CYRUS ONElinear

CYRUS ONElinear
Brytyjska firma wprowadza do swojej oferty monitory o nazwie ONElinear.

Cyrus ONElinear zostały zaprojektowane zgodnie z „brytyjską” szkołą dźwięku, czyli z wielką dbałością o uzyskanie liniowej charakterystyki pasma przenoszenia. Monitory zostały zoptymalizowane do użytku z uniwersalnym wzmacniaczem Cyrus ONE skonstruowanym w hybrydowej klasie D.

Specyfikacja techniczna

Czułość (2.83V/1m)                                                                          86 db

Rekomendowana moc współpracującego  wzmacniacza              20-120 W

Pasmo przenoszenia ( ± 3dB)                                                          50Hz-24kHz

Częstotliwość podziału zwrotnicy                                                     2.1 kHz

Pojemność obudowy                                                                        11 litrów

Głośnik niskotonowy                                                                         5” (125mm) tkanina kevlar

Głośnik wysokotonowy                                                                    1” (25mm) miękka kopułka

Wymiary (W x S x G w mm)                                                            305 x 200 x 295 mm

Waga (para netto w kg)                                                                    14

 

Detale techniczne

Zastosowany w ONElinear przetwornik niskośredniotonowy wykorzystuje nawijaną w dwóch warstwach aluminiową, miedziowaną cewkę.  Oprócz tego że jest ona lekka, indukuje bardzo silne pole magnetyczne, a to pozwala utrzymać kontrolę nad pracą głośnika, zwłaszcza gdy reprodukowane są częstotliwości basowe. Cewka jest przyklejona do starannie wyprofilowanej membrany z kevlaru, która jest lekka i wrażliwa na najmniejsze zmiany sygnału, ma ograniczoną bezwładność i zachowuje swój pierwotny kształt, a tym samym charakterystykę dźwięku nawet przy silnych wychyłach. W wyniku czego, odpowiedź basowa tego głośnika jest bardzo szybka, dynamiczna i dokładna, wręcz niezwykła dla przetwornika o tej średnicy.

Głośnik wysokotonowy to miękka tekstylna kopułka, zdolna do przetwarzania dźwięków znacznie przekraczających granice ludzkiego słuchu. Wyrafinowane i zbalansowane wysokie częstotliwości nigdy nie są agresywne ani chropowate, ale zachowują pełną szczegółowość jak na nagraniu studyjnym.

Aby zachować integralność sygnału i płynną odpowiedź fazową przy przejściu dźwięku z przetwornika niskotonowego na głośnik wysokotonowy i odwrotnie, zastosowano w zwrotnicy elektrycznej wysokiej jakości kondensatory elektrolityczne. Przyczynia się to do prawidłowego i spójnego odtworzenia częstotliwości granicznych przy których pracują oba przetworniki.

Obudowa kolumn została opracowana przy użyciu zaawansowana modelowania komputerowego „Delayed Cumulative Spectral Analysis” co zapewnia, że poziom zakłóceń generowanych przez nią jest o ponad 35dB mniejszy niż dźwięku wytwarzanego przez przetwornik niskośredniotonowy. To samo modelowanie komputerowe obudowy posłużyło również do bardzo precyzyjnego zaprojektowania zwrotnicy. Doprowadziło to do bardzo dobrej reprodukcji średnich i wysokich tonów i doskonałej ich słyszalności nawet wówczas gdy nie znajdujemy się idealnie w osi głośników wysokotonowych.

Monitor Cyrus ONElinear posiada port na tylnej ściance i został zaprojektowany tak, że odsunięcie kolumny od tylnej ściany powinno wynosić od 10 do 30 centymetrów. Pozwoli to zoptymalizować charakterystykę odtwarzania basów i zachować wzorową przejrzystość tonów średnich. Niemniej zalecamy eksperymentowanie w tym zakresie gdyż efekt końcowy zależy w znacznym stopniu od wielkości, kształtu i umeblowania pokoju.

Kategorie: NOWOŚCI

Skomentuj