DESIGN ABSOLUTNY

DESIGN ABSOLUTNY
Od wyprodukowania przez firmę Samsung pierwszego na świecie telewizora cyfrowego z całkowicie płaskim ekranem minęło 18 lat. W tym czasie zmieniały się nie tylko technologie wyświetlania obrazu, lecz także wzornictwo tych urządzeń.

Z biegiem lat telewizory stawały się większe, cieńsze i bardziej płaskie, zajmując w naszych salonach coraz bardziej wyeksponowane miejsce. Dziś telewizor to już nie tylko urządzenie służące domowej rozrywce, lecz także ważny element wystroju wnętrza, który ma być zarówno praktyczny, jak i piękny. Taki właśnie jest Samsung SUHD KS9000 – najnowsze dzieło projektantów Samsung.

W ciągu ostatnich kilkunastu lat design telewizorów stał się równie ważny jak zastosowane w nich technologie. Telewizor ma już nie tylko zapewniać wysokiej jakości obraz, lecz także współgrać z klimatem wnętrza, jego estetyką i gustami domowników. Powinien zachwycać smukłą linią, optyczną lekkością i eleganckim wykończeniem. Plątanina kabli stała się już tylko wspomnieniem. W końcu wyciągnięto go z najodleglejszego kąta salonu, by powiesić na ścianie lub postawić w centralnym punkcie pomieszczenia. W taki oto sposób telewizor stał się wysmakowanym elementem salonu, swoistym dziełem sztuki.

W poszukiwaniu ideału

W historii telewizorów Samsung poszukiwanie designu absolutnego trwało nieprzerwanie od 1998 roku, kiedy powstał pierwszy telewizor cyfrowy. Od tego czasu kolejne modele były coraz bardziej smukłe i eleganckie, a ich przekątne – coraz większe. W 2004 roku powstał największy z dotychczasowych telewizorów LCD o przekątnej 46 cali. Dwa lata później zaprezentowano model Bordeaux z innowacyjną konstrukcją obudowy, lekko zakrzywioną u dołu, która zwiastowała coraz większą rolę designu w projektowaniu tych urządzeń. Kolejne linie telewizorów marki Samsung, jak Touch of Colour z dwukolorową, lekko przezroczystą ramą, wyznaczały nowy kierunek we wzornictwie – poszukiwanie prostoty i elegancji w subtelnych kształtach i kolorach.

W 2009 roku zaprezentowano najcieńszy telewizor o grubości wynoszącej zaledwie 29,9 mm. Pierwszy na świecie LED z podświetleniem krawędziowym był prawdziwą rewolucją na rynku RTV. Posiadał ramę wykonaną z eleganckiego aluminium o szerokości zaledwie 5 mm, czyli o 80% węższą w porównaniu do innych urządzeń dostępnych na rynku. Ważnym krokiem w poszukiwaniach „designu absolutnego” była premiera telewizorów Samsung Ultra HD S9 w 2013 roku. Cała uwaga projektantów skupiła się na stworzeniu obudowy telewizora, w której zastosowano innowacyjne podejście stylistyczne – zrezygnowano z typowej podstawki, stopki i płaskiego ekranu. Telewizor został zawieszony w tytanowej, czarnej ramie, tworzącej oprawę dla ekranu. W ten sposób osiągnięto efekt dzieła sztuki kojarzonego z ekskluzywną galerią.

20160411_samsung_infografika_01

Rok 2014 rozpoczął największą rewolucję w projektowaniu telewizorów. Samsung zaprezentował wówczas telewizor o zakrzywionym kształcie, który nie przypominał żadnego z dotychczasowych modeli. Użytkownicy szybko docenili funkcjonalne zalety zakrzywionego ekranu zapewniającego niespotykaną dotąd głębię obrazu i szersze pole widzenia, jak również absolutnie wyjątkowy design.

Design 360 – współczesna definicja piękna

Tegoroczny model SUHD – KS9000 z technologią Quantum Dot otwiera nową erę w dziedzinie designu telewizorów Samsung. Pierwszy na świecie zakrzywiony telewizor bezramkowy wykorzystuje konstrukcję 360, dzięki której urządzenie z każdej strony prezentuje się zjawiskowo. Brak ramki i metalowy kontur nowego SUHD sprawiają, że telewizor wygląda jakby unosił się w powietrzu. W KS9000 udało się również zminimalizować grubość zakrzywionego ekranu, dzięki czemu jest on niewiarygodnie smukły, co nadaje całej konstrukcji niesamowitej lekkości. W połączeniu z minimalistyczną podstawą w srebrnym kolorze i fakturowanym tylnym panelem bez śladów łączeń urządzenie prezentuje się spektakularnie, idealnie wpisując się w aranżację każdej przestrzeni mieszkalnej.

Wzornictwo najnowszej linii zakrzywionych telewizorów SUHD opiera się na koncepcji puryzmu rozumianego jako połączenie minimalistycznej konstrukcji z dbałością o najdrobniejsze detale. Projektanci Samsung wyszli z założenia, że piękno tkwi w prostocie, dlatego wyeliminowali wszelkie zbędne elementy dekoracyjne oraz techniczne, jednocześnie doskonaląc kluczowe aspekty konstrukcyjne. Chodziło o wydobycie esencji telewizji poprzez minimalizację rozpraszających bodźców, by uwaga widza skupiała się na tym, co najważniejsze, czyli wyświetlanych na ekranie treściach. W ten sposób stworzono Design 360, który zakłada perfekcyjne dopracowanie nawet najdrobniejszych szczegółów widzianych pod każdym kątem. Dzięki temu nowy KS9000 to pełen elegancji produkt, którego piękno można docenić z każdej strony. Takiego ekranu nie trzeba już ustawiać w rogu pokoju czy wieszać na ścianie. Dzięki podstawie w kształcie litery Y telewizor można ustawić choćby na środku pokoju, eksponując urządzenie niczym dzieło sztuki.

Czym jest zatem design absolutny? To prostota i dbałość o detale. To właśnie one decydują o wyjątkowości nowej definicji wzornictwa Samsung.

Kategorie: AUDIO-VIDEO, NOWOŚCI

Skomentuj