CZARNA NIESPODZIANKA

CZARNA NIESPODZIANKA
W ostatnim tygodniu wartość sprzedaży winyli w Wielkiej Brytanii była po raz pierwszy wyższa niż wartość sprzedaży cyfrowych plików.

Wartość sprzedaży płyt analogowych wyniosła w ostatnim tygodniu 2,4 mln funtów, podczas gdy download osiągnął poziom 2,1 mln funtów – poinformowało Entertainment Retailers Association (ERA.

To olbrzymi skok w porównaniu z zeszłym rokiem – wtedy w tym samym okresie wartość sprzedaży winyli doszła na Wyspach Brytyjskich do 1,2 mln funtów, zaś plików cyfrowych 4,4 mln funtów. Przyczyną tak dramatycznego spadku downloadu jest gwałtowny rozwój serwisów streamingowych.

ERA sugeruje, że wzrost popularności winyli jest związany z tym, że ludzie zaczęli już kupować je jako prezenty gwiazdkowe oraz z coraz większą liczbą sprzedawców – analogi można kupić między innymi w sieciach supermarketów Tesco i Sainsbury’s.

Interesujące jest to, że winyle cieszą się dużym wzięciem mimo bardzo wysokich cen. W ostatnim tygodniu w Wielkiej Brytanii najlepiej sprzedawał się potrójny longplay Kate Bush „Before The Dawn” za 52 funty. W wersji cyfrowej kosztuje zaledwie 12 funtów.

Świetne wyniki ostatniego tygodnia nie zmieniają faktu, że cyfrowe albumy są kupowane częściej niż analogowe – wg ERA w ostatnim tygodniu sprzedało się 120 tys. czarnych krążków i aż 295 tys. cyfrowych albumów.

foto: Tesco
Kategorie: NOWOŚCI, VINYL

Skomentuj