CHCIWOŚĆ PO POLSKU

CHCIWOŚĆ PO POLSKU
Czy już mówiliśmy, że nie warto kupować elektroniki w Polsce? Raport Cenowy PayPal 2014 tylko potwierdza, że ci, którzy robią to w kraju są zwykłymi frajerami, którzy nabijają portfele lokalnym zdziercom, kutwom i lichwiarzom Minimalne wynagrodzenie w Polsce wynosi 387 euro. W Wielkiej Brytanii to 1216, w zdewastowanej kryzysem Grecji 683, a w Turcji 424 euro. Przeciętne miesięczne zarobki nad Wisłą nie przekraczają 850 dolarów i są czterokrotnie mniejsze niż w Niemczech i sześciokrotnie w porównaniu ze Szwajcarią. Mimo to ceny wielu produktów są w Polsce najwyższe spośród krajów strefy euroatlantyckiej. 

Agresywna chciwość przedsiębiorców, którzy płacą nędzne pieniądze swoim pracownikom cynicznie posługując się fałszywymi informacjami na temat warunków funkcjonowania na rynku, które wcale nie są gorsze niż w innych częściach Starego Kontynentu oraz chamska pazerność handlowców, dystrybutorów, sprzedawców, itp., oszukujących co do ceł, marż i serwisów sprawiły, że Polska już dawno przestała być fajnym krajem do życia.
Zagranicą tańsze są nie tylko najnowsze gadżety elektroniczne – w Polsce iPad Air 15 GB jest droższy niż w Stanach, Kanadzie, Niemczech i Anglii! – ale także kosmetyki, zabawki czy zwykłe golarki. Ludzie emigrują więc z tego kraju w głębokim niesmaku i przypuszczamy, że wielu z nich to audiofile, którzy nie mogąc zaspokoić tu na miejscu swoich marzeń, szukają lepszego dźwięku w regionach bardziej przyjaznych ekonomicznie.
No bo jak długo można udawać, że nic się nie dzieje i wszystko jest w porządku, skoro na półkach średni system, a trzeba  było odmawiać sobie przyjemności w całym ostatnim ćwierćwieczu, a małżonka w znoszonych buciczkach, a dzieciaczki zazdrośnie o iPadach, Samsungach i innych cudach, na które tatusia i mamusię nie stać, a dziadkowie do baru mlecznego, żeby przyoszczędzić na grobową wyprawkę i nie obarczać bliskich ostatnim kłopotem… Ech!
Szczegóły raportu PayPala o cenach i zagranicznych zakupach – poniżej.
Internetowe zakupy za granicą są tańsze niż w naszych e-sklepach.

Z badania przeprowadzonego przez międzynarodowy ośrodek badawczy IPSOS dla PayPal wynika,że ponad 70% Polaków kupuje towary przez Internet, a 16% zamawia je zagranicą. Jako główny powód kupowania online za granicą wymieniają oni niską cenę (48%), oraz większy wybór towarów (45%).

PayPal sprawdził, gdzie polscy użytkownicy mogą kupić markowe produkty najtaniej. Badania uwzględniły popularne sklepy internetowe w USA, Niemczech, Rosji, Chinach i niektórych krajach europejskich. Z analizy przeprowadzonej przez PayPal w najpopularniejszych sklepach internetowych w wymienionych krajach wynika, że w 2013 roku oferowały one ceny niższe niż ich polskie odpowiedniki.

Gdzie kupować, żeby płacić mniej?

PayPal sprawdził kilkaset produktów reprezentujących kilka kategorii, dostępnych w popularnych sklepach w Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Rosji, Chinach oraz na wybranych europejskich rynkach.


Pod koniec ubiegłego roku Wielka Brytania stała się jednym z najpopularniejszych miejsc zakupów internetowych wyprzedzając zarówno USA jak i Chiny. W Europie często odwiedzano także niemieckie sklepy wirtualne. Z wewnętrznych danych PayPal wynika, że w ostatnim roku najbardziej wzrosły płatności wysłane przez polskich użytkowników do sklepów online w Wielkiej Brytanii (wzrost o 32%), Niemczech (wzrost o 27%), USA (18%) i Chinach (16%).

Polscy klienci sklepów internetowych mogą uzyskać najlepszą cenę głównie w Stanach Zjednoczonych i Niemczech, w zależności od kategorii danego produktu. Polacy, którzy robią zakupy w USA mogą kupić elektronikę o 35%, a ubrania nawet o 55% taniej niż w rodzimych sklepach. Gry i zabawki są 50% tańsze, a dokładnie jedną czwartą mniej zapłacimy tam za kosmetyki.

Na niemieckim rynku, gry i zabawki są dostępne za już za połowę ceny obowiązującej w polskich sklepach, odzież jest do 52% tańsza, podczas gdy za produkty z działu elektroniki lub kosmetyków zapłacimy o około 16% mniej niż w Polsce.

Wielka Brytania oferuje konkurencyjne ceny odzieży (prawie 65% taniej niż w Polsce), oraz oszczędności na kosmetykach (16%), grach i zabawkach (33%) oraz elektronice (27%). Chińskie e-sklepy pozwalają zaoszczędzić do 55% na elektronice i 57% na grach.

Towary zakupione na terenie Unii Europejskiej nie podlegają ocleniu. W Polsce za zakupy poniżej 150 euro (ok. 630 zł) nie zapłacimy cła, a jedynie 23% podatku VAT. Przesyłki o wartości do 45 euro mogą dodatkowo zostać zwolnione z podatku VAT. Dotyczy to niewielkich paczek, które oznaczone są jako prezent i nie służą do użytku handlowego. Warto zatem napisać mail do sklepu, w którym dokonujemy zakupu, aby oznaczył naszą przesyłkę jako prezent, a wtedy podatek nas ominie.

Stawki celne są bardzo zróżnicowane w zależności od kategorii, wagi i wartości towaru. Nie powinno to jednak zniechęcić poszukiwaczy tanich zakupów, ponieważ cło przeważnie nie jest wysokie, a w niektórych przypadkach nie obowiązuje wcale (dotyczy to: cyfrowych aparatów fotograficznych, kamer wideo, telefonów komórkowych oraz konsoli do gier). Dla niektórych, najbardziej popularnych przedmiotów stawka celna jest względnie niska. Na przykład, dla obuwia wynosi 17%, dla odzieży do 12 %. Jeśli towary przysyłane są spoza Unii, stawki celne regulowane są przez system Taric, obowiązujący w całej strefie unijnej. Polskim odpowiednikiem systemu Taric jest ISZTAR. Wszystkie stawki celne i opłaty dla krajów z poza UE odstępne są pod adresem isztar.mf.gov.pl.

Elektronika tańsza zagranicą


Elektronika zawsze jest na pierwszym miejscu listy zakupów tradycyjnie robionych przez internet. I tym razem Polacy nie będą zawiedzeni. Zamawiając na przykład iPada Air 16GB + WiFi z USA (bez dodatkowych kosztów) zapłacimy ponad 30% mniej niż w polskim sklepie (ok. 2000 zł.), oszczędzając przy tym nawet do 650 zł. Fanom cyfrówek polecamy amerykańskie, brytyjskie i azjatyckie sklepy internetowe. Kupując Sony Alpha A58 zapłacimy około 1550 zł zamiast 1800 zł. Mamy też dobrą informację dla graczy. Krótka chwila spędzona na poszukiwaniach pozwoli Wam zaoszczędzić do 700 zł. Konsola Sony Playstation 4 500 GB w USA kosztuje ok 1300 zł zamiast 2000 zł w Polsce.

Wśród innych kategorii również znajdziemy liczne okazje. Kupując buty Lacoste Rayford w Wielkiej Brytanii możemy zapłacić nawet o połowę mniej. Podobnie w przypadku modnych jeansów Levi‘sa 501. Kupując je w niemieckim albo brytyjskim sklepie internetowym zapłacimy o 100 zł mniej. Zamawiając je ze Stanów, wydamy o połowę mniej niż w Polsce.


Znikające granice: e-sklepy coraz częściej oferują darmową wysyłkę oraz zwiększają ochronę swoich klientów


Wysokie koszty wysyłki i obawy przed oszustwem stanowiły dotąd największe bariery przed kupowaniem za granicą. Wątpliwości niezdecydowanych rozwiewa Damien Perillat, Dyrektor Zarządzający PayPal w Centralnej i Wschodniej Europie: „Pokonaliśmy już większość barier hamujących rozwój międzynarodowych zakupów online — jest wygodnie, bo nasz system pozwala na zakup za pomocą kilku kliknięć bez konieczności podawania długiego ciągu cyfr z karty i bezpiecznie, bo nie musimy ujawniać danych ani logować się do banku w celu dokonania transakcji. Jeśli coś pójdzie nie tak i nie otrzymamy przesyłki lub otrzymamy towar niezgodny z opisem, jesteśmy objęci pełną ochroną kupujących i PayPal pokryje koszty całej transakcji wraz z przesyłką. Ponadto wielu sprzedawców oferuje specjalnepromocje dla użytkowników PayPal jak np. darmową wysyłkę.“

Dla klientów, którzy napotkali problem przy zakupach internetowych, tzn. nie otrzymali produktu lub nie odpowiadał on opisowi i zdjęciom, PayPal oferuje zwrot 100% poniesionych kosztów. Tym samym zwiększając pewność i bezpieczeństwo, PayPal rozwiązał największe problemy transakcji internetowych. Dzięki temu liczba płatności przez PayPal, zarówno sieciowych jak i mobilnych, ciągle rośnie.

„Nasi dwudziestokilkuletni klienci potrzebują szybkiego i pewnego sposobu żeby spełniać swoje marzenia. Nie ważne czy kupują w domu czy przez telefon. PayPal jest dziś popularnym narzędziem w Polsce i w Grecji, dlatego jesteśmy zadowoleni, że będziemy z nim współpracować i sprawiać, że zakupy w sklepie ASOS będą bardziej dostępne i wygodne” – mówi Mark Batty, menadżer międzynarodowej sprzedaży w ASOS.

Nowe prawo unijne przychodzi z pomocą konsumentom zmniejszając bariery w transgranicznym e-handlu. Według Europejskiego Centrum Konsumenta, dzięki dyrektywie 2011/03/UE, w sprawie praw konsumentów, rozbieżności występujące pomiędzy systemami poszczególnych państw zostaną wyeliminowane. W całej unii na odstąpienie od umowy będziemy mieli 14 dni, formularz odstąpienia od umowy zostanie ujednolicony, a sprzedawcy będą zmuszeni do poinformowania o tym klientów. Dzięki temu konsumenci poczują się pewniej.

Kolejnym krokiem będzie wprowadzenie w styczniu 2016 r. mechanizmu ODR – internetowej platformy rozwiązywania sporów. Uchwalone w maju 2013 r. przepisy pozwolą konsumentom dokonującym zakupu w swoim kraju i w innych państwa UE, szybciej i taniej rozwiązywać spory z przedsiębiorcami, bez potrzeby odwoływania się do sądu.

„Ważnym ułatwieniem dla konsumentów, zwłaszcza tych wybierających zagraniczne sklepy internetowe, jest możliwość korzystania z systemów e-płatności takich jak PayPal, czy kupowanie w sklepach posiadających certyfikaty np. znak jakości Trusted Shops, Euro-Label.” – podkreśla Piotr Stańczak, Dyrektor ECK Polska.

Jak zmniejszyć koszty wysyłki?
Aby maksymalnie wykorzystać potencjał zakupów przez Internet pamiętaj, aby wziąć pod uwagę poniższe kwestie:
• Uważnie sprawdź warunki wysyłkowe na stronie internetowego sklepu. Z łatwością znajdziesz regulamin na jego stronie.
• Użyj eBaya, żeby uzyskać cenowe odniesienie do poszukiwanego produktu. Możesz również wykorzystać internetowe porównywarki cenowe (np. pricegrabber.com albo ideal.co.uk) aby sprawdzić ile pożądany artykuł kosztuje na różnych stronach sklepów internetowych.
• Jeśli chcesz zminimalizować koszty wysyłki, złóż zamówienie z przyjaciółmi i podziel się kosztami.

Kategorie: NOWOŚCI

Skomentuj