BUSAN OPERA HOUSE

BUSAN OPERA HOUSE
Projekt biura Task Architects Jak będzie wyglądała przyszła opera w Busan, największej po Seulu metropolii Korei Południowej? Imponująco! Aglomeracja Busan (Pusan), usytuowana w południowo-wschodniej części Półwyspu Koreańskiego, liczy sobie ponad 4 mln mieszkańców i jest kojarzona głównie jako wielki (piąty na świecie) ośrodek portowy, co niekoniecznie musi być postrzegane jako atrakcja turystyczna. Władze postanowiły nieco zmienić wizerunek metropolii, a częścią tego planu jest budowa domu operowego, który ma stać się nowym symbolem miasta, atrakcją turystyczną, świadectwem najwyższych aspiracji architektonicznych i centrum życia kulturalnego. Będzie ono znajdować się w obszarze mariny, na styku gór i oceanu, które powinny być istotnym elementem perspektywy projektowanego kwartału.

Założenia przewidują budowę sali operowej na 2000 miejsc oraz wielofunkcyjnego audytorium mieszczącego 1300 widzów. Nie wiadomo jeszcze, która koncepcja zwycięży – jury ogłoszonego konkursu dokonały niedawno wstępnej selekcji projektów, z których wkrótce zostanie wyłoniony najlepszy. Jego realizacja ma się zakończyć w 2014 roku, zapowiada się więc iście ekspresowe tempo wznoszenia opery.

Czy zyska ona adekwatne do rozmachu tego przedsięwzięcia miejsce w świadomości mieszkańców Busan? O to nie trzeba się chyba martwić – muzyka poważna to jedna z największych pasji Koreańczyków. Niech świadczy o tym fakt, że 18 procent wszystkich sprzedawanych płyt to płyty z tym rodzajem muzyki.

Wizja Ayrata Khusnutdinova
Praca spółki Diana Q. de Saul & Alejendro Manuvar
Koncept Eirini Androutsoupoulou & Dimitry Maniaki
Eirini Androutsoupoulou & Dimitra Maniaki raz jeszcze
Idea powstała w pracowni Bachmann Architects
Propozycja Nabito Arquitectura
Pomysł zrodzony w biurze OODA
Koncepcja ORPROJECT
Opera w Pusan oczami architektów PRAUD
Inne spojrzenie na wizję PRAUD

Kategorie: NOWOŚCI

Skomentuj