CHARLES RICHARD-HAMELIN: CHOPIN

CHARLES RICHARD-HAMELIN: CHOPIN
Ukazała się chopinowska płyta 26-letniego Charlesa Richarda-Hamelina, jednego z faworytów trwającego właśnie Konkursu Chopinowskiego. Kanadyjski pianista, cieszący się już sporą sławą w swoim kraju, zdobył serca warszawskiej publiczności dojrzałością, którą dostrzegają także jurorzy

Zwycięzca 2011 Prix d’Europe, Charles Richard-Hameln jest jednym z najbardziej obiecujących współczesnych kanadyjskich pianistów. W 2014 roku zdobył drugą nagrodę na konkursie muzycznym w Montrealu i trzecią nagrodę oraz nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie sonaty Beethovena na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym w Seulu w Korei Południowej. W kwietniu 2015 roku otrzymał prestiżową Career Development Award przyznaną przez Women’s Musical Club of Toronto. Charles Richard-Hamelin jest także członkiem słynnego Trio Hochelaga, które działa od 2000 roku.

Jako solista występował z różnymi zespołami, w tym Orchestre Symphonique de Montréal, Toronto Symphony Orchestra, Orchestre Metropolitain, koreańską Symphony Orchestra, I Musici McGill w Montrealu, Symphony Orchestra, Orchestre Lanaudiere Sinfonia, Lac Symphonique du Saguenay-Saint-Jean i Orchestra Toronto. Na swoim koncie ma również wiele recitali, m.in. dla kanadyjskich stacji radiowych CBC Radio 2, Toronto Classical Radio FM i ICI-Canada Musique. Jest również regularnie zapraszany do występów na najważniejszych festiwalach w Kanadzie (Lanaudiere, Orford, Ottawa, Montreal Chamberfest Festiwalu Muzyki Kameralnej, Domaine Forget).

Pochodzi z Lanaudiere w Quebecu. Hamelin studiował u Paula Surdulescu, Richarda Raymonda, Sary Laimon i Borisa Bermana. W 2013 roku uzyskał dyplom na Yale School of Music. Pianista studiuje obecnie w Conservatoire de Musique de Montréal z André Laplante.

W programie albumu wydanego przez wytwórnię Analekta m.in. sonata b-moll op.58, polonez-fantazja op.61 oraz dwa nokturny.

Kategorie: MUZYKA, NOWOŚCI

Skomentuj