CLARI-FI

Technologia do dekompresji plików dźwiękowych. Podobno jest w stanie uszlachetnić brzmienie MP3 i kiepskiej jakości strumieni internetowych. Szczegóły - w informacji prasowej poniżej

W laboratoriach Harmana, amerykańskiego potentata audio, opracowano technologię, pozwalającą przywracać pierwotne bogactwo brzmienia skompresowanym plikom dźwiękowym. Teraz nawet muzyka z komórki lub MP3, przesłana na sprzęt grający z tą technologią, będzie brzmieć koncertowo.

Clari-Fi – tak nazywa się nowatorska technologia, współpracująca ze wszystkimi skompresowanymi formatami audio. Poprawia ona zarówno skompresowane formaty, zapisane w urządzeniu źródłowym, jak i na przykład streaming z radia internetowego.

Kompresja może się przyczynić do usunięcia do 90 proc. treści, uchwyconych i zapisanych podczas nagrania dźwięku. W różnych formatach straty te miewają różny poziom. Już wcześniej na rynku pojawiały się technologie, poprawiające jakość skompresowanych plików audio. Ich wadą było to, że działały „na oślep”, stosując jednakowe korekty do wszystkich plików – skompresowanych i nieskompresowanych. Prowadziło to często do deformacji i zakłóceń.

Dla nowej, inteligentnej technologii Harmana, ten problem nie istnieje. Analizuje ona sygnał audio w czasie rzeczywistym, i dostosowuje poziom swej ingerencji w zawartość pliku do wielkości strat, spowodowanych przez kompresję. Korekta obejmuje w szczególności rozszerzenie pasma wysokich częstotliwości dla uzyskania większej przejrzystości i szczegółowości brzmienia, wzmocnienie transjentów (wyostrza ich narastanie i zanikanie, i przywraca oryginalną jakość) oraz wzmocnienie wokali (poprawia ich naturalne ciepło przez korektę czasu i częstotliwości głosu wokalisty).

Clari-Fi potrafi też rozszerzyć scenę muzyczną, przywracając obraz stereofoniczny, oraz przywrócić naturalność pogłosu, aby stał się on autentyczniejszy, łagodniejszy i dokładniejszy. W pierwszej kolejności technologia Clari-Fi zostanie wykorzystana w modelach L8 i L16 nowej linii głośników JBL Authentics.

Kategorie: NOWOŚCI

Skomentuj