DUX IN CLUB – KLASYKA AMBIENTE

DUX IN CLUB – KLASYKA AMBIENTE
Już 10 czerwca rusza nowy pomysł na muzykę klasyczną w Warszawie

Koncerty promocyjne najciekawszych płyt wydawnictwa DUX (w dorobku 46 statuetek Fryderyk) to propozycja zarówno dla melomanów jak i wszystkich amatorów luźnego, klubowego ambiente. Najlepsi wykonawcy polskiej sceny muzycznej gościć będą po raz pierwszy w klubie artystycznym Lokal Użytkowy na warszawskiej Starówce w ramach sceny Lokal Na Poważnie. Projekcje multimedialne, taniec współczesny i działania improwizatorskie ożywią koncerty tworząc niezwykłą atmosferę DUX IN CLUB.

DUX IN CLUB – koncert premierowy odbędzie się 10 czerwca 2012 (niedziela) o godz.20:00. Miejsce:  Lokal Użytkowy, ul. Brzozowa 27/29, Stare Miasto, Warszawa. www.lokaluzytkowy.org.
Wystąpi Neo Quartet w składzie: Karolina Piątkowska-Nowicka – I skrzypce, Paweł Kapica – II skrzypce Michał Markiewicz – altówka, Krzysztof Pawłowski – wiolonczela.

W programie „muzyka świeża” polskich kompozytorów: Marek Czerniewicz – Transparent na kwartet smyczkowy i taśmę, Agnieszka Stuglińska – Impresje na kwartet smyczkowy I. Mgła na kwartet i delay II. Labirynt na kwartet i taśmę III. Istota na kwartet i live electronics, A. Kościów – IX kwartet smyczkowy oraz prawykonanie specjalnej dedykacji dla DUX IN CLUB Michal Markiewicz – Think of one.

NeoQuartet to kwartet smyczkowy złożony z absolwentów Akademii Muzycznych w Gdańsku, Warszawie i Lucernie. Zespół specjalizuje się w wykonawstwie muzyki najnowszej, za swój cel stawia sobie promocję twórczości głównie młodych kompozytorów. Członkowie NeoQuartet to pasjonaci sztuki współczesnej, chętni do nowatorskich poszukiwań, otwarci na współpracę z najbardziej wymagającymi artystami. Muzycy realizują swoją wizję łączenia wielu dziedzin sztuki, takich jak muzyka, wizualizacje, elektronika czy taniec skupiając się na propagowaniu sztuki współczesnej w szerokim gronie odbiorców. NeoQuartet ma w swoim repertuarze utwory m.in. Reicha, Crumba, Schnittke, Pendereckiego, posiada także w swoim dorobku artystycznym wiele prawykonań utworów kompozytorów młodego pokolenia (m.in. Stulgińska, Czerniewicz, Chang).

W 2008 roku muzycy dokonali w Studiu im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie nagrania kwartetu Agnieszki Stulgińskiej. Kompozycja nagrana i wydana przez wytwórnię fonograficzną DUX została nominowana do nagrody „Fryderyk” w kategorii muzyka współczesna. Utwór ten został wydany także na płycie zrealizowanej z okazji jubileuszu 60- lecia Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku.

W styczniu 2011 roku ukazała się debiutancka płyta zespołu wydana przez wytwórnię DUX. Na krążku znalazły się utwory różnorodne stylistycznie, począwszy od eklektycznego kwartetu Lasonia, przez sonorystyczny „Floral Fairy” Hosokawy, aż po minimalistyczny Streepjes Janssena. Dwa spośród pięciu nagranych utworów to kompozycje dedykowane zespołowi (Stulgińska, Czerniewicz). Płyta NeoQuartet spotkała się z dużym uznaniem odbiorców, zespół został nominowany do nagrody „Fryderyk” w kategorii debiut fonograficzny roku, jak również „Sztorm Roku” organizowany przez Gazetę Wyborczą, otrzymał także nominację do Pomorskiej Nagrody Artystycznej – najbardziej prestiżowej nagrody w regionie pomorskim przyznawanej przez Marszałka Województwa Pomorskiego.

Więcej o zespole na: www.neoquartet.pl.

Bilety: 20zł (do nabycia w Lokalu Użytkowym przed koncertem)

Kategorie: NOWOŚCI

Skomentuj