżentelmena – zauważa Mark Wilkinson – Prezydent Deutsche Grammophon – uważam, że podobne określenie mogłoby pasować do Piotra Beczały. Doskonały kolaż wdzięku, charyzmy i muzycznej inteligencji nie mają sobie równych. Istnieje szansa, że dzięki swoim doskonałym interpretacjom ma szansę stać się symbolem operetki naszych czasów.

Kategorie: NOWOŚCI

Skomentuj