DAS IST ELBIE

DAS IST ELBIE
Wczoraj uroczyście zainaugurowała swoją działalność Elbphilharmonie w Hamburgu.

Budynek mieszczący się w portowej dzielnicy Hamburga powstał na podstawie projektu pracowni architektonicznej Herzog & de Meuron. Hamburg zapłacił za tę inwestycję, wznoszoną prawie 7 lat, blisko 790 mln euro, czyli ponad dwa razy więcej niż w planach. Główne audytorium mieści 2100 osób, łączna powierzchnia budynku to ok. 120 tys. metrów kwadratowych. Obiekt składa się z części filharmonicznej oraz komercyjnej, gdzie mieści się m.in. hotel z 45 apartamentami i 250 pokojami.

 

Elbie jest siedzibą NDR Elbphilharmonie Orchester, która wczoraj pod dyrekcją swojego szefa Thomasa Hengelbrocka rozpoczęła premierowy sezon. W uroczystości otwarcia wzięła udział m.in. kanclerz Angela Merkel. W programie, który jest powtarzany dzisiaj m.in. muzyka Benjamina Brittena, Henri Dutilleux, Bernda Aloisa Zimmermanna, Jacoba Praetoriusa, Rolfa Liebermanna, Oliviera Messiaena, Richarda Wagnera, Wolfganga Rihma i Ludwiga van Beethovena.

Akustyką zajmował się słynny Yasuhisa Toyota. Wielu słuchaczy wczorajszego koncertu mocno jednak narzeka na jej dostatki, porównując brzmienie sali z brzmieniem nowej filharmonii w Paryżu, któremu nie można zarzucić absolutnie nic.

Pierwszym dyrygentem gościnnym Elbphilharmonie jest Polak Krzysztof Urbański, który z roku na rok mocno pnie się do góry w swoim zawodzie.

 

foto: Thies Raetzke, Iwan Baan, Michael Zapf, Sophie Wolter/Elbphilharmonie
Kategorie: MUZYKA, NOWOŚCI

Skomentuj